Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padělek se zaměří na bezpečnost leteckého výcviku

  17:01aktualizováno  17:01
Bezpečnost leteckého výcviku si jako svůj hlavní cíl vytkl nový velitel vzdušných sil Armády ČR František Padělek. "Beru to jako svůj prioritní úkol, ...nechci tím ale říct, že můj předchůdce Ladislav Klíma o to nedbal," řekl Padělek. Generál rovněž uvedl, že je jednoznačným zastáncem nákupu nadzvukových stíhaček. Ačkoli byl Padělek jmenován do funkce prezidentem Václavem Havlem již od soboty, Klímu fakticky vystřídá až 20. září. Do té doby mu má Klíma postupně předat veškerou agendu. Klíma odchází do civilu na vlastní žádost.

Padělek se stal prvním zástupcem náčelníka generálního štábu v prosinci 1998. Letos devětačtyřicetiletý pilot první třídy před nástupem do funkce rok studoval na Královské akademii obranných studií v Londýně.

Profesní kariéru vojáka z povolání začal Padělek v roce 1973 po absolvování pilotního směru ve Vyšším leteckém učilišti v Košicích jako pilot 4. leteckého stíhacího pluku. Nalétal přes 1900 hodin na letounech L-29, L-39 a MiG-21.

Odcházím, oznámil velitel letectva
Již tak zdecimovanou českou armádu postihla v polovině května další ztráta. Ministru obrany Jaroslavu Tvrdíkovi oznámil svůj odchod velitel českého armádního letectva Ladislav Klíma. "Konkrétní důvody neuvedu. To jsou moje osobní věci," řekl zpravodaji iDNES Klíma. Nepřímo připustil, že jeho odchod souvisí i s přístupem politiků k nákupu nových stíhacích letadel.

"Já už jsem jednou řekl, že nesouhlasím s tím, aby letectvo zůstalo bez nadzvukových letadel," řekl Klíma iDNES s tím, že zatím nemá jasno, kam po odchodu z armády zamíří.

Klíma z armády odchází hlavně z osobních důvodů. "Ty služební jsou víceméně druhořadé, a proto to dopadlo tak, jak to dopadlo," řekl.

Že Klíma odchází z osobních důvodů, potvrdilo bez bližšího upřesnění také ministerstvo obrany. "Panu ministrovi řekl, že odchází z osobních důvodů," potvrdil zpravodaji iDNES mluvčí ministerstva obrany Milan Řepka. "Jaké jsou ty důvody, konkrétně nevím," dodal Řepka.

Tvrdík rozpoutal na ministerstvu bouři

Ministra obrany Jaroslava Tvrdíka podle Řepky Klímův odchod mrzí. "Ministr si Klímy váží profesionálně a lidsky", řekl mluvčí. Dodal ovšem, že Tvrdík Klímovo rozhodnutí respektuje.


Co vedlo Klímu k odchodu?
Úvahy o Klímově odchodu z armády se objevily naposledy v dubnu. Klíma tehdy přiznal, že k těmto úvahám ho vedly mimo jiné názory některých politiků, podle nichž by se české vojenské letectvo mohlo obejít bez nákupu nových nadzvukových stíhacích letounů.

Ačkoli to odmítl jednoznačně říci, mezi dalšími důvody, které ho v dubnu vedly k úvaze o odchodu, byl zřejmě i zbyrokratizovaný systém nákupu materiálu pro armádu a letectvo.

Klíma je dalším z elitních profesionálních vojáků, kteří armádu opouštějí. Velitel vzdušných sil obdržel v říjnu 1998 vysoké americké vojenské vyznamenání "Legion of Merit" za přibližování českého letectva ke standardu NATO.

Vážím si přístupu nového ministra, prohlásil před časem Klíma
Klíma poprvé oznámil svůj odchod z armády po čtyřech letech ve funkci v polovině dubna. Již tehdy tvrdil, že ho k tomu vedou osobní i služební důvody.

"Nesmírně si vážím postupu a přístupu pana ministra Tvrdíka, který mě zavolal na pohovor a hovořili jsme o problémech nebo o důvodech, které mě vedly k tomu, že jsem se rozhodl ukončit svoji kariéru," řekl v té době pro rozhlasovou stanici BBC.

Ladislav Klíma
se narodil 11. května 1949 v Prachticích. Po maturitě na střední průmyslové škole vystudoval vojenskou akademii v Brně, obor pilot-inženýr.

V roce 1977 zahájil dráhu pilota v Čáslavi. Od července 1997 byl velitelem vzdušných sil. Za zásluhy o rozvoj spolupráce mezi armádami České republiky a USA a přiblížení českého letectva k NATO dostal v říjnu 1998 vysoké americké vojenské vyznamenání "Legion of Merit". 

Klíma je ženatý a žije v Hradci Králové. Mezi jeho záliby patří létání, fotbal, hokej, tenis a chalupaření. S manželkou Zdeňkou má dvě už dospělé děti. Syn Pavel vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a dcera Irena studuje medicínu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Zeman se s Drahošem hádal o migraci. Babiše premiérem jmenuje v únoru

Miloš Zeman a Jiří Drahoš v debatě kandidátů na prezidenta na Primě

Andrej Babiš bude podruhé jmenován premiérem do konce února. Prezident Miloš Zeman to řekl v debatě se soupeřem v boji...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Tisíce taxikářů v ulicích. Další protest má být mnohem větší a bez konce

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám (Praha, 2.října 2017).

Napětí mezi taxikáři prudce stoupá. Ministerstvo dopravy sice připravuje novelu, ta je však zatím v nedohlednu a řidiči...

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Najdete na iDNES.cz