Padesát dětí se zkouší učit doma

P r a h a (sh) - Prvního září, v den, kdy jejich vrstevníci museli do školy, zůstalo padesát šestiaž devítiletých dětí doma. Třídou je jim obývací pokoj, učitelkou matka, kantorem otec. Rodiče těchto dětí se totiž zapojili do experimentu ministerstva školství, které chce zjistit, zda a za jakých podmínek je možné povolit domácí vyučování. "Obracelo se na nás stále více lidí, kteří chtěli své děti učit doma. Ve světě je to celkem běžné, a tak jsme se rozhodli to ověřit i u nás," popsal důvody, proč experiment začal, ředitel odboru na ministerstvu školství Bohumír Šumský. Dvě školy - v Praze a Liberci tak zkoušejí v omezené míře nový typ výuky. "Okamžitě nám začali volat lidé z celé země, kteří se chtěli také zapojit. Se všemi jsme udělali pohovor, zjišťovali, proč chtějí děti učit sami, jaké pro to mají dispozice," vypočítává ředitel církevní Bratrské základní školy v Praze Bohumil Bulíř.
Dnes je na jeho škole zapsáno dvaatřicet dětí, které uvidí jen dvakrát ve školním roce - v pololetí a na konci - při přezkoušení. "Ovšem s rodiči se čas od času scházíme a radíme jim, jak učit," podotkl Bulíř. Právě nezkušenost rodičů a izolace dětí jsou častým terčem kritiky odpůrců domácího vzdělávání. "V zahraničí se ovšem ukázalo, že tyto děti jsou vždy nad průměrem: jsou vzdělanější a samostatnější. A když později přejdou do školy, nemívají potíže začlenit se do kolektivu," tvrdí Michaela Semínová ze Sdružení přátel domácí školy. Experiment se zatím zamlouvá i dětem a rodičům, kteří ho podstupují. "Mamka má na nás víc času než paní učitelka ve škole," pochvaluje si Martin Kryštof z Hrachovce u Valašského Meziříčí, který se doma učí ještě s bratrem. "V jakékoliv práci jsem nahraditelná, ale u svých dětí ne," dodává jeho matka Petra Kryštofová.
Prvních několik desítek rodičů, kteří se rozhodli neposílat své děti do školy a učit je sami, vedly k tomuto kroku různé důvody. Někteří z nich měli sami se školou špatnou zkušenost, dalším se zase zdálo, že se jim dítě kvůli pravidelné docházce příliš vzdaluje. Jiní vidí v experimentu ministerstva školství, které na dvou školách v zemi povolilo od září zkušebně pro padesát dětí domácí vyučování, možnost, jak pomoci svému handicapovanému dítěti.
"Když dítě nastupuje v šesti letech do školy, je ještě velmi nezralé. Ovlivňuje ho příliš mnoho negativního, odcizuje se rodičům. A to je něco, co já zkrátka nechci," říká Michaela Semínová ze Sdružení přátel domácí školy. Sama je rozhodnuta své dvě malé děti jednou učit sama. "Nebudu z toho rozhodně mít pocit, že je o něco ochuzuji, třeba o kamarády. Vždyť dobrou partu mohou najít v zájmových kroužcích, při sportu, ve skautu. A nebudou vystaveny stresu ze školy."
Právě strach dětí ze školy je nejčastějším argumentem rodičů, kteří se rozhodli své potomky vyučovat samostatně. A jeho oprávněnost potvrzuje i průzkum českého výboru pro UNICEF: podle něj má ze školy trauma každé čtvrté dítě. "Pokud má žák ve škole problém psychického rázu, bývá velmi těžké to nějak řešit. Škola v tomto směru nenabízí mnoho alternativ. Navíc - domácí výuka je úplně ideální pro handicapované děti, které potřebují pomalejší tempo, individuální přístup," soudí Bohumil Bulíř, ředitel Bratrské základní školy v Praze, v níž je experiment povolen.
Dětští psychologové se v názoru, zda je lepší, aby dítě zůstalo v klidu s rodiči, anebo chodilo pravidelně do školy, různí. "Je to věc každého člověka. Ano - děti jsou součástí určité společnosti a měly by se naučit v ní žít už od mala. Ale rodiče by měli mít právo rozhodnout o svých dětech, sami určit, co je pro ně nejlepší," míní psycholožka Hana Prokešová z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 5.
Prokešová se domnívá, že vše je otázku zodpovědnosti rodičů a schopností učit děti tak, aby jejich vědomosti odpovídaly znalostem vrstevníků. "Pokud to dokáží, tak si nemyslím, že by měl mít stát právo do toho nějak vstupovat."
Souhlasí s ní i ředitel pražské Základní školy v Londýnské ulici Jaroslav Kotal: "Experimentu velmi fandím, protože je to alespoň něco jiného v šedi škol. Myslím, že skoro každý člověk umí - podobně jako hrát fotbal - učit, tak proč ne vlastní děti. Ze všeho nejdůležitější je zájem s dítětem být. Pak může rodičům stát v cestě třeba tisíc překážek a dokáží je zdolat."
Zatím ovšem stojí rodičům v cestě přinejmenším legislativa: v zemi je totiž zavedena povinná školní docházka, nikoli vzdělání. "V rámci experimentu je možné rozhodnout o trochu odlišné praxi, ale jinak by byla domácí výuka nelegální," podotkl Jan Ješetický z legislativního a právního odboru ministerstva školství
Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejsem nominována na eurokomisaře, řekla v debatě pro studenty Nerudová

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:52

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Tohle je nenávist, řekl o protestech za Gazu Trump. Kampus stále nevyklidili

26. dubna 2024  9:29

Kolumbijská univerzita v New Yorku odložila ultimátum, podle něhož měli protestující propalestinští...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...