Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti se srdcem nemusí jezdit daleko

  19:10aktualizováno  19:10
Zlín - Lékaři Interní kliniky Baťovy nemocnice začali při léčbě pacientů s akutními cevními a srdečními příhodami využívat novou metodu balónkové angioplastiky. Tento moderní způsob léčby byl zatím dostupný na Moravě jen v Brně, Olomouci, Ostravě a Třinci. Úspěšnost metody přesahuje míru devadesáti procent.

Podstatou zákroku je vyhledat uzavřené nebo zúžené místo věnčitých tepen, které prokrvují srdeční sval, a znovu ho zprůchodnit roztažením balónku v postiženém místě tepny. Výkon se provádí v místním znecitlivění pravého třísla, kudy se zavádí tenká cévka až k srdci.

Neprůchodnost a nedokrvení srdečního svalu se projevuje cévními nemocemi, jako je angína pectoris a infarkt myokardu, které bude oddělení invazivní a intervenční kardiologie při Interní klinice Baťovy nemocnice schopno diagnostikovat a léčit.

"Limitujícím faktorem této metody je ovšem čas. Nejlepšího výsledku se dá dosáhnout při zákroku do šedesáti minut," uvedl vedoucí úseku invazivní kardiologie Baťovy nemocnice Zdeněk Coufal.

"V tomto čase však pacienti ze Zlína a přilehlých oblastí nemohli být dopraveni do žádného z dostupných center, kde by jim byla poskytnuta adekvátní péče, což výrazně snižovalo možnost léčitelnosti," dodal.

Na Moravě byla dosud nová metoda používána v Brně, Olomouci, Ostravě a Třinci.

Garantem nového oddělení Interní kliniky zlínské nemocnice, jehož zřízení stálo přes třicet milionů korun, je Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Důležitým bodem spolupráce těchto dvou zdravotnických zařízení bude nadále prohlubovat vzájemnou pomoc týkající se především personálního obsazení zlínské kardiologie.

"Zatím budeme schopní poskytnout pět kardiologů a šest sester z našeho oddělení. Ti budou v průběhu prázdnin, kdy se zdejší kardiologie bude zabíhat, do Zlína na dva dny v týdnu dojíždět," konstatoval primář první Interní kliniky Fakultní nemocnice v Brně Ladislav Groch.

Přestože je začátek prázdnin a dovolených, začalo pracoviště intervenční kardiologie v Baťově nemocnici ve Zlíně bezprostředně se zaváděcím provozem. Zatím byli ošetření čtyři pacienti, což by měla v budoucnu být polovina denního průměru.

V polovině října chtějí lékaři začít s celotýdenním provozem a nejpozději od začátku příštího roku budou pracovat nepřetržitě.

"Důležitá bude spolupráce se zdravotními pojišťovnami, protože v plném provozu vynaložíme na zdravotnický materiál měsíčně až dva miliony korun," řekl ředitel nemocnice Jaroslav Přehnal.

"S 1166 lůžky jsme největší nefakultní česká nemocnice, proto zajistíme intenzívní péči i pro nemocné z okolních okresů," uvedl Přehnal.

Česká kardiologická společnost doporučuje zřízení jednoho kardiocentra na šest až osm set tisíc obyvatel. Na Zlínsku žije 599 tisíc lidí.

"Bude třeba se dohodnout na vzniku zařízení, která jsou skutečně potřebná," reagovala ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková na informaci, že ve Zlíně chce vytvořit kardiologické pracoviště i soukromé zdravotnické zařízení.

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech.

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech. (9.7.2001)

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech. (9.7.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Najdete na iDNES.cz