Sérioví navrtávači oken z Ostravska si tipovali domy na mapových webech

  13:40aktualizováno  13:40
Minimálně padesát, ale možná až 134 domů napříč prakticky celou republikou vykradla v posledních několika měsících trojice mužů z Ostravska. K tipování domů využívali i internetové aplikace umožňující prohlídku domů ve vybrané ulici. Hledali například kamery a zabezpečovací zařízení.

Přijeli vlakem, počkali do setmění, vrtačkou navrtali okna, speciálním přípravkem je otevřeli, pobrali co se dá a rychle pryč.

Jednoduchá strategie vycházela několik měsíců trojici mužů z Ostravska, kteří jsou v kraji zřejmě rekordmany ve svém oboru. Tak rozsáhlou sérii vloupání moravskoslezští policisté ve své historii nepamatují.

"Pátrání bylo o to složitější, že šlo o zkušené recidivisty," vysvětluje zástupce vedoucího odboru obecné kriminality krajského ředitelství Moravskoslezského kraje Pavel Václavík.

Fotogalerie

"Všichni tři se seznámili ve vězení ve Valdicích a jejich kriminální minulosti odpovídaly i zkušenosti. Před jednotlivými akcemi se převlékali do ´pracovního´, nenechávali na místě žádné stopy, sebou odváželi i nedopalky," dodal kriminalista.

Trojice působila prakticky po celém území České republiky, v bezpečí se před nimi nemohli cítit lidé ani v Jihočeském kraji, Královéhradeckém kraji nebo v Praze.

"Nejprve si na internetu vytipovali vhodné domy, využívali mapové aplikace umožňující přímý pohled na dům z ulice. Na tom pak hledali kamery či jiné zabezpečovací zařízení, pokud tam žádné neviděli, přikročili k činu," popsal způsob tipování kriminalista Zdeněk Sobotka.

Pro výběr místa činu byla důležitá i další věc. Do města, kde chtěli loupit, se totiž zásadně přemisťovali vlakem.

"V podvečer přijeli na nádraží, prošli si předem vytipovaná místa a pokud jim vyhovovala, počkali na tmu. Když měli jistotu, že obyvatelé domu spí, přistoupili k akci," vysvětlil Zdeněk Sobotka.

Vloupání se opakovala podle shodného scénáře. Zloději se dostali k domu a navrtali rám okna tak, aby se dostali k uzavíracímu mechanismu. Ten pak speciálně vyrobeným přípravkem natočili tak, aby se okno otevřelo.

"Měli i druhý přípravek, kterým mohli otevírat pootevřené větračky. Nasadili jej na kliku a pomocí táhel manipulovali tak dlouho, až se okno otevřelo. Pak vlezli dovnitř a rychle brali, co jim padlo pod ruku," přiblížil samotný průběh akce Zdeněk Sobotka.

Kradli vše, co se vešlo do batohu

Kořistí zlodějů bylo vše, co se vešlo do batohu. Zlato, drobná elektronika, platební karty. Spolu s nimi se zloději dostali několikrát i k jejich pinům. Pak konta vybrali. Zlato a elektroniku prodávali, kde se dalo, získané peníze skončily většinou v automatech.

MAPKA: Série vloupání tří zlodějů z Ostravy

Velikost batohu byla pro krádeže rozhodující. Kvůli zametení stop totiž zloději často prchali i několik desítek kilometrů pěšky.

"Nebylo výjimkou, že ušli i třicet kilometrů, než nastoupili do vlaku, který je odvezl domů," řekl Pavel Václavík.

Ne vždy byli úspěšní. "Nikdy nic nedělali násilím. Jakmile byli vyrušeni, ať už to bylo při samotné krádeži, nebo už například při přelézání plotu, vždy z místa utekli a pak si vytipovali další dům," popsal taktiku zlodějů Zdeněk Sobotka.

Klec padla ve středu 28. srpna. "Dva muži byli zadrženi přímo při návratu z vloupání na nádraží v Ostravě-Svinově, třetího pak policisté zatkli poblíž jeho domova," vylíčil konec zlodějského gangu Sobotka.

"Hlavou skupiny byl devětatřicetiletý několikrát soudně trestaný muž, který vyráběl speciální přípravky na překonávání dveří. V minulosti byl šestkrát odsouzen za krádeže, jedenkrát za násilnou trestnou činnost, celkem si odseděl deset let," přiblížil hlavního podezřelého Zdeněk Svoboda.

"Počítačovým expertem" skupiny byl šestatřicetiletý šestkrát souzený muž, který byl odsouzen na celkem čtrnáct let vězení, vedle krádeží i za vydírání.. Právě on vybíral možné objekty na internetu.

Oběma recidivistům hrozí trest od dvou do osmi let. "Ten se ale ještě může zvýšit, podle počtu prokázaných případů," vysvětluje Pavel Václavík. "Zatím jsme jim prokázali vloupání do padesáti objektů, z nichž odcizili věci za 1,7 milionu korun a způsobili škodu za milion korun, odhadujeme ale, že se mohli vloupat do až 134 domů v celé republice, pak by se mohla sazba změnit," dodal kriminalista.

Třetí do party, padesátiletý jednou trestaný muž, kterého chytili poblíž bydliště, se podílel jen na několika vloupáních, při nichž působil jako hlídač a řidič. Může dostat nižší trest.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Za utonutí dvou chlapců v pískovně u Lhoty policie obvinila tři lidi

Na jezeře Lhota se utopili dva chlapci, hledali je hasiči i policie

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti tři lidi v souvislosti se srpnovým utonutím dvou vietnamských chlapců na...

V baru mě zkopali, když jsem chtěla pivo s sebou, tvrdí žena

Dívka ukazuje rozbitou hlavu poté, co ji podle jejích slov napadla v baru...

V jednom z barů na Vinohradech údajně napadla čtveřice mužů dva hosty. Ženu s partnerem napadli agresoři podle jejího...

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...Najdete na iDNES.cz