Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padly první tresty za britské nepokoje. Za výzvu na Facebooku roky vězení

  11:35aktualizováno  11:35
Britské soudy začaly trestat výtržníky, kteří se minulý týden účastnili nepokojů v ulicích anglických měst. Dva mladíci skončili ve vězení kvůli výzvám k protestům, které vyvěsili na Facebook. Jiní putují za mříže kvůli krádežím. Podle některých poslanců jsou však tresty moc tvrdé.

Rabování v obchodě ve východolondýnské čtvrti Hackney (9. srpna 2011) | foto: Reuters

Rozbuškou týden starých nepokojů se stala smrt mladého muže z londýnského předměstí, který zemřel za nejasných okolností  po incidentu s policií. Tisíce mladých lidí poklidný protest záhy proměnily v sled výtržností a rabování.

Policii trvalo čtyři dny, než dostala situaci pod kontrolu. Ve vazbě skončilo přes 2 770 lidí a v úterý se před soudem objevilo prvních 1 277 zadržených. Po jednání se jich do vazby vrátilo 64 procent, informovala BBC. Někteří od soudu putovali rovnou do vězení. V několika případech totiž padl rozsudek. A leckdy velmi přísný.

Nepokoje byly varovný signál

Češce v Londýně natrhli ret

Třeba dva mladíci z hrabství Cheshire zřejmě zalapali po dechu, když vyslechli verdikt. Jedenadvacetiletý Jordan Blackshaw a o rok starší Perry Sutcliffe-Keenan shodně dostali čtyři roky ve vězení za to, že na Facebook vyvěsili výzvu k účasti na nepokojích. Jiný mladík si zase odsedí 18 měsíců za kradenou televizi, kterou policie objevila v jeho autě.

Podle některých politiků soudy trestají účastníky nepokojů moc přísně. Kupříkladu liberální demokrat Tom Brake se domnívá, že jde spíše "o odplatu než o potrestání". "Kdyby tyto přečiny spáchali den před vyhrocenými nepokoji, tresty by jistě vypadaly jinak," řekl podle BBC.

Naopak konzervativní politik Gavin Barwell s přísnými postihy souhlasí. Jen takové tresty podle něj "dávají jasnou zprávu, že se takový nepořádek nebude tolerovat".

Šestnáctiletý chlapec čelí obvinění z vraždy

Soudy však neřeší jen výtržnictví a rabování. V britské metropoli se na lavici obžalovaných posadil i šestnáctiletý mladík, který je obviněn z vraždy. Obětí byl důchodce, který chtěl uhasit oheň, který mladí výtržníci založili, připomněla ČTK.

Mladík, jehož jméno kvůli nízkému věku policie nezveřejnila, navíc čelí obvinění z rabování v restauraci, samoobsluze a dvou dalších obchodech. U soudu skončila i jeho jednatřicetiletá matka, která je obviněna z maření vyšetřování.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz