Pákistán před talibanci zavřel brány

  • 15
Osud jihoafgánského Kandaháru, bašty Talibanu, je značně nejistý. Zatímco opozice tvrdí, že získává nad městem kontrolu, Taliban prohlašuje, že Kandahár zůstává v jeho rukou. Pákistán z obavy, že z města začně prchat velké množství talibanců, vyhlásil pohotovost na hranici s Afghánistánem a neprodyšně ji uzavřel. Podle svědků na místo směřuje vlak naložený pákistánskými tanky a vojáky.

Situaci v Kandaháru navíc komplikují tamní paštunské kmeny. Ty proti Talibanu sice povstaly a vysílají do města delegaci, která má jednat o kapitulaci vládního hnutí, zároveň ale odmítají, aby tam vstoupilo Severní spojenectví.

Podle protitalibanského Severního spojenectví se Taliban stáhl ze čtyř východních provincií Laghmán, Lógar, Kunar, Nangarhár a Paktíji, které vyhlásily nezávislost.
Rovněž opustil centrální provincii Uruzgán. Reportér BBC hlásí, že talibanci se z velké míry stáhli i z východoafghánského Dželálábádu. Ale s tím, jak zde nyní o moc bojují různí kmenoví vůdci, není jasné, kdo má město pod kontrolou.

Američané zasáhli budovy Al-Kajdy
Americké bomby zasáhly budovy v Kábulu a Kandaháru, v níž byli vedoucí činitelé Talibanu a Al-Kajdy. Ve čtvrtek Pentagon potvrdil, že při útoku bylo zabito několik jejich představitelů. Mluvčí Victoria Clarková zároveň uvedla, že neví, zda mezi mrtvými jsou bin Ládin a vůdce Talibanu Muhammad Umar.

Útoku se zúčastnily americké stíhačky a bezpilotní letadlo vybavené protitankovými raketami Hellfire.

Taliban si porážku nepřipouští

USA nabírají posily
Pentagon zatím hodlá v náletech pokračovat. Ozbrojené síly v oblasti navíc posiluje. V noci proplula Suezským průplavem tři americká válečná plavidla s 2200 vojáky na palubě. Lodě podle agentur zjevně míří do Arabského moře, kde operuje několik válečných lodí.

Tři plavidla 26. expediční jednotky americké námořní pěchoty - USS Bataan, USS Shreveport a USS Whidbey Island - zamířily ze Severní Karoliny do Středomoří 20. září.  Jejich osazenstvo je vycvičeno mimo jiné k útokům na pobřeží, k opravě letadel a ošetřování armádního personálu, k zajišťování humanitární pomoci a evakuaci civilistů. Jeho součástí jsou rovněž bojové útvary a na palubě plavidel jsou vrtulníky, obrněná vozidla a stíhačky typu Harrier, schopné startovat a přistávat vertikálně.

Afghánistán povede vojenská rada
Severní spojenectví oznámilo, že v Kábulu bude do sestavení vlády u moci vojenská rada. O poválečném uspořádání Afghánistánu jednala i Rada bezpečnosti OSN. Ta jednomyslně přijala rezoluci, která svěřuje OSN hlavní roli při utváření přechodné vlády a otevírá cestu k vyslání mezinárodních bezpečnostních sil do této země.

Rada bezpečnosti rovněž vyzvala Severní spojenectví a všechny afghánské frakce, aby se neprodleně a bez předběžných podmínek zúčastnily vnitroafghánské konference, kterou do několika dnů na zatím neurčeném místě svolá OSN. Cílem je ustavení multietnické provizorní správy.

Opoziční Severní spojenectví už ohlásilo, že se vůli OSN podřídí. Je složené především z etnických Tádžiků a Uzbeků. S pomocí amerického letectva ovládlo během několika desítek hodin většinu afghánského území. Nyní ovládá většinu hlavních afghánských měst včetně metropole Kábulu.

Zahraniční humanitární pracovníci jsou volní
Dvě Američanky, čtyři Němci a dva Australané, které v srpnu uvěznil Taliban za šíření křesťanství, jsou volní. Hrozil jim za to v procesu před islámským soudem až trest smrti.

Všech osm odvezly americké helikoptéry na vojenskou základnu v Islámábádu, odkud se odeberou na velvyslanectví svých zemí. 

Zprávy o způsobu jejich osvobození se různí. Jeden z německých pracovníků Georg Taubmann řekl novinářům, že příslušníci Talibanu ustupující z Kábulu vzali v úterý vězně s sebou a odvezli je do věznice v Ghazní asi 80 kilometrů jihozápadně od metropole. Tam je našli členové opozičního Severního spojenectví, kteří při postupu z Kábulu na jih do věznice vtrhli.

Americké zdroje tvrdí, že vězně osvobodili američtí vojáci s pomocí několika organizací. První zprávy ale mluvily o tom, že vězně propustil Taliban po jednáních s mezinárodními vyjednávači. Další verze hovoří o tom, že Taliban pracovníky vyměnil za vlastní bojovníky obklíčené v Kunduzu na severu země.

Australský velvyslanec v Islámábádu slyšel, že Taliban o vězních nevyjednával, ale že jejich osvobození pomohl jeden z místních velitelů v Ghazní.

Al-Kajda měla poznámky o jaderné bombě
Britský list The Times píše, že jeho reportér našel v jednom vypleněném kábulském domě používaném členy Al-Kajdy dokumenty s podrobným návodem k výrobě jaderné bomby. Na místě byly podle něho ohořelé zbytky dokumentů.

Členové Al-Kajdy dům opustili, jakmile do Kábulu vstoupily jednotky Severního spojenectví.

Poznámky napsané arabsky, německy, anglicky a kurdsky podrobně popisují odpalování náloží a termonukleární reakci. Britský ministr obrany Geoff Hoon o víkendu popřel výhrůžky šéfa Al-Kajdy Usámy bin Ládina, který tvrdil, že má jadernou bombu. Hoon řekl, že je možné, že si Al-Kajda opatřila jaderný materiál, ale že nevěří, že by měla zkompletovanou bombu.

Reportér The Times údajně dokumenty našel v horním patře budovy používané před obsazením Kábulu cvičiteli Al-Kajdy. Kromě poznámek týkajících se jaderného materiálu tam byly prý také manuály pilotování letadel, navigační pomůcky a letecké mapy.

Obyvatelé Kábulu vítají vojáky afghánské oppozice. (13. listopadu 2001)

Němečtí humanitární pracovníci zleva: Silke Durrkopfová, Karin Jelinková, Margrit Stebnerová a Georg Taubmann opouštějí velvyslanectví své země v pákistánské metropoli Islámábádu. Od srpna je spolu s dvěma Australankami a dvěma Američankami zadržoval Taliban a za šíření křesťanství jim hrozil smrtí, 15. listopadu 2001

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video