Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padělatelé už přešli na euro

  0:01aktualizováno  0:01
(Od spolupracovníka MF DNES) - Desítky padělaných stomarkovek a dalších bankovek zaplavily v poslední době Německo. "Během týdne byly už čtyři," říká Inge Wetzelová, pokladní supermarketu ALDI v Hage. Padělatelé se totiž snaží využít posledních týdnů před zavedením jednotné evropské měny euro a zbavit se co nejrychleji padělků.

Po 1. lednu 2002 to už možné nebude. Marky lze pak vyměnit do 28. února ve všech bankách a spořitelnách, později už pouze v Zemských bankách německých spolkových zemí.

Na "trhu" se však objevují nejen padělané markové bankovky. Podle mluvčího bavorské Zemské ústřední banky Antona Hörhagera se snaží padělatelé dokonce udat už první padělané bankovky eura. Ve spolkové zemi Severní Rýnsko-Vestfálsko se už objevilo několik tisíc padělků v hodnotě 20 euro.

Stefan Kiesling z Hypobanky v Mnichově proto varuje před koupí padělaných bankovek jednotné evropské měny. "Doposud není ani jedna bankovka eura v oběhu. Všechny jsou pečlivě střeženy v trezorech velkých bank nebo Spolkové banky," říká Kiesling.

Pravé euro mělo ve spolkové republice v ruce jen několik desítek vybraných a pečlivě prověřených úředníků. Ve většině německých spořitelen a bank pak začne teprve v září odborné školení zaměstnanců.

Obyvatelé SRN dostanou euro do rukou poprvé 17. prosince. Za 20 marek pak obdrží v bankách v plastikových sáčcích zatavené euro v hodnotě 10,23 euro. To proto, aby mohli 1. ledna 2002, kdy nová evropská měna začne platit, použít telefonní automaty, koupit si housky nebo v automatu cigarety. Automaty budou totiž většinou v noci z 31. prosince 2001 na 1. ledna 2002 přijímat už pouze euro.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Najdete na iDNES.cz