Bush hraje v Pákistánu kriket - Prezident USA George Bush si zahrál při návštěvě Pákistánu kriket (4. března 2006) | foto: Reuters

Pákistán je stále oddán, zjistil Bush

  • 108
Protesty a uvěznění předáků opozice, takový byl příjezd George Bushe do Pákistánu. Americký prezident pochválil kolegu Parvíze Mušarafa za boj proti terorismu, i když v zemi nadále působí řada radikálů, včetně členů Al-Kajdy.

Podle Bushe zbývá hodně udělat, aby byla teroristická síť pokořena, a k tomu je zapotřebí sdílet kvalitní tajné informace.

"Součástí mé dnešní mise bylo rozhodnout, zda je pákistánský prezident oddán boji proti terorismu stejně jako v minulosti," řekl Bush a podotkl: "Chápe, co je v sázce, chápe zodpovědnost a nutnost zajistit naši strategii, abychom nepřítele porazili."

Americký prezident ocenil zapojení muslimského Pákistánu do globálního tažení proti teroru. "Prezident Mušaraf uskutečnil odvážné rozhodnutí po 11. září, když zvolil pro Pákistán boj proti terorismu," konstatoval Bush.

Připomněl i čtvrteční sebevražedný atentát před americkým konzulátem v jihopákistánském Karáčí, který si mezi čtyřmi oběťmi vyžádal i život amerického diplomata. Útok, z něhož vyšetřovatelé podezírají radikální muslimskou skupinu Alláhova brigád, byl podle Bushe důkazem, že "válka proti terorismu pokračuje".

Kritice Mušarafa se Bush vyhnul
Bush rovněž podtrhl, že důležitým prostředkem pro boj proti extremismu v Pákistánu je demokracie, vyhnul se však kritice Mušarafa, který nesplnil slib, že se vzdá své funkce velitele armády.

Mušaraf, jenž se ujal moci při nekrvavém převratu v roce 1999, tvrdil, že do konce roku 2004 odstoupí z čela armády, ale místo toho s podporou parlamentu změnil ústavu, takže nyní může setrvat na nejvyšších postech až do roku 2007.

Tématem rozhovoru obou státníků byl také konfliktní region Kašmíru, o který Pákistán svedl již dvě války se sousední Indií. Podle Bushe by nejlepším řešením územního sporu bylo, kdyby obě země podepsaly dohodu o budoucnosti této oblasti Himálaje. Mušaraf zase naléhal na větší zapojení USA do řešení problému Kašmíru, to však Bush neslíbil.

Lídři pákistánské opozice ve vězení
Bush v Pákistánu končí svou asijskou misi, která ho zavedla do Afghánistánu a Indie. V Indii prezident USA podepsal historickou dohodu o jaderné spolupráci, která umožní dodávky amerických technologií a paliv pro Dillí. Možnost podobné dohody s Pákistánem Bush nenaznačil.

Návštěvu amerického prezidenta v Pákistánu provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Ve snaze zabránit masovým demonstracím zadržely místní úřady stovky přívrženců opozice. Mezi nimi je i vůdce koalice opozičních stran Fórum společné akce (MMA) Kází Husain Ahmad; předseda opozičního Hnutí za spravedlnost. Domácí vězení má i někdejší kriketová hvězda Imran Chán.

Přesto Pákistán ochromila protestní stávka a po celé zemi demonstrovaly proti americké politice tisíce lidí. Chán měl stát v čele dnešního protestního pochodu z města Rávalpindí do nedalekého Islámábádu. Nakonec se ho zúčastnilo jen několik desítek lidí. Policie nařídila demonstrantům se rozejít, nebo budou zatčeni. Ve vězení nakonec skončilo nejméně šestnáct lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video