Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pabla Nerudu neotrávili, zjistili vědci. Komunisté chtějí další testy

  20:17aktualizováno  20:17
Vědci při zkoumání ostatků chilského básníka Pabla Nerudy nenašli žádné důkazy, že byl otráven. Jeho tělo bylo letos na jaře exhumováno právě kvůli dohadům, zda byl literát před čtyřiceti lety zavražděn agenty diktátora Augusta Pinocheta.

Pablo Neruda na snímku z roku 1971 | foto: AP

Básník, který si svůj literární pseudonym zvolil na počest svého českého předchůdce Jana Nerudy, podle oficiální verze zemřel na rakovinu prostaty. Nová zkoumání příčin smrti si vynutilo svědectví jeho někdejšího řidiče a tajemníka, který v rozhovoru s médii naznačil, že Neruda mohl být zavražděn.

Konkrétně prohlásil, že Pinochetovi agenti využili Nerudovy nemoci a otrávili ho, zatímco byl na klinice v Santiagu. Chilští komunisté pak u soudu uspěli s žádostí o exhumaci jeho těla. Neruda byl totiž známý nejen pro své vášnivé milostné básně, ale i náklonnost ke komunistickým idejím.

 "Nenašli jsme žádné důkazy, které by zavdávaly příčinu myslet si, že Pablo Neruda nezemřel přirozeně," řekl na tiskové konferenci vedoucí forenzního týmu ministerstva spravedlnosti Patricio Bustos. Ostatky zkoumal tým místních i mezinárodních vědců a tvrdí, že udělal vše proto, aby zjistil pravdu.

Zástupci komunistů, kteří si exhumaci u soudu prosadili, ale spokojení nejsou. "Nerudův případ se neuzavírá. Budeme požadovat více vzorků. Hovoří se o chemikáliích, nejsou tu ale zmínky o biologických látkách. Uzavřela se důležitá kapitola, která byla prozkoumána velmi seriózně, ale tohle není konec," prohlásil advokát chilské komunistické strany Eduard Contreras.

Na pokračování vyšetřování naléhá i Nerudův synovec Rodolfo Reyes. Ten připomněl i jiný případ, který poutá v současné době větší pozornost světa. A to výsledky zkoumání ostatků palestinského předáka Jásira Arafata. Švýcarští vědci tento týden oznámili, že v jeho kostech našli stopy radioaktivního polonia a na 83 procent byl otráven. Ruští vyšetřovatelé o něco dříve naopak prohlásili, že oni žádné takové stopy nenašli (více o zkoumání Arafatových ostatků čtěte zde).

Nositel Nobelovy ceny za literaturu a levicový aktivista Neruda zemřel v roce 1973 ve svých 69 letech, jen 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho režimem generála Augusta Pinocheta. Během jeho vlády bylo ohadem zavražděno na tři tisíce odpůrců režimu.  Básníkův pohřeb se pak stal demonstrací proti Pinochetově vládě.

Pablo Neruda byl také významným politickým aktivistou během bouřlivých dob v Chile. Zorganizoval například převoz asi dvou tisíc lidí, kteří prchli před španělskou občanskou válkou do Chile v roce 1939. Během Allendeho vlády byl také velvyslancem Chile ve Francii.

Výsledky zkoumání Nerudových ostatků přišly v době, kdy Chile zažívá napětí před nadcházejícími prezidentskými volbami. V nich se utká bývalá levicová hlava státu Michelle Bacheletová, jedna z obětí Pinochetova režimu, s kandidátkou pravice Evelyn Mattheiovou, jejíž otec byl generálem vojenské junty.

Historické okamžiky: Pinochetův převrat v Chile v roce 1973

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz