Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti platí za bezplatnou péči

  1:00aktualizováno  1:00
Sociální demokraté se nyní přou, zda a odkdy by si měli lidé ve zdravotnictví více připlácet. Avšak realita je už dávno předběhla. Leckde se platí za pobyt v léčebně pro dlouhodobě nemocné, stejně tak je někde možné si koupit operaci u primáře na vyvolené klinice a v rychlejším termínu.

Protože zákony to oficiálně neumožňují, platí pacienti takzvané sponzorské dary. Šéf lékařské komory David Rath otevřeně říká: "Na některých velkých ortopediích to chodí tak, že když chce pacient svého operatéra a rychlejší termín, dá dar zhruba deset tisíc korun."

Vybraný porodník u porodu stojí podle něho v hlavním městě pět až deset tisíc. "Samozřejmě se tyto věcí dějí a budou dít. Současný systém nás nutí, abychom byli pokrytci," přiznává Pavel Dungl z Ortopedické společnosti.

"Všem to přesto svým způsobem vyhovuje. Platby se často neevidují a nejspíš ani nedaní - a politici se mohou tvářit, že jsou si všichni rovni," podotýká Rath. 

 Škodný je podle něho jen pacient: "Nemá zaručeno, že za své peníze dostane to, co opravdu očekává." Rath má za to, že je třeba legalizovat služby, za které se už dnes platí, a učinit je tak průhledné.

Platí pro jednoho, a pro jiného ne
Lidem s cukrovkou už došla trpělivost. Sepisují petici, v níž žádají, aby jim zdravotní pojišťovny proplácely více proužků a jehel, s nimiž si měří hladinu cukru v krvi. V zoufalství si už na internetu vyměňují i návod, jak zkusit proužky používat dvakrát.

Bohužel to moc nefunguje a lidé riskují zhoršení nemoci. "Teď jsou limity takové, že musíme doplácet až patnáct set korun měsíčně. Proč mají feťáci jehly zadarmo a my, kteří jsme si nemoc nezavinili, musíme platit?" ptá se diabetička. Jméno uvádět nechce, podařilo se jí totiž momentálně sehnat "hodného" revizního lékaře.

Všichni štěstí nemají, protože peníze ve zdravotnictví chybějí a pojišťovny šetří, kde se dá. Kvete i turistika mezi pojišťovnami: nemocní pendlují na rady lékařů od jedné k druhé, která zrovna platí víc.

"Je to strašný chaos," říká Jarmila Kolářová ze společnosti E, která pomáhá epileptikům. "V některých lékárnách seženete léky bez doplatku, v jiných ne. Nejhůř jsou na tom lidé z menších měst, kde nemají tolik na výběr. Právě mi volala paní, že musí doplácet 400 korun měsíčně za tři léky pro dceru."

"Nelze mít všechny léky zadarmo," říká Karel Němeček z Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za únosný je považován doplatek do sta korun denně. "Jenže když se to nasčítá u chronicky nemocných, může to být problém," připouští.

Ceník služeb

Pobyt v LDN: cca 3 tisíce měsíčně
• v řadě léčeben se vybírají takzvané sponzorské dary. Ministryně zdravotnictví navrhuje, aby člověk, který je v léčebně jen proto, že se o něj nemůže postarat rodina, platil až 200 korun denně.

Zvolený lékař u porodu: 5-10 tisíc
• Platby někde oficiálně vybírá nemocnice, jinde je to dohoda beze smlouvy mezi lékařem a klientkou, tedy oficiálně dar. pokud jej lékaři či porodnice nedaní, jde o klasický úplatek.

Zvolený operatér a rychlejší termín operace: cca 10 tisíc
• Nelegální, ale prakticky nepostižitelná praxe, pacient za protislužbu zaplatí nemocnici sponzorský dar.

Lékař na telefonu: 20-40 tisíc korun ročně
• Legitimní nadstandard. Nabízejí jej praktičtí lékaři či gynekologové, kteří jsou pak pacientům k dispozici na mobilu.

Pozn.: ceny jsou orientační

K vašim službám. Za sponzorský dar
Doplatky za léky a pomůcky jsou legální. Ale ve zdravotnictví se rozmohly i platby jiného charakteru: takzvané sponzorské dary. Jen tak lze totiž mnohdy koupit místo v léčebně pro dlouhodobě nemocné nebo si "bokem" zaplatit vyvoleného lékaře u porodu či lepší oční čočku.

Zcela oficiálně si dnes může žena zaplatit svého porodníka v Praze-Podolí. Na účet ústavu pošle pět tisíc korun. Naopak přednosta gynekologicko-porodnické kliniky na pražských Vinohradech Bohuslav Svoboda tvrdí, že od takové praxe dali ruce pryč.

Většina nemocnic si totiž myslí, že to současné zákony neumožňují. A tak některé kliniky zákon obcházejí. Známý chirurg Pavel Pafko přiznává, že i u něj stojí operace hemeroidů speciálními a šetrnějšími pomůckami, které pojišťovna neplatí, asi 10 tisíc.

Jak se to platí? Přirozeně formou sponzorského daru. "Ale nikdy jsem neřekl: Budu vás operovat, jen když dáte obálku. To je ponižující," tvrdí.

Lékař na zavolání
Lékařská komora se už pokusila udělat pořádek alespoň v ambulancích. Tam zákony příplatek za nadstandardní služby umožňují a komora vydala jejich katalog. Zájemce si například může "koupit" svého praktického lékaře, který mu pak bude k dispozici na mobilu a přijede i domů.

Rozdíly v cenách jsou propastné, kopírují lukrativnost klientely i polohu ordinace. Někde se však nabídkou nadstandardu pouze maskují nepovolené vstupní poplatky. "Můj gynekolog na Praze 6 po mně chce každý půlrok 500 korun," říká Hana Potměšilová. "Oficiálně mi slibuje nadstandardní služby, ale já žádné nepociťuji," dodává.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz