Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pafko: Zručnost a znalosti staví na špičku muže, ženy lépe komunikují

  12:32aktualizováno  11. března 12:45
Předností ženy-lékařky je, že lépe uklidní stresované pacienty, to z ní ale primářku neudělá. "Kumulace zručnosti a znalostí staví na špičku muže, ale myslím si, že ženy jsou stejně schopné, ale v naší společnosti nemají podmínky realizovat své schopnosti," řekl chirurg Pavel Pafko v rozhovoru Přímo k věci. Tématem rozhovoru bylo pracovního nasazení žen a mužů v medicíně.

Chirurg Pavel Pafko se přidal na stranu prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Pane profesore, měl by se prezident Kubek za své výroky lékařkám omluvit?
Myslím, že se už omluvil. Vydal prohlášení a vysvětlil to. Možná jeho formulace nebyla šťastná.

To je všechno?
Jeho matka je lékařka. Představa, že by někdo dehonestoval vlastní matku, je pro mě nepochopitelná. Je to slušný chlap.

Proč je problém, že je v medicíně víc žen?
Kdo to říkal?

Říkal to pan Kubek.
Občas se nešťastně vyjádří i ti, kteří řídí naši společnost.

Tedy jinak. Nechal byste se operovat chiruržkou?
Pro mě není rozhodující, zda má operatér kalhoty, nebo sukni, ale jeho odborná kvalita.

Kdo má větší odbornou kvalitu - muži, nebo ženy?
Když se ženy více starají o rodinu, je logické, že méně zvládají zaměstnání. Z toho mi plyne, že lepší bude, když mě bude operovat chirurg. Ale nevyjadřuji se k celé medicíně. Medicína je široká - na jedné straně je to práce genetika, na druhé straně práce chirurga. Samozřejmě jsou výjimky.

Jak to vypadá v chirurgii?
V České chirurgické společnosti je 1 294 mužů, ale pouze 177 žen. Z toho by se dalo říct, že každý sedmý chirurg je žena. V České republice je 146 chirurgických nemocničních pracovišť, čekali bychom, že každý sedmý primář na těchto pracovištích je žena.

A ono to tak není.
Není ani jedna primářka. Ale proč to tak není? Je to problém chirurgie, nebo medicíny? Ne, je to problém celé společnosti. Takže k vaší otázce, zda bych se nechal operovat mužem, nebo ženou, odpovídám primářem, protože vycházím z toho, že se člověk dostal na špičku té pyramidy, protože byl nejlepší.

Kdo je to nejlepší v chirurgii?
Ten, který obor ovládá a stále studuje. Manuální zručnost žen není horší než u mužů. Naopak - málokterý muž by dokázal uštrykovat svetr nebo dečku. Muži a ženy se liší i v jiných kvalitách.

Například?
Chirurgie je namáhavá například počtem hodin na sále, navíc vyžaduje rozhodnost. Ženy jsou ve většině případů méně rozhodné v kritických situacích než muži. A není to jen můj názor.

Teď jste si trošku naběhl. Loni v rozhlasovém zamyšlení Ke dni matek jste řekl, cituji: Ženy svou racionalitou a adaptabilitou na měnící se podmínky předčí muže. Tyto vlastnosti jsou v nich zakódovány během dlouhého vývoje, kdy samička musela včas rozpoznat blížící se nebezpečí a rychle a správně rozhodnout, aby chránila svá mláďata.
Ano, máte pravdu. Chránit mláďata je výsostná povinnost matky. Pokud jde o potomstvo. V praktickém životě podle mé životní zkušenosti velmi často ženy delegují rozhodovací pravomoci na muže. Na tom trvám. Žena je lepší v komunikaci s okolím - je vlídnější, laskavější, lépe stresované pacienty uklidní.

Ale vlídnost z ní primářku neudělá?
To ne. Kumulace zručnosti a znalostí staví na špičku muže, ale myslím si, že ženy jsou stejně schopné, ale v naší společnosti nemají podmínky realizovat své schopnosti.

Není tedy místo kritizování a pronášení „nešťastných vět“ lepší usnadnit to lékařkám? Musí být tak často dvojnásobně lepší, aby se dokázaly prosadit?
Proč? Když budou mít stejný počet publikací jako muži, budou jezdit na zahraniční kongresy a budou mít stejné výsledky a respekt evropské komunity? Madame Curie také nepotřebovala něco dělat dvakrát. Když připustíme, že ženy jsou ve svých schopnostech stejné jako muži, tak proč nejsou ve vedoucích funkcích? Asi nemají tolik času. Nebo si myslíte, že jsou méně schopné? Česká lékařská komora má vědeckou radu, ta má třicet pět členů a z nich je jen pět žen. Jak to, když jsou lékařky v nadpoloviční většině?

Kolik máte v týmu žen a mužů?
Máme tři ženy a dvacet tři mužů. Teď bereme jednu mladou lékařku. Říkal jsem jí, ať si to dobře rozmyslí.

Čekají i nastupující lékaře-muže takové pohovory?
Pohovořím s každým. Chci vědět, co ho k nám vede, a upozorním ho na to, že je to do jisté míry řehole. Není to zaměstnání, ale povolání. Chirurgie se nedá dělat od osmi do čtyř. Chcete-li se někam probojovat a určovat trošku směr, kudy by měl obor jít, tak mu musíte obětovat větší část života. Já se o to snažím a mou velkou oporou je celoživotně má žena.

Jak vypadá poměr mužů a žen na lékařských fakultách?
Když jsem byl medik na konci padesátých let, tak jsme byli kluci v mírné převaze. Ve školním roce 2003/04 bylo na I. lékařské fakultě UK v Praze bylo přijato 291 žen a jen 162 mužů, v roce 2008/09 bylo přijato 294 žen a jen 128 mužů. Ta feminizace, o které mluvil pan prezident Kubek, probíhá, to je fakt.

Čím si to vysvětlujete?
Větší zájem je o studium práv a ekonomie.

Třeba je to i tím, že povolání, ve kterých dominují ženy, mají menší společenskou prestiž i ohodnocení.
Je to jev, který tady je v progresi. A jestli to bude k prospěchu české medicíny, nebo ne, to bych si netroufl říct. Ale vážně se obávám, že když to takhle půjde dál, tak nebudou obsazena vedoucí místa.

Obsadí je ženy.
Proč to nedělají dnes? Co si myslíte, že se za pět deset let změní?

Česká společnost.
Napsal jsem knihu a tam se dočtete: „Zeptáte-li se deseti lidí, kdo dává nemocnému dítěti čajíček a acylpyrin, tak sedm vám odpoví maminka.“ Je jistý rozdíl mezi mužem a ženou v péči o děti a jen mimořádné ženy dokážou být top a závodit s muži v profesi. Tady vidíte, že to skoro možné není. Pokud nebude podávat čajíček tatínek a maminka stejným dílem, jen nadprůměrné ženy „podávající čajíček“ mohou soutěžit s muži.

otázky čtenářů idnes.cz

Karel Černý: Dobrý den, zajímalo by mě, jestli jste poté, co jste se postavil na stranu pana Kubka, dostal nějaké negativní reakce od svých kolegyň. Děkuji.
Nedostal. Reagovala pouze jedna právnička na mateřské dovolené a jedna inženýrka ekonomie, které jsem své stanovisko vysvětlil. Oponovala mi, že žila čtyři roky v Dánsku, kde se na vztah muže a ženy pohlíží jinak. Ale já nevidím do Skandinávie, já vidím české prostředí a musím se chovat tak, jak se chová česká společnost. Postavení ženy nedeterminuje pouze rodina.

Růžena: Dobrý den, pane doktore, to snad není o pohlaví, ale o rozdělení kompetencí v domácnosti. Nejsem feministka, vidím raději ženu v péči o děti a domácnost - ale s určitými hranicemi. Pravděpodobně je vaše rodina nastavena tak, že vy se plně realizujete v zaměstnání a domácnost přenecháváte ženě. V jiné rodině to může být nastaveno obráceně, nebo se dělí.
Máte pravdu, plně se realizuji v zaměstnání, málo doma. Nepochybuji však o tom, že v každé české rodině je dělba práce mezi mužem a ženou různá. Nepatřím mezi ty schopné, kteří by dokázali všechno na sto procent. Já to dokázal díky své ženě. Obdivuji ty, kteří dokážou dvojí plné nasazení, před těmi pak smekám, bez ohledu na to, zda je dotyčný žena, nebo muž!

Zuzana Hálová: Vaše žena dělá veškeré domácí práce, nebo doma také pomáháte? Nevyčítá vám to, že vy máte kariéru a ona domácnost?
Nevyčítá, protože na začátku našeho soužití jsme se domluvili. Žena byla vědeckou pracovnicí a dělala na zkrácený úvazek, protože není možné dělat obojí naplno. Vychovala naše tři dcery. Téměř si neumím představit manželský pár, kde veškeré domácí práce dělá žena. Slovo veškeré mi jaksi nesedí. Je pravda, že nežehlím ani neperu.

Hana Kopáčková: Četl jste někdy nějakou feministickou knihu? Jak na vás zapůsobila?
Nečetl. Tuto literaturu nečte ani moje žena, která je jinak velkou čtenářkou.

Renata Boháčová: Dobrý den, zajímalo by mě, co dělala vaše maminka. Dělala kariéru, nebo byla v domácnosti? Můj tatínek byl úředník, maminka také - od mých osmi let. Nevím, co považujete za větší kariéru, zda být úředníkem, nebo úřednicí, která se navíc většinově starala o výchovu dvou dětí.

Daniela Doležalová: Myslíte si, že je nějaké povolání v medicíně, ve kterém zase více vynikají ženy? Děkuji za reakci.
Jsou medicínské obory s naprostou převahou žen. Tři čtvrtiny českých pediatrů jsou ženy. Ale překvapivé je, že z osmi přednostů univerzitních pediatrických klinik (bývají obecně považovaných za špičková pracoviště) jsou ženy pouze dvě. Jsou to tedy ony, které "vynikají"?Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...Najdete na iDNES.cz