Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padající strom zabil spolujezdce

  10:20aktualizováno  10:20
Noční bouřky připravily o život jednoho člověka. Na Lounsku vichr strhl strom na auto. Spolujezdec zemřel, další je těžce zraněn. Ve středních Čechách vítr lámal stromy, telefonní sloupy a ničil střechy. Stromy lámala vichřice i na Karlovarsku a v Královéhradeckém kraji.
Poničený kemp ve Veltrusech

Poničený kemp ve Veltrusech - Kemp ve Veltrusech znovu přesně po roce zdecimoval živel. Zatímco loni se tudy prohnala pětisetletá voda, ve čtvrtek večer tady vichřice lámala stromy. Ty pak poničily několik chatek, jednu zcela zdemolovaly, 15. srpna 2003 | foto: Radek PlaveckýMF DNES

Vítr vzal střechu pivovaru
Stromy a telefonní sloupy přelámané v půli jako párátka, zablokovaný vlak na kolejích, zničené střechy, poškozené elektrické vedení. Tak to ve čtvrtek večer vypadalo na Kladensku a Nymbursku, kudy se krátce po osmnácté hodině přehnal déšť, provázený silným nárazovým větrem.

Následky řádění živlu odstraňovaly desítky hasičů a pracovníků Středočeské energetické.

Mezi těmi, kteří byli nejvíc postiženi, byla rodina Jaroslava Snovického z Břešťan na Kladensku. Bydlí v domku vedle starého špýcharu, odkud vichr rozházel tašky do celého okolí. Část jich poškodila i střechu na jejich domku a déšť jim vzápětí promáčel stropy v nedávno nově vymalovaných místnostech.

"Jsme zoufalí, přišlo to ráz na ráz, tašky létaly všude kolem, ještě odpoledne jsme tu měli na zahrádce vnoučata, ani nechceme pomyslet, co by se stalo, kdyby si je dcera neodvedla včas domů," říkají Snovických a zoufale se rozhlížejí na spoušť všude kolem.

Vítr odnesl i část střechy u jednoho domu v Černuci a Kmetiněvsi. Ve Šlapanicích po sobě nechal vítr několik zlámaných telefonních sloupů a nepočítaně zničených stromů.

Přímo ve Zlonicích zničil vítr střechu bývalého pivovaru a kousek za obcí bylo možné od silnice vidět hektary poničených chmelnic.

"Venku je všechno, co má ruce i nohy - čtrnáct aut profesionálních i dobrovolných jednotek z celého Kladenska. Snaží se jim ale pomáhat i sami lidé v obcích," potvrdil večer mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Obdobná byla podle něj situace i na Nymbursku. Tam se prohnal krátce po osmnácté hodině vítr o rychlosti místy až 25 metrů za sekundu a hasiči museli vzápětí vyjet odstraňovat následky kalamity na více než dvacet míst převážně na severovýchodě okresu.

"Problémy se nevyhnuly ani samotnému okresnímu městu, kde vítr poškodil střechu mateřské školy, několika rodinných domků i sportovního areálu a vzrostlý strom spadl i na veterinární ošetřovnu," dodal Křivan.

Hasiči z Nymburku, Poděbrad a Kolína, kterým pomáhala i jednotka Českých drah a několik dobrovolných jednotek, ale zasahovali také u Městce Králové a na silnici do Lysé nad Labem a Milovic.

Zhruba 50 obcí na Slánsku bylo po bouřkách ještě v pátek dopoledne bez proudu.

Energetici v regionu zaznamenali devět poruch na vysokém napětí a stovky poruch na nízkém. Mluvčí Středočeské energetické společnosti Alena Holubcová řekla, že firma na odstranění poruch pracuje od čtvrtečního podvečera. Někde ale budou přes to muset lidé na obnovu dodávky proudu zřejmě čekat až do soboty.

Bouřky, které přišly
ve čtvrtek odpoledne - 
Ochlazení přineslo bouřky

Seznam míst, kde byl
vydán zákaz koupání

Česko postihlo sucho
- souhrn článků

Záběry radaru ČHMÚ

Předpověď počasí

Na Lounsku zabíjel padající strom
Silný vítr, který provázel večerní bouřku u Lišan na Lounsku, strhl strom na osobní auto.

Spolujezdec zemřel na místě, řidič byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice, řekl zástupce lounského policejního ředitele Petr Kalista.

"Oběma mladým mužům je mezi dvaceti a třiceti roky. Zda to byli myslivci, nebo z jakého důvodu odbočili do lesního porostu, nevíme. Škoda byla odhadnuta na sto tisíc korun," doplnil Kalista. 

Lounští hasiči kvůli živlu vyjížděli osmnáct krát. Likvidovali popadané stromy, lidé hlásili problémy se střechami a ve dvou případech zajistili utržené velké plakátovací plochy.

Hasiči počítají s tím, že výjezdy budou pokračovat. "Sbíráme informace a snažíme se zapojovat i dobrovolné hasiče," řekl iDNES Karel Mahovský z hasičského sboru Ústeckého kraje.

Větrná smršť na Chomutovsku zranila pět lidí
Bouřka provázená větrnou smrští a krupobitím se ve čtvrtek přehnala i Kláštercem nad Ohří a Kadaní na Chomutovsku. V Klášterci způsobily létající předměty pohmožděniny a tržné rány pěti lidem.

Vichřice trvala jen několik minut. Za oběť jí však padlo několik set stromů, strhla střechy z řady objektů a poškodila i zaparkovaná auta.

Předběžnou škodu na majetku města, firem i obyvatel odhadla klášterecká policie na 25 milionů korun. "Pracujeme na vyčíslení škod, domnívám se, že budou vyšší. Už se podařilo obnovit provoz na všech komunikacích, pokračují úklidové práce," řekl starosta Klášterce Miroslav Řebíček.

V Kadani přišly o střechu tři panelové domy, rodinné domky, tenisová hala, jedna základní škola. Spadlá střešní krytina zcela zničila jedno zaparkované auto, druhé vyvázlo s poškozenou přední maskou. Ušetřena nezůstala ani radnice.

Hasičům a pracovníkům firem povolaných radnicí se už podařilo odstranit popadané stromy a větve ze silnic, doprava tak není omezena. Odklízení škod ale stále pokračuje.

Kvůli popadané elektrické vedení je uzavřena silnice mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní. 

V Krušných horách padly desítky stromů
Na 30 stromů spadlo ve čtvrtek večer nad obcí Potůčky na Karlovarsku, když se přes Krušné hory přehnala vichřice. Jeden strom spadl na prázdný autobus. Nikdo nebyl zraněn, sdělil ředitel karlovarských krajských hasičů Zdeněk Teplý.

Několik stromů podle něj spadlo i na trať mezi Horní Blatnou a Potůčkami. Jejich odklizování trvalo několik hodin.

Večerní vlak do Potůčků měl proto zpoždění. Následky vichřice v Krušných horách hasiči odstranili v noci, dodal Teplý.

Podotkl, že od čtvrtečního ochlazení nevypukl v Karlovarském kraji žádný lesní požár. Hasičům se krátce předtím podařilo uhasit oheň na třech hektarech lesa u vodní nádrže Horka na Sokolovsku.

Blesk zapálil hromadu hnoje
Po noční bouřce s vichřicí zůstaly v Královéhradeckém kraj desítky polámaných stromů, zatopené sklepy v Trutnově i několik centimetrů vody v jednom z oddělení trutnovské nemocnice.

Na Náchodsku zranil padající strom cyklistku. Řekli operační důstojníci hasičských záchranných sborů.

Třiapadesátiletou ženu zasáhl smrk, který spadl ze stráně nad silnicí mezi obcemi Machov a Bězděkov nad Metují na Náchodsku. Policejní mluvčí Eva Prachařová upřesnila, že cyklistka skončila s těžkým zraněním v nemocnici.

"Za noc jsme kvůli bouři vyjížděli sedmadvacetkrát. Museli jsme pomáhat při čerpání vody ze sklepů domů a trutnovské nemocnice, kam po prudkém dešti vtrhla voda," popsal trutnovský operační důstojník Pavel Rykr. Dodal, že ve Volanově na Trutnovsku po pádu elektrického vedení na plechovou garáž hořelo.

"Kromě popadaných stromů v některých místech na Trutnovsku jsou všechny škody po bouřce už zlikvidovány," dodal Rykr.

Obdobné škody způsobila bouře i v dalších místech kraje. "Měli jsme čtrnáct výjezdů ke škodám způsobeným bouřkou. Kromě zraněné cyklistky, na kterou spadla část stromu, jsme museli také kmen padlého stromu odstraňovat ze zaparkovaného vozu," řekl operační důstojní náchodských hasičů Jaroslav Ročeň.

Na Jičínsku zapálil blesk hromadu hnoje na poli. Jedenáctkrát vyjížděli záchranáři na Rychnovsku, kde především odstraňovali z cest popadané stromy. V Nebeské Rybné na Rychnovsku vzal z jedné rekreační chalupy silný vichr i část střechy. "Nikdo nebyl zraněn, výši škody odhaduje vyšetřoval," řekl operační důstojník.

Na Hradecku sice hasiči zasahovali šedesátkrát, nikdo nebyl zraněn. "Stále pokračujeme na odstraňování některých stromů, které vichřice strhla," řekl operační důstojník královéhradeckých záchranářů.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz