Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V souvislosti s šampionátem v Liberci padla další obžaloba. Za drahé zdi

  9:26aktualizováno  9:26
V souvislosti s přípravou lyžařského šampionátu konaného v roce 2009 v Liberci padla další obžaloba. Státní zastupitelství obžalovalo pracovníka stavební firmy, která při modernizaci sportovního areálu fakturovala větší díl práce, než provedla.

Mistrovství se konalo od 18. února do 1. března 2009 a skončilo se stomilionovým dluhem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Škodu utrpělo město Liberec. Podvodného jednání se dopustil pracovník stavební společnosti, která pro Liberec prováděla stavební práce ve sportovním areálu Ještěd. Škoda tam je v tomto případě vyšší než 630 tisíc korun," informoval liberecký státní zástupce Petr Hořín.

Zdi v areálu

Gabionové zdi se kvůli zpevnění vybagrovaného terénu budovaly na několika místech ještědského areálu.

Stojí podél cest, ve směru k věži rozhodčích, u tunelu, komplexu buněk sloužících při závodech jako zázemí pro sportovce nebo pod servisní budovou.

Systém spočívá v tom, že se do zářezů v terénu vsadí drátěné koše a naplní se kamením.

Podle zjištění MF DNES stíhá státní zastupitelství odpovědného pracovníka společnosti Regionální stavební. Za podvod mu hrozí dva roky až osm let vězení. Problematická zakázka se týká výstavby gabionových zdí.

Společnost Regionální stavební se zatím nechce k obžalobě svého pracovníka vyjadřovat. Tvrdí pouze, že se ničeho nedopustil. "Za naším zaměstnancem stoprocentně stojíme," komentovala za Regionální stavební její mluvčí Jana Vokatá.

Město Liberec si u Regionální stavební objednalo práci podle projektové dokumentace. Firma pak dílo přidělila subdodavateli. Ten ale podle svých propočtů zjistil, že si stavba nevyžádá tak velký objem prací, jaký uváděla projektová dokumentace. Zakázku tak provedl levněji.

"Za tuto nižší cenu to subdodavatel také postavil a vyfakturoval, ale Regionální stavební městu Liberec fakturovala podle původní dokumentace. Fakturovala tedy i původně plánované, ale neprovedené práce," uvedl žalobce Hořín.

Třetí kauza spojená s přípravou mistrovství

Nesrovnalosti odhalili už kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu a podali trestní oznámení. Výsledkem je právě nynější obžaloba.

"O nějakém problému jsem slyšel. Kriminálka nechávala dělat nějakou sondu a měřila, jestli ty zdi odpovídají fakturovaným kubaturám. Šlo to ale mimo sportovní areál. Na starosti to měl stavební dozor a město," poznamenal bývalý ředitel sportovního areálu Ještěd Vít Pražák.

V souvislosti s přípravou libereckého mistrovství je to už třetí trestní kauza. Jednu z nich už soud uzavřel. V dubnu osvobodil trojici obžalovaných z podvodu kvůli nábytku za čtyři miliony pro vysokoškolské koleje, který firma Syner vyfakturovala, ale nedodala. Soud rozhodl, že se trojice podvodu nedopustila, protože Syner nakonec místo nábytku odvedl vícepráce (o rozsudku zde).

Soud se bude zabývat také obžalobou bývalého rektora liberecké univerzity a někdejšího pracovníka firmy Investing CZ, která zajišťovala stavební dozor při přestavbě kolejí. V této kauze státní zástupce tvrdí, že univerzita u firmy, jež opravu prováděla, objednala dodatečně bez výběrového řízení nábytek za 24,3 milionu korun. Hlavní líčení ještě nebylo nařízeno (o obžalobě zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Najdete na iDNES.cz