Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pacienti častěji kontrolují výpisy péče, odhalili i falešné recepty

  11:41aktualizováno  11:41
Stále více lidí zajímá, jaké částky a za co konkrétně účtují lékaři zdravotním pojišťovnám. Výpisy z osobních účtů jsou zdarma, dají se číst na papíru či v počítači a často skrývají taková překvapení, že se z nich v poslední době stává doslova bestseller.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: ČTK

"Zájem o kontrolu zdravotní péče se zdvojnásobil," potvrdila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) Elenka Mazurová.

Od začátku letošního roku už pojišťovna vystavila přes 48 tisíc výpisů, loni ve stejném období jich přitom vydala jen polovinu. Dalších téměř dvacet tisíc pojištěnců sledovalo účty prostřednictvím internetu a letos už zkontrolovali víc účtů než za celý rok 2010.

Rostoucí zájem o kontrolu poskytnuté péče potvrdil i mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. "Každý rok dostáváme 90 tisíc žádostí o papírový výpis, ale už 2,5 milionu klientů má k účtu neomezený přístup díky elektronické zdravotní knížce. A právě jejich majitelů stále přibývá," řekl.

Pacienty překvapuje cena léků a také i údajná péče

Ačkoli se zdá, že takový výpis může být nudným souhrnem čísel, řada lidí se při jeho čtení nestačí divit. "Často je překvapí, v jakých částkách se pohybují ceny léků a vyšetření. Někdy navíc zjistí, že jim lékaři naúčtovali i péči, kterou vůbec nečerpali," říká ředitel marketingu a prodeje ČPZP Vladimír Matta s tím, že sledování osobního účtu je nejlepší způsob kontroly lékařů.

Více informací k výpisům léčebné péče čtěte zde

A že je kontrola užitečná, ukazují odhalené případy neúmyslných chyb i promyšlených podvodů.

K těm největším patří zřejmě případ dvou ostravských očních lékařů, kteří jsou podezřelí z falšování receptů na drahé léky. Policie začala případ vyšetřovat před rokem a dosud nikoho neobvinila. Zdravotní pojišťovny už ale vyčíslily škody. Jdou do milionů a zaplatit je musí zdravotnické zařízení, kde působí. To je chce soudně vymáhat po lékařích.

Lékaři údajně psali drahé recepty a zisk si dělili s lékárníkem

Lékaři údajně psali drahé léky pacientům, kteří je nepotřebovali a neměli o tom ani tušení. Recept do ruky nikdy nedostali. Lékaři ho totiž sami odevzdali "spřátelené" lékárně, která vyinkasovala peníze od pojišťoven. Zisk si měli rozdělit.

"Případ stále prověřujeme a ještě nějakou dobu prověřovat budeme. Je to mravenčí práce," řekla včera mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

Obchodní ředitel společnosti Agel Roman Gavanda řekl, že před rokem podala firma na oba lékaře trestní oznámení a nyní chce po nich v občansko-právním sporu vymáhat náhradu škody. "Už jsme podali žaloby k Okresnímu soudu v Ostravě," uvedl.

Pokud soud nařídí jednání, bude asi probíhat souběžně s probíhajícím trestním řízením. A pokud by soudce lékařům prokázal podvod za devět milionů korun, což je škoda velkého rozsahu, mohl by je poslat do vězení až na deset let. Podle policistky Holčákové však výše škody vyčíslená pojišťovnami nemusí být shodná s výší škody uznanou v trestním řízení.

Všímavý pacient odhalil nekalé praktiky i v Kyjově

Také Roman Gavanda nechtěl zatím mluvit o přesných částkách, uvedl jen, že po lékařích vymáhají škodu přesahující pět milionů korun. Dodal ale, že ještě nemají podklady od všech pojišťoven.

Podobný kšeft s léky teď policisté i pojišťovny rozkrývají v kyjovské nemocnici na Hodonínsku. Poté, co všímaví klienti ohlásili nesrovnalosti v osobních účtech, ukázalo se, že nejde o chyby, ale o cílené jednání dvou externích lékařů.

"Škoda, kterou nemocnici způsobili, už dosahuje výše 1, 5 milionu korun a dál poroste," říká mluvčí zařízení Tomáš Zdechovský. Tento týden tam například zahájili hloubkovou revizi zaměstnanci ČPZP.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz