Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padesát dětí se zkouší učit doma

aktualizováno 
P r a h a (sh) - Prvního září, v den, kdy jejich vrstevníci museli do školy, zůstalo padesát šestiaž devítiletých dětí doma. Třídou je jim obývací pokoj, učitelkou matka, kantorem otec. Rodiče těchto dětí se totiž zapojili do experimentu ministerstva školství, které chce zjistit, zda a za jakých podmínek je možné povolit domácí vyučování. "Obracelo se na nás stále více lidí, kteří chtěli své děti učit doma. Ve světě je to celkem běžné, a tak jsme se rozhodli to ověřit i u nás," popsal důvody, proč experiment začal, ředitel odboru na ministerstvu školství Bohumír Šumský. Dvě školy - v Praze a Liberci tak zkoušejí v omezené míře nový typ výuky. "Okamžitě nám začali volat lidé z celé země, kteří se chtěli také zapojit. Se všemi jsme udělali pohovor, zjišťovali, proč chtějí děti učit sami, jaké pro to mají dispozice," vypočítává ředitel církevní Bratrské základní školy v Praze Bohumil Bulíř.
Dnes je na jeho škole zapsáno dvaatřicet dětí, které uvidí jen dvakrát ve školním roce - v pololetí a na konci - při přezkoušení. "Ovšem s rodiči se čas od času scházíme a radíme jim, jak učit," podotkl Bulíř. Právě nezkušenost rodičů a izolace dětí jsou častým terčem kritiky odpůrců domácího vzdělávání. "V zahraničí se ovšem ukázalo, že tyto děti jsou vždy nad průměrem: jsou vzdělanější a samostatnější. A když později přejdou do školy, nemívají potíže začlenit se do kolektivu," tvrdí Michaela Semínová ze Sdružení přátel domácí školy. Experiment se zatím zamlouvá i dětem a rodičům, kteří ho podstupují. "Mamka má na nás víc času než paní učitelka ve škole," pochvaluje si Martin Kryštof z Hrachovce u Valašského Meziříčí, který se doma učí ještě s bratrem. "V jakékoliv práci jsem nahraditelná, ale u svých dětí ne," dodává jeho matka Petra Kryštofová.
Prvních několik desítek rodičů, kteří se rozhodli neposílat své děti do školy a učit je sami, vedly k tomuto kroku různé důvody. Někteří z nich měli sami se školou špatnou zkušenost, dalším se zase zdálo, že se jim dítě kvůli pravidelné docházce příliš vzdaluje. Jiní vidí v experimentu ministerstva školství, které na dvou školách v zemi povolilo od září zkušebně pro padesát dětí domácí vyučování, možnost, jak pomoci svému handicapovanému dítěti.
"Když dítě nastupuje v šesti letech do školy, je ještě velmi nezralé. Ovlivňuje ho příliš mnoho negativního, odcizuje se rodičům. A to je něco, co já zkrátka nechci," říká Michaela Semínová ze Sdružení přátel domácí školy. Sama je rozhodnuta své dvě malé děti jednou učit sama. "Nebudu z toho rozhodně mít pocit, že je o něco ochuzuji, třeba o kamarády. Vždyť dobrou partu mohou najít v zájmových kroužcích, při sportu, ve skautu. A nebudou vystaveny stresu ze školy."
Právě strach dětí ze školy je nejčastějším argumentem rodičů, kteří se rozhodli své potomky vyučovat samostatně. A jeho oprávněnost potvrzuje i průzkum českého výboru pro UNICEF: podle něj má ze školy trauma každé čtvrté dítě. "Pokud má žák ve škole problém psychického rázu, bývá velmi těžké to nějak řešit. Škola v tomto směru nenabízí mnoho alternativ. Navíc - domácí výuka je úplně ideální pro handicapované děti, které potřebují pomalejší tempo, individuální přístup," soudí Bohumil Bulíř, ředitel Bratrské základní školy v Praze, v níž je experiment povolen.
Dětští psychologové se v názoru, zda je lepší, aby dítě zůstalo v klidu s rodiči, anebo chodilo pravidelně do školy, různí. "Je to věc každého člověka. Ano - děti jsou součástí určité společnosti a měly by se naučit v ní žít už od mala. Ale rodiče by měli mít právo rozhodnout o svých dětech, sami určit, co je pro ně nejlepší," míní psycholožka Hana Prokešová z Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 5.
Prokešová se domnívá, že vše je otázku zodpovědnosti rodičů a schopností učit děti tak, aby jejich vědomosti odpovídaly znalostem vrstevníků. "Pokud to dokáží, tak si nemyslím, že by měl mít stát právo do toho nějak vstupovat."
Souhlasí s ní i ředitel pražské Základní školy v Londýnské ulici Jaroslav Kotal: "Experimentu velmi fandím, protože je to alespoň něco jiného v šedi škol. Myslím, že skoro každý člověk umí - podobně jako hrát fotbal - učit, tak proč ne vlastní děti. Ze všeho nejdůležitější je zájem s dítětem být. Pak může rodičům stát v cestě třeba tisíc překážek a dokáží je zdolat."
Zatím ovšem stojí rodičům v cestě přinejmenším legislativa: v zemi je totiž zavedena povinná školní docházka, nikoli vzdělání. "V rámci experimentu je možné rozhodnout o trochu odlišné praxi, ale jinak by byla domácí výuka nelegální," podotkl Jan Ješetický z legislativního a právního odboru ministerstva školství
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

Najdete na iDNES.cz