Pákistánský premiér Naváz Šaríf na pákistánské premiéře dokumentárního filmu...

Pákistánský premiér Naváz Šaríf na pákistánské premiéře dokumentárního filmu Dívka v řece. | foto: Profimedia.cz

Vraždy ze cti jsou proti islámu. Pákistánský premiér je slíbil trestat

  • 55
Pákistánský premiér Naváz Šaríf slibuje tvrdší přístup k pachatelů, kteří se dopouštějí zabíjení ze cti. Uvedl to na pákistánské premiéře dokumentárního filmu Dívka v řece. Nový zákon by měl zabránit, aby vrazi v těchto případech unikali bez trestu, pokud jim odpustí rodina oběti.

Premiér slíbil, že zákony, které umožňují rodinám, aby vraždily své dcery ve jménu cti a vyhýbaly se trestu, budou co nejdříve změněny.

„Je to naprosto v rozporu s islámem a každý, kdo se tohoto činu dopustí, musí být potrestán,“ řekl Šaríf britskému listu The Guardian. „Změnu zákona musíme provést co nejdříve,“ dodal.

Premiér to uvedl po pákistánské premiéře filmu Dívka v řece, který natočila režisérka Šarmín Obaidová Činojová a je nominován v kategorii dokumentů na Oscara. Vypráví příběh dívky, kterou se otec a strýc pokusili zabít, když se provdala za muže, kterého jí nevybrali. Střelili ji do obličeje a do ruky, bezvládné tělo svázali do pytle a hodili do řeky. Devatenáctiletá dívka jako zázrakem přežila.

Režisérka zpřísnění zákonů vítá a doufá, že přispějí ke změně situace, která je v Pákistánu častá. „Musíme poslat viníky do vězení, aby lidé začali chápat, že za zabití člověka si pachatel zaslouží dlouhý trest odnětí svobody,“ řekla.

Podle nevládní organizace Aurat Foundation se oběťmi „vražd ze cti“ stane každoročně v muslimském Pákistánu nejméně tisíc žen.

Ve skutečnosti ale případů může být daleko více, jen nejsou hlášené. V místní komunitě se totiž vražda ze cti víceméně toleruje, přestože náboženští představitelé zabíjení odsuzují. Vrazi se v mnoha případech trestu vyhnou, jestliže jim odpustí někdo z příbuzných oběti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video