Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padělků léků přibývá. Hitem je lék na hubnutí, který hmotnost nesníží

  16:25aktualizováno  16:25
Internet zaplavily padělky léku na hubnutí Alli. Originál je k dostání i v českých lékárnách. Kdo by si ho chtěl na černém trhu obstarat levněji, prohloupí. Napodobenina neobsahuje účinnou látku. K dostání jsou ale i falešné léky, které mohou ohrozit zdraví. Je jich čím dál víc, varuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Originál léku na snížení hmotnosti Alli. | foto: Globalpackagegallery.com

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje, že je stále těžší rozeznat zdařilý padělek od originálu. Laik se přitom řídí hlavně podle obalu výrobku, který se padělá velmi snadno.

Lék Alli

Přípravek Alli výrobce GlaxoSmithKline se používá ke snížení hmotnosti dospělých, kteří mají nadváhu s indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 28. Člověk s normální tělesnou hmotností má BMI v rozmezí 18,5 až 24,9. Nižší hodnota znamená podváhu, vyšší nadváhu až obezitu.

Alli se má užívat v kombinaci s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků.

Falešný přípravek Alli by znalec poznal podle celé řady odlišností od originálu. Pod víčkem je jiná ochranná folie (u padělku na ní chybí nápisy), jinak je vyznačeno datum expirace a liší se i náplň pilulek. Zatímco ty originální obsahují drobné granule, kopie bílý prášek.

Padělek neobsahuje účinnou látku orlistat. Oproti jiným falešným lékům má ale velké plus - sice nepomůže, ale ani neuškodí. Často ale mohou napodobeniny léčiv způsobit závažné zdravotní problémy.

"Vyráběny jsou za neuvěřitelně primitivních podmínek. Obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen, nebo naopak v nich účinná látka úplně chybí," uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Padělky zpravidla obsahují nejrůznější příměsi. "Mohou ohrozit nebo i poškodit zdraví pacientů. Výjimkou nejsou ani příklady, kdy došlo k úmrtí," varuje Petláková ty, kdo léky nakupují mimo lékárny, nejčastěji od pochybných prodejců na internetu. "Na legálním trhu se vyskytují padělky ojediněle," upozorňuje.

Padělaný lék ke snížení hmotnosti alli

Padělají se zejména léky na psychická onemocnění, na vysoký tlak, antibiotika a cytostatika (přípravky k léčbě nádorových onemocnění). Hitem jsou přípravky vylepšující životní styl - na erekci, hubnutí, anabolické steroidy nebo přípravky tradiční čínské medicíny.

Co s padělky

Pokud se na internetu setkáte s nelegální nabídkou léků, informujte SÚKL. Kontaktovat jej můžete pomocí internetového formuláře na informačním portálu pro veřejnost, na telefonním čísle 272 185 333 nebo na e-mailu infs@sukl.cz.

Často se jedná o medikamenty oficiálně dostupné pouze na lékařský předpis, jejichž užívání je potřeba konzultovat s odborníkem. Ani to ale lidi neodrazuje od toho, aby nakupovali na černém trhu. K lékaři se jim z různých důvodů nechce. K nákupu padělků svádí někdy i nižší cena.

Nabídku na černém trhu doplňují vedle padělků a originálních léků "na předpis bez předpisu" i pravá léčiva, která byla z prodeje vyřazena kvůli poškozenému obalu, špatnému skladování nebo prošlé trvanlivosti. Také ty mohou ohrozit zdraví.

Počet padělaných léčiv každým rokem roste. Ve velkém jsou distribuovány v rozvojových zemích. V Latinské Americe zabil stovky dětí sirup proti kašli, který obsahoval jedovatou chemikálii. V některých státech Afriky je až polovina léčiv padělaných nebo nekvalitních. V jihovýchodní Asii 38 procent antimalarik z lékáren neobsahovalo účinnou látku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz