Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oznámkujte členy končící vlády

  9:00aktualizováno  9:00
Vláda Jiřího Paroubka definitivně končí. V pátek, půl hodiny před polednem, se s ministry rozloučí prezident Václav Klaus. Jaké známky byste dali jednotlivým členům vlády? Hlasujte v anketě iDNES.cz.

Paroubek a jeho ministři v pátek definitivně dovládnou | foto: Jan ZátorskýMF DNES

ČLENY VLÁDY MŮŽETE ZNÁMKOVAT TADY

Je to poněkud symbolické. Zatímco se školáci chystají do lavic, svěřenci "ředitele" Jiřího Paroubka své lavice ve Strakově akademii opouštějí.

Čtyřleté, značně klopotné vládnutí sociální demokracie, lidovců a takřka neviditelné Unie svobody, definitivně končí. Komu byste dali na rozloučenou nejlepší známky a kdo by ve vašich očích naopak propadl?

Čtenáři iDNES.cz nedávno známkovali vládu jako celek - a ta málem propadla. Od čtenářů dostala téměř nedostatečnou. - více zde

Největší zájem bude jistě o vysvědčení premiéra Jiřího Paroubka. I když si na premiérský stupínek stoupl teprve loni v dubnu po propadnutí svého předchůdce Stanislava Grosse, okamžitě začal celé vládní třídě dominovat.

Co jen ten popsal papíru, nebylo dne, aby někam nepsal a nestěžoval si, že se k němu všichni chovají nepěkně. Už dlouho neměl kabinet tak sebevědomého šéfa, který je přesvědčený, že se do vládních lavic zase brzy vrátí.

Jandák hrozil drahým "žrádlem"
A co jeho žáci? Například takový Sláveček Jandáků - ten co měl na starosti kulturu - se vyšplhal v popularitě mezi premianty, s výjimkou pana prezidenta na něj nikdo neměl. A to přesto, že Sláveček nebyl žádný slušňák, pamatujete?

"Čau, kluci, zvolte mě, jinak dostanete přes držku a bude drahý žrádlo," pravil, když se šel podívat mezi pracující lid do Jihostroje Velešín.

Nejlepší vysvědčení by si mohla třeba odnést Petra Buzková. Léta vévodila žebříčkům politické popularity, nyní ale odchází do advokacie, tolik spěchala, že si i několikrát stěžovala, jak se to vládnutí neustále po volbách protahuje.

Brzy se ovšem opět na očích veřejnosti ukáže, za sociální demokraty kandiduje do pražského zastupitelstva a už nyní přeje z laviček v metropoli Pražanům pěkné léto.

Nebo že by v anketě iDNES.cz zvítězil někdo jiný? Kupříkladu někdo ze dvou mladých ministrů, kteří si zakládali na vybraném oblečení, což jim ale při samotném ministrování nebylo nic platné?

Na ministra spravedlnosti Pavla Němce bude zřejmě nejlépe vzpomínat rodina. Ale katarská královská rodina, jejíhož člena - odsouzeného v Česku za sex se školačkami - "dostal" do jeho rodné země.

A ministr zdravotnictví David Rath se svým motýlkem zřejmě také moc sympatií nesklidí, vždyť jeho mise po dvou odvolaných předchůdkyních příliš úspěšná nebyla. Spíše naopak - každým týdnem přibýval počet těch, s nimiž se Rath pustil do křížku.

Němec si odnese přes 600 tisíc
Na rozdíl od školáků si ale členové české vlády odnesou ze svého vládnutí něco více, než jen vysvědčení.

Například Němec může počítat s "výslužkou" 663 500 korun, Buzková 549 tisíc korun, ministr obrany Karel Kühnl 329 400 korun, ministryně informatiky Dana Bérová a předseda Legislativní rady vlády Pavel Zářecký 219 600, místopředseda vlády pro ekonomiku Jiří Havel 132 700 korun a ministr zemědělství Jan Mládek 109 800 korun.

Premiér Paroubek nedostane nic. I když až tak špatně na tom nebude - s největší pravděpodobností je pro něj připraveno křeslo šéfa Poslanecké sněmovny. A tam si jistě také nějaké vysvědčení vyslouží.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz