Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pach z klobouku pomáhá usvědčit vraha

  17:14aktualizováno  17:14
V procesu s Martinem Koryčánkem obžaloba vynesla první trumf. Klobouk a v něm absorbovaný pach. Tím chce muže usvědčit ze zastřelení dvou lidí při loupežném přepadení klenotnictví na Americké třídě v Plzni v lednu 2002. Koryčánek vinu nadále popírá.

Klobouk jako důkaz
Šestatřicetiletého muže, který tvrdí, že je nevinný, prozradil jeho pach. Policisté ho získali z toho samého kloboučku, u kterého nevyšel srovnávací test DNA z nalezených vlasů.

Pokrývku hlavy ztratil vrah při útěku z klenotnictví v nedaleké Martinské ulici.

Dobrým vysvědčením pro kriminalisty není, že pachovou stopu sejmuli z kloboučku až dva měsíce po dvojnásobné vraždě.

Mezitím klobouček předložili spolu s několika dalšími pokrývkami hlavy svědkům. Ti měli rozpoznat, kterou z nich měl vrah na hlavě. Klobouček navíc zkoumali i genetici v kriminalistickém ústavu.

"Klobouk je předmět, který dobře pohlcuje pach," prohlásil před soudem policista, jehož pes při opakované zkoušce pětkrát s jistotou ztotožnil Koryčánkův pach s pachem odebraným z nalezeného kloboučku.

"Nemyslím si, že by na přesnost identifikace mělo vliv to, že byla pachová stopa sejmuta až po dvou měsících, nebo že s kloboučkem přišlo do styku více lidí," upřesnil.

A co na důkaz říkal Koryčánek?  "Ten klobouček jsem na hlavě nikdy neměl," popřel muž spojitost.

"Pokud bych byl odsouzen na základě této pachové stopy, zajímalo by mě, kdo ponese vinu za justiční omyl, až bude dopaden skutečný vrah," tázal se před soudem šestačtyřicetiletý muž.

Pachová stopa nestačí
Svědectví psího čichu je pro soud pouze nepřímým důkazem. To se ukázalo i v soudní kauze největší české poštovní loupeže.

Korunní svědek pomluvil Fendrycha

Nebývá obvyklé, aby se soud před výslechem korunního svědka obžaloby podrobně zabýval jeho kriminální minulostí. V případě Miloše Demetera, který dal policistům tip na Koryčánka a dělá si nárok na odměnu vypsanou plzeňským magistrátem, zřejmě bude otázka důvěryhodnosti důležitá.

Plzeňský krajský soud četl nejenom jeho četné záznamy v trestním rejstříku, ale i dopisy, které Demeter poslal soudci a policii. Píše v nich, že Koryčánek je na sto procent vrah z Americké. Dále požaduje, aby byl soudem vyslechnut jako utajený svědek.

"Koryčánkovy praktiky přesahují rámec sadismu. Může dojít i k přepadení eskorty. Někteří vězni v něm vidí tvrdého chlapa, fandí mu. Pokud se objeví moje tvář v televizi, je se mnou konec," psal Demeter. "Je zralý na psychiatrické a psychologické prozkoumání," reagoval na dopisy Koryčánek.

Miloš Demeter, který si odpykává trest za podvod, v roce 1997 figuroval v kauze "Zemanova kufříku" s padělanými tajnými dokumenty Bezpečnostní informační služby. Zfalšované dokumenty tehdy měly zkompromitovat vysoké státní úředníky. Právě Demeter je předal šéfovi inspekce ministra vnitra Mikuláši Tominovi. "Ano, vzpomínám si na tu aféru. Škoda, že nikdy nebyla pořádně vyšetřena," řekl Tomin.

Za člověka spojeného s kriminálním podsvětím pak Demeter v roce 1997 veřejně označil tehdejšího náměstka ministra vnitra Martina Fendrycha. "Podal jsem na něj trestní oznámení pro pomluvu. Demeter je pro mne naprosto nedůvěryhodná osoba," řekl Fendrych, který je kometátorem časopisu Týden. Demeter byl nakonec pražským soudem uznán vinným, že Fendrycha úmyslně pomluvil.

V Koryčánkově kauze by měl Demeter svědčit začátkem příštího roku.

Tři muže, kteří měli v Praze-Dejvicích uloupit téměř třicet milionů korun, soud zprostil obžaloby, protože kromě pachové stopy je nic jiného neusvědčovalo.

O Koryčánkovi před soudem hovořily i znalkyně z oboru psychiatrie a psychologie, které obžalovaného zkoumaly ve vazební věznici.

"Inteligence v průměru, dobré vyjadřovací schopnosti, dominantní osobnost, sklon k předvádění se, suverénní až povýšenecké chování. Jeho náprava s ohledem na trestní minulost velmi ztížená," shodly se znalkyně.

Koryčánkovi se však nelíbily otázky, které znalkyním zadal policejní vyšetřovatel. "Už jejich zadání budí dojem, že jsem ten skutek spáchal," prohlásil.

Nejde jen o jeden případ
Martin Koryčánek je spolu s Jarmilem Nezavdalem navíc obžalován z loupežného přepadení zlatnictví v Turnově, které měli spáchat měsíc po plzeňské vraždě.

Je mu kladeno za vinu i to, že připravoval oloupení majitele rodinného domku na Liberecku.

Ve středu se bude soud zabývat zprávami agenta, který byl na Koryčánka nasazen a byl s ním v kontaktu až do jeho zatčení.

Šestačtyřicetiletý Martin Koryčánek je obžalovaný z dvojnásobné loupežné vraždy v plzeňském zlatnictví. (11. listopadu 2003)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Chlapec vypadl z lanovky v osmimetrové výšce. Zraněný díky sněhu není

Lanovka na šumavském Zadově.

Sedmiletý chlapec v neděli odpoledne vyklouzl ze sedačkové lanovky Kobyla v Zadově na Prachaticku. V osmimetrové výšce...

Policie obvinila pět lidí z dotačního podvodu při stavbě centra v Hluboké

Relaxační a regenerační centrum v Hluboké nad Vltavou zahájilo provoz v roce...

Policisté obvinili pět lidí z dotačního podvodu při stavbě Relaxačního a regeneračního centra v Hluboké nad Vltavou....

VIDEO: Po honičce kolem města museli řidiče z auta dolovat policisté

Řidič odmítal vystoupil, policisté museli obuškem prorazit okno.

Ve zběsilou honičku se proměnila běžná policejní kontrola řidiče volva ve Vysokém Mýtě. Po osmikilometrové jízdě se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz