Letoun P8 Poseidon startuje z letiště v australském Perthu během pátrání po...

Letoun P8 Poseidon startuje z letiště v australském Perthu během pátrání po ztraceném letu MH370 (17. dubna 2014) | foto: Profimedia.cz

V Singapuru se uhnízdí americký Poseidon, ohlídá čínské rejdy na moři

  • 66
Spojené státy vyslaly v pondělí průzkumný letoun do oblasti Jihočínského moře, na kterou si navzdory odporu dalších zemí dělá nárok Čína. Letoun P8 Poseidon bude mít základnu v Singapuru. Armáda hodlá umístit v Singapuru i další vojenské vybavení, informovala agentura Reuters.

Boeing P-8 Poseidon je určen k vedení protiponorkového boje, boje proti hladinovým cílům a provádění elektronického průzkumu. Je schopný nést torpéda, hlubinné pumy, protilodní střely a další zbraně. Je také schopen vypouštět a monitorovat sonarové bóje.

Americký ministr obrany Ashton Carter oznámil další vojenskou aktivitu své země v oblasti Jihočínského moře po pondělní schůzce se svým singapurským protějškem.

Obě strany se při ní dohodly nejen na vyslání vůbec prvního amerického letounu na území asijského městského státu, ale i na spolupráci v boji proti terorismu či pirátství.

První letoun bude během úvodní mise působit v oblasti týden. Poté se k němu podle médií připojí další stroje.

Posílení vojenské přítomnosti USA v regionu nárokovaném Čínou vyvolalo podle očekávání negativní reakci Pekingu. Rozšíření vojenské přítomnosti Spojených států „není v souladu s obecnými a dlouhodobými zájmy zemí oblasti“, prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchu-jing na tiskové konferenci.

„Doufáme proto, že příslušná strana se bude více snažit posílit vzájemnou důvěru mezi zeměmi oblasti, aby mohla těžit z míru a rozvoje tohoto regionu,“ dodala mluvčí.

Dosud poslední významnější roztržka mezi oběma zeměmi přišla v polovině listopadu, kdy Čína reagovala varováním na přelet dvou amerických strategických bombardérů B-52 nad Jihočínským mořem.

Americké letouny v oblasti už mají své základny v Japonsku a na Filipínách.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video