Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pafko má potíže kvůli operaci

aktualizováno 
Přední český chirurg profesor Pavel Pafko, který před šesti lety zachránil život Václavu Havlovi, má potíže. Po operaci ve Fakultní nemocnici Motol v Praze, kterou Pafko vedl, letos na jaře zemřel pacient. Jeho dcera tvrdí: "Lékaři udělali chybu a já byla u toho." Janě Ganevové, povoláním zdravotní sestře, umožnil přístup na sál právě profesor Pafko.

Anesteziolog udělal hrubou chybu krátce po operaci, prohlašuje Jana Ganevová, která chce případ dotáhnout k soudu. Případ před několika týdny uzavřela ústřední znalecká komise ministerstva zdravotnictví. Obvinění nepotvrdila, ze zdravotní dokumentace podle znalců nevyplývá žádné pochybení, jež by zavinilo smrt.

"Byl dodržen správný lékařský postup," napsala ministryně Marie Součková. Ganevová dál trvá na svém a podala trestní oznámení. Opírá se o to, že Pafko před ní anesteziologovi vynadal. "Neměla na sále co dělat," řekl šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Profesor Pafko považuje celou událost za nešťastnou, ale veřejně mluvit o ní chce leda před soudem. 

Svědkyně žaluje nemocnici
Přední český chirurg Pavel Pafko si zadělal na problém. Umožnil dceři pacienta, aby byla u operace svého otce. Žena teď stojí proti němu. Normálně to lékaři nedělají. A profesor Pafko už příště jistě také ne. Letos v březnu svolil s operací "ze známosti" - operoval pacienta v pokročilém stadiu rakoviny a stejně tak si "ze známosti" vzal na sál jeho dceru. Byla profesí instrumentární sestra, tedy z oboru. A vyslovila přání být u operace svého otce, právníka Josefa Vosátky.

Dnes má Pafko důvod, aby litoval. Operace totiž nedopadla dobře, pacient zemřel. Jeho dcera, zdravotní sestra Jana Ganevová, dnes vystupuje jako korunní svědkyně celé události a - v rozporu s následným šetřením nemocnice i znalecké komise ministerstva zdravotnictví - tvrdí: Udělali jste chybu a přizabili mi tátu.

Neviní profesora Pafka osobně, ale jednoho z členů jeho lékařského týmu. Pafko mu totiž přímo na sále vynadal. A tím vše odstartovalo. "Jeho operace byla koncert. To, co profesor viděl, neviděly předtím ani přístroje," líčí dnes zpětně Jana Ganevová zákrok, při němž Pafko objevil v plicích jejího otce hned několik zhoubných nádorů a rozhodl se odejmout celou levou plíci. "Ale jeho práce pak vyšla vniveč," tvrdí.

Ve své stížnosti, kterou poslala bezprostředně po události na ministerstvo zdravotnictví, uvádí, že anesteziolog se po operaci, kdy se její otec začal probouzet, dopustil hrubé chyby: omylem spustil takzvané hrudní sání. Následný podtlak, píše dále její právník, způsobil nemocnému vážné komplikace, kvůli nimiž musel okamžitě na sál a další operaci. Šest dnů nato zemřel.

Znalci, kteří stížnost prověřovali, tvrdí: tohle příčinou smrti nebylo. Ganevová si myslí opak a vyvozuje to z prosté věci: v hektické situaci na sále si to mezi sebou doktoři začali vyříkávat. "... Pan profesor Pafko přichází k pacientovi a nadává lékaři, zda dělá plíce poprvé...," stojí ve stížnosti.

"Pak se mi moc omlouval, že se to nemělo stát a že je mu to líto," dodává k tomu Jana Ganevová. S tím, že se dostala na sál přes známost a teď si na Pafka veřejně stěžuje, nemá problém. "I když táta před sebou stejně neměl víc než rok života, nedovolil by, abych to nechala jen tak být," říká. Stejně tak by prý otec nedovolil, aby po jeho smrti byla provedena pitva. To teď však značně oslabuje případné důkazy o chybě.

Ministryně zdravotnictví ustavila znaleckou komisi. Ta v říjnu případ uzavřela se stručným závěrem: Lékaři postupovali správně. A příště by si měli dát pozor na to, jak mezi sebou mluví. "Takový závěr bez jakéhokoli vysvětlení, jak k němu došli - to je výsměch," reagoval právník zdravotní sestry Petr Folprecht. Závěr ministerstva si vykládá jako doporučení lékařům, aby si to napříště nevyřizovali přímo na sále a před svědky.

Zmíněný anesteziolog už v Motole nepracuje, přesídlil do IKEM a nyní je na dovolené. Jeho někdejší nadřízený, přednosta motolské kliniky ARO Karel Cvachovec, včera připustil, že lékař se dopustil určitého pochybení. "Ale s velkou pravděpodobností, hraničící s jistotou, mohu říci, že to nebylo a ani nemohlo být příčinou smrti pacienta. Důvodem byly komplikace po operaci," prohlásil docent Cvachovec. Ujistil, že lékaře kvůli tomu nepropustil.

Obdobně hovoří i člen ministerské znalecké komise, který si nepřál být jmenován, protože je vázán mlčenlivostí. "Chyba se možná stala, ale nikdo z komise nenabyl dojmu, že by smrt mohla být způsobena tím. Usoudili jsme, že ten pán neměl na to, aby operaci přežil. Riziko bylo vysoké, ale my lékaři přesto někdy operujeme, i když víme, že to nemusí dobře dopadnout."

Ministerská komise si nicméně nezve svědky a vychází jen z dokumentace. Jana Ganevová se s jejím závěrem odmítla smířit, podala trestní oznámení na neznámého pachatele a případ předala médiím. Chce, aby se věc dostala k soudu. Jedině u něj je také ochoten veřejně mluvit Pavel Pafko: "Mám čisté svědomí a nemůžete po mně chtít, abych říkal něco proti závěrům komise. Budu-li předvolán k soudu, rád tam vše vysvětlím." Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Obyvatelé Litic vidí šanci uplatnit výhrady k obřím průmyslovým halám

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Sporný projekt společnosti Accolade na výstavbu průmyslových hal v Plzni-Liticích narazil na překážku. Ministerstvo...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Sníh způsobil v Libereckém kraji desítky nehod, policie radí nevyjíždět

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikuje dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón blokují kolony aut a uvázlé...Najdete na iDNES.cz