Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padnou si Obama a Putin kolem krku? Těžko

  9:12aktualizováno  9:12
Přichází po delším mrazu diplomatická obleva? Padnou si - symbolicky řečeno - ruští a američtí vládci kolem krku? Ledacos na to ukazuje: nikdy v minulých měsících nepřicházely z Moskvy a Washingtonu takové salvy proklamací, že budoucnost nepochybně přinese mnohem lepší vztahy, jen je třeba se snažit.

Budoucnost rusko-amerických vztahů je i v rukou nového amerického prezidenta. | foto: Reuters

A v úterý naznačila Hillary Clintonová to, co muselo znít v Moskvě jako rajská hudba: USA možná pohřbí své radarové plány.

Tedy ano: očekávání jsou velká a vztahy pobořené válkou v Gruzii a hádkami o radar se opravdu mohou zlepšit. Navzdory optimismu však dramatickou a zásadní otočku k lepšímu čeká málokdo - podle diplomatů i analytiků je málo pravděpodobná.

Proč? Především proto, že Obama Neobama mají obě země výrazně odlišné zájmy, z nichž nechtějí slevit. A je hodně témat, o nichž se budou s gustem hádat i v budoucnosti. Včetně názoru, kam by se měl světový vývoj ubírat.

Budoucnost rusko-amerických vztahů

Budoucnost rusko-amerických vztahů, stejně jako mnoho podstatných věcí na globální scéně, bude záviset na dvou klíčových otázkách: 1. Osvědčí se Obama jako schopný vládce? 2. Jak hluboká bude ekonomická krize?

Moskva má totiž tendenci hledět na Obamovy proklamace o nutné spolupráci jako na projev slabosti. A čeká, že díky tomu se Kreml na úkor Ameriky prosadí mnohem více než za "tvrďáka Bushe".

Například otázku radaru již považují v Moskvě za vyřešenou - a mají (ne zcela přesný) dojem, že Washington Moskvě ustoupil. "USA přece nemohou ze dne na den ohlásit, že je se vším konec, ztratily by tvář," citovala agentura RIA-Novosti experta na mezinárodní vztahy Artěma Malgina. "V každém případě půjde nyní vše mnohem pomaleji než za Bushe."

Pokud ovšem Obama v příštích měsících ukáže, že je opravdu schopný a rezolutní politik, prvotní naděje na "báječnou spolupráci" mohou velmi rychle zmizet nejprve z Moskvy a hned nato i z Washingtonu.

A hodně bude záviset na tom, jak rychle se podaří uhasit globální ekonomickou krizi. I ruský prezident Medveděv tento týden varoval, že příští měsíce budou mimořádně krušné. Tím se zvyšuje nebezpečí, že v Kremlu budou v pokušení použít starou osvědčenou taktiku - ukázat někam za hranice a svým občanům říci: "To naši nepřátelé na Západě za to vše mohou!"

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Při obchodování Trumpa s Rusy se mohly prát peníze, naznačila výpověď

Donald Trump

Zakladatel firmy Fusion GPS Glenn Simpson při své výpovědi ve výboru amerického Kongresu naznačil, že při obchodování...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz