Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pákistán pod vodou trpí, Taliban pomáhá vyplaveným a ožívá

  11:56aktualizováno  14:36
Budou extremisté z pákistánských záplav těžit? Mohou se vylízat z ran, které jim uštědřila armáda. Islamisté začali boj o srdce vyplavených, kterým pomáhají. V zemi podle OSN přišly o střechu nad hlavou přes čtyři miliony lidí, na dva tisíce lidí povodně nepřežilo.

Kdo pomůže? Výdej potravin v táboře pro oběti povodní | foto: AP

"Ano, pro nás to jsou andělé," konstatoval jistý pákistánský policista v důchodu. O kom tento muž, postižený stejně jako další miliony Pákistánců katastrofálními záplavami, před zpravodajem agentury Reuters mluvil?

MILIONY BEZDOMOVCŮ

V uplynulých týdnech přišly o střechu nad hlavou čtyři miliony lidí, nikoli dva, jak se původně uvádělo.

Povodně zasáhly desetinu ze 170milionové populace a připravily o život až 2000 lidí. Úřady varují před dalšími záplavami.

Zdroj: ČTK

Nemyslel vojáky. Ani zahraniční humanitární pracovníky. Hovořil o islamistických radikálech, kteří byli na místě často první. A připraveni.
Na rozdíl od vlády, která je za špatnou reakci na následky povodní kritizována nejen doma, ale i v cizině. Nemluvě o tom, že podle svědků selhává i armáda, považovaná tradičně za nejakceschopnější organizaci v Pákistánu.

Islamisté se navíc chovají jako standardní humanitární organizace: rozdávají potraviny i potřebný materiál, starají se o ztracené děti.
Extremistické myšlenky šíří jako přídavek.

Tvrdí například, že záplavy jsou božím trestem za odklon od pravého islámu, který reprezentují (nikoli překvapivě) právě oni. Často nejde přímo o aktivisty pákistánské odnože hnutí Taliban, které se i mezi obyvateli jižní Asie zdiskreditovalo fanatismem.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Taliban: Vládo, neber americké peníze! Dáme ti je my

Pomoc přivážejí dobrovolníci ve službách legálních - či tolerovaných - nadací navázaných na domácí, mnohdy kašmírská extremistická hnutí. Některé tyto skupiny v nepřehledné síti vazeb mezi islamisty spolupracují zřejmě nejen s Talibanem, ale i emisary blízkými jádru organizace
Al-Kajda.

Islamisté se shodují, že Pákistán nemá přijímat dary ze Západu. Proč? "Věříme, že jejich účelem je podrobení si muslimů. Vyzýváme vládu, aby nepřijímala americkou pomoc ve výši 20 milionů dolarů - dáme jim ty peníze sami," citovala agentura AFP talibanského mluvčího Azáma Taríka.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Ba co více, Tarík nabídl vládě, že se talibanci rozjedou mezi postižené naplno, slíbí-li kabinet, že nikdo z pomáhajících extremistů nebude zadržen. Jinými slovy: pokud bude Taliban legalizován, byť jen dočasně a pro jediný účel.

Je tedy Pákistán blíže okamžiku, kdy jej ovládnou radikálové? Hrozí toto strategicky důležitému státu, který nadto drží jadernou zbraň? Americká velvyslankyně v Islámábádu Anne Pattersonová má za to, že "příběh o extremistech jako jediných pomocnících postižených obyvatel je hrubě zveličený".

Charita, která vnucuje názory

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik včera považoval za nutné ujistit svět, že jeho dary opravdu skončí u potřebných. A že z nich nebude profitovat Taliban, který každopádně již teď získal. Přinejmenším čas přeskupit se a nabrat síly po útocích vojáků, kteří nyní mají jiné starosti.

Islamisté vždy využívají katastrof, chudoby i neschopnosti vlád. V první řadě proto, že důležitým posláním mnoha islamistických skupin charitativní činnost prostě je. Na Blízkém východě i v jižní Asii. Ruku v ruce s pomocí jde někdy vcelku nevinné náboženské vzdělávání, jindy tvrdý nátlak.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Proč byli radikálové na místě první? V kraji žijí, zvláště při hranici s Afghánistánem, kde především operuje i pákistánská odnož Talibanu. Také v roce 2005, kdy Pákistán postihlo katastrofální zemětřesení, pomáhali rychle a efektivně i proto, že v postižené oblasti působili.

Tehdy skrze inzeráty žádali běžné Pákistánce o dary pro strádající. A vplouvali tak do veřejného prostoru coby ti sympatičtí. Na fakt, že je prostřednictvím těchto organizací také financován teror, postižení i dárci v těžké chvíli pozapomněli.

Extremisté v Pákistánu

Hnutí Taliban, které se zrodilo v paštunském prostředí a do roku 2001 vládlo většině území Afghánistánu, má i pákistánskou odnož. Působí hlavně při hranici s Afghánistánem (tedy mezi Paštuny). Ideově se opírá nejen o striktní formu islámu, ale i o tradiční paštunský kodex. Skupiny radikálů mají základny i v pákistánské části Kašmíru, odkud jejich bojovníci přecházejí do Indické části pohoří. Islámští extremisté však působí i jinde v Pákistánu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Výbuch plynového terminálu na východě Rakouska zranil desítky lidí

Výbuch plynového terminálu na východě Rakouska zranil desítky lidí

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...Najdete na iDNES.cz