Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padla další hranice

  20:51aktualizováno  20:51
Moskevské drama přispělo k pádu další významné psychologické bariéry. S velkou pravděpodobností se dá říci, že akce teroristů i boj proti nim budou od této chvíle ještě tvrdší a ještě nesmlouvavější než doposud. Je to špatná zpráva pro teroristy, ale bohužel také pro všechny ostatní. Ještě méně se bude hledět na životy nevinných lidí, kteří se do této bitvy s terorismem připletou.

Neúspěšně úspěšná akce ruského protiteroristického komanda, při níž byli sice zabiti všichni teroristé, ale také přes sto rukojmích, ukázala, jak se může postupovat v podobných případech příště, a třeba i mimo ruské území. Nedělejme si příliš velké iluze o tom, že to, co se stalo v Rusku, se jinde stát nemůže.

Moskevská tragédie bude dalším mezníkem pro všechny kolem. Významným indikátorem toho, co se může dít v podobných případech v budoucnu, jsou reakce, které nyní přicházejí z celého světa. Prakticky žádný ze západních politiků ruskou operaci neodsoudil. Téměř všichni pro ni vyjádřili alespoň jisté pochopení.

Při plánování a schvalování protiteroristických operací už politici a příslušné složky nebudou tolik usilovat o to, aby se zásah proti teroristům pokud možno obešel bez lidských ztrát, ale budou s mrtvými předem automaticky počítat. Úkol se změní z "ať tam nikdo nezahyne" na "ať jsou ztráty malé".

Teroristické skupiny od této chvíle vědí, že nebudou moci smlouvat, vydírat, že prakticky nebudou mít žádnou šanci na přežití. Možná, že to část těch, kteří by chtěli vymáhat a vydírat, odradí. Ale jen část.

Zejména ti, kterým půjde o politické a ideologické cíle, budou chtít na sebe upozornit, takoví budou postupovat ještě nemilosrdněji a obsazení velkého moskevského kulturního stánku pro ně může být novou "inspirací".

Vzetí tak velkého počtu diváků jako rukojmích pak znovu vyvolá kardinální otazníky nad tím, jak je vlastně zajištěna bezpečnost obyvatel. Zjistí se, že mizerně a že zásadní změna na tomto poli si vyžádá obrovské náklady.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se podvolí rozhodnutí vedení orgánů hnutí, které vede, zda to má být on, kdo bude...

Najdete na iDNES.cz