Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Padlý“ japonský voják po 60 letech ožil na Ukrajině

  8:21aktualizováno  8:21
Bojoval v druhé světové válce a všichni si mysleli, že v ní také padl. Úřady jeho smrt formálně potvrdily před šesti lety: poté, co byl pětapadesát roků nezvěstný. Někdejší voják japonské císařské armády Išinosuke Uwano ale stále žije.
Uwano má ukrajinské občanství a rodnou zem nyní navštívil jako cizinec. Ilustrační foto

Uwano má ukrajinské občanství a rodnou zem nyní navštívil jako cizinec. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Před několika měsíci ho jako třiaosmdesátiletého objevili až na Ukrajině, tisíce kilometrů od rodných ostrovů. A ve středu poprvé po nekonečných třiašedesáti letech znovu vstoupil na rodnou hroudu.

Uwano si na Ukrajině vesele žil. Dokonce se tam i oženil a zplodil tři děti včetně syna, který se jmenuje Anatolij Zajčuk. Ten s ním ve středu také vystoupil na tokijském mezinárodním letišti Narita, kde se dychtivý otec shledal s příbuznými.

S Ukrajinou se natolik sžil, že zapomněl rodnou řeč. "Japonsky jsem nepromluvil přes šedesát roků," omlouval se, že se svými blízkými musí komunikovat prostřednictvím tlumočníka. Pak si přece jen na pár slovíček vzpomněl.

"Koničiva, koničiva (dobré odpoledne)," klaněl se na všechny strany. Nehledě na sněhobílé vlasy, vypadal dobře. Jeho požehnaný věk by mu hádal jen málokdo. Stále dokola děkoval japonské vládě a úředníkům v Kyjevě, že mu umožnili navštívit někdejší domov.

Uwanova tajemná cesta
Jak se Išinosuke Uwano na Ukrajině vlastně ocitl? Když v srpnu 1945 skončila válka i na Dálném východě, sloužil v jednotce japonské armády, která okupovala ostrov Sachalin. Tam byl údajně naposledy spatřen v roce 1958.

Jak přesně se pak dostal na Ukrajinu, ale zůstává tajemstvím a sám Uwano o tom z neznámého důvodu mlčí. Japonská agentura Kyodo napsala, že na Ukrajinu do města Žitomir, asi 150 kilometrů západně od Kyjeva, přesídlil v roce 1965. Oženil se a žije tam dodnes.

"Dříve jsem se vrátit nemohl," odpovídal ve středu novinářům. "Za bývalého sovětského režimu to nešlo."

Uwano prý před několika lety oslovil svého známého z Ukrajiny, aby mu pomohl navázat kontakt s příbuznými v Japonsku. S pomocí japonské ambasády v Kyjevě se mu to nakonec podařilo.

Uwano má ukrajinské občanství a rodnou zem nyní navštívil jako cizinec. "Ale snažíme se, aby mu bylo obnoveno i naše občanství," řekl agentuře Reuters úředník japonského ministerstva zdravotnictví, pod něhož spadají váleční veteráni.

Japonská vláda soudí, že na území bývalého Sovětského svazu žijí ještě zhruba čtyři stovky dalších "Išinosuke Uwanů", japonských vojáků ztracených za druhé světové války. Někteří tam byli drženi jako vězni, jiní se rozhodli zůstat dobrovolně.

Co vedlo vojáka Uwanu, aby zůstal na Ukrajině, zůstává stále záhadou.



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz