Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Padají hvězdy, něco si přejte

  0:01aktualizováno  0:01
Věříte na splněná přání, když padají "hvězdy"? Pokud ano, právě přišel váš čas. Stejně jako každý rok, i letos jsou mezi 23. červencem a 23. srpnem vidět na obloze útvary zvané perseidy. Meteorický roj, přezdívaný také "slzy svatého Vavřince", je jedním z největších, které lze pravidelně pozorovat.

"To, co vidíme, jsou vlastně jen ohnivé čáry za úlomky komety, které hoří v naší atmosféře," říká Antonín Rükl z pražského Planetária.

Ke sledování padajících meteorů podle Rükla zájemcům úplně stačí vlastní zrak. Nejlepší výhled na noční oblohu je tradičně mimo velká města, která svým "světelným smogem" pozorování ztěžují.

Perseidy jsou často jen několik centimetrů velké částečky kosmického prachu, které zůstávají na obloze po průletu komety Swift-Tuttle.

I když největší intenzitu padání meteorů astronomové očekávají až v polovině srpna, i v těchto dnech mohou lidé v noci zahlédnout až desítky zářících meteorů za hodinu. Šance, že některá z částic dopadne na Zemi, je podle Rükla nulová.

Perseidy však mohou poškodit družice. Ty obíhají Zemi ještě nad pásmem, ve kterém začínají úlomky komety hořet. Své jméno perseidy odvozují od souhvězdí Persea, z něhož každý rok zdánlivě vylétají. Podle řecké mytologie byl král Perseus proměněn ve hvězdu a vsazen na oblohu, kde od té doby září jako souhvězdí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Najdete na iDNES.cz