Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti se srdcem nemusí jezdit daleko

  19:10aktualizováno  19:10
Zlín - Lékaři Interní kliniky Baťovy nemocnice začali při léčbě pacientů s akutními cevními a srdečními příhodami využívat novou metodu balónkové angioplastiky. Tento moderní způsob léčby byl zatím dostupný na Moravě jen v Brně, Olomouci, Ostravě a Třinci. Úspěšnost metody přesahuje míru devadesáti procent.

Podstatou zákroku je vyhledat uzavřené nebo zúžené místo věnčitých tepen, které prokrvují srdeční sval, a znovu ho zprůchodnit roztažením balónku v postiženém místě tepny. Výkon se provádí v místním znecitlivění pravého třísla, kudy se zavádí tenká cévka až k srdci.

Neprůchodnost a nedokrvení srdečního svalu se projevuje cévními nemocemi, jako je angína pectoris a infarkt myokardu, které bude oddělení invazivní a intervenční kardiologie při Interní klinice Baťovy nemocnice schopno diagnostikovat a léčit.

"Limitujícím faktorem této metody je ovšem čas. Nejlepšího výsledku se dá dosáhnout při zákroku do šedesáti minut," uvedl vedoucí úseku invazivní kardiologie Baťovy nemocnice Zdeněk Coufal.

"V tomto čase však pacienti ze Zlína a přilehlých oblastí nemohli být dopraveni do žádného z dostupných center, kde by jim byla poskytnuta adekvátní péče, což výrazně snižovalo možnost léčitelnosti," dodal.

Na Moravě byla dosud nová metoda používána v Brně, Olomouci, Ostravě a Třinci.

Garantem nového oddělení Interní kliniky zlínské nemocnice, jehož zřízení stálo přes třicet milionů korun, je Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Důležitým bodem spolupráce těchto dvou zdravotnických zařízení bude nadále prohlubovat vzájemnou pomoc týkající se především personálního obsazení zlínské kardiologie.

"Zatím budeme schopní poskytnout pět kardiologů a šest sester z našeho oddělení. Ti budou v průběhu prázdnin, kdy se zdejší kardiologie bude zabíhat, do Zlína na dva dny v týdnu dojíždět," konstatoval primář první Interní kliniky Fakultní nemocnice v Brně Ladislav Groch.

Přestože je začátek prázdnin a dovolených, začalo pracoviště intervenční kardiologie v Baťově nemocnici ve Zlíně bezprostředně se zaváděcím provozem. Zatím byli ošetření čtyři pacienti, což by měla v budoucnu být polovina denního průměru.

V polovině října chtějí lékaři začít s celotýdenním provozem a nejpozději od začátku příštího roku budou pracovat nepřetržitě.

"Důležitá bude spolupráce se zdravotními pojišťovnami, protože v plném provozu vynaložíme na zdravotnický materiál měsíčně až dva miliony korun," řekl ředitel nemocnice Jaroslav Přehnal.

"S 1166 lůžky jsme největší nefakultní česká nemocnice, proto zajistíme intenzívní péči i pro nemocné z okolních okresů," uvedl Přehnal.

Česká kardiologická společnost doporučuje zřízení jednoho kardiocentra na šest až osm set tisíc obyvatel. Na Zlínsku žije 599 tisíc lidí.

"Bude třeba se dohodnout na vzniku zařízení, která jsou skutečně potřebná," reagovala ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková na informaci, že ve Zlíně chce vytvořit kardiologické pracoviště i soukromé zdravotnické zařízení.

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech.

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech. (9.7.2001)

Pracovník Baťovy nemocnici ve Zlíně ukazuje novinářům nový kardiopřístroj, který bude lékařům pomáhat v léčbě akutní cévních onemonění a srdečních příhod. Stejnýpřéístrpoj byl dosud na Moravě jen v čtyřech městech. (9.7.2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

KSČM chce stále šéfovat komisi pro kontrolu GIBS. Trvá na Ondráčkovi

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček na sjezdu komunistů v pražském Top Hotelu...

Komunisté trvají na tom, aby poslanec Zdeněk Ondráček vedl komisi pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů....

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...Najdete na iDNES.cz