Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Označit žákyni za primitiva je výchovné, řekl soud

  15:03aktualizováno  15:03
České soudy se občas musejí zabývat netradičními případy. Sousedská válka z Otrokovic skončila dokonce u Nejvyššího správního soudu. Poslední kapkou ve sporu bylo, když středoškolská učitelka označila svou žákyni, a dceru nenáviděných sousedů, primitivem. Podle soudu je to výchovné.
Jsou vaše děti podle učitelů primitivní? Jen klid, říkají to pro jejich dobro. Ilustrační foto

Jsou vaše děti podle učitelů primitivní? Jen klid, říkají to pro jejich dobro. Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

Úřady začaly nitky sousedských rozepří rozplétat už na podzim 2004. Na Městský úřad v Otrokovicích se tehdy obrátila žena, která chtěla, aby úředníci projednali přestupek urážky na cti.

Té se měla dopustit její sousedka a učitelka angličtiny na místní škole, když její dceru před celou třídou označila za primitiva, tedy někoho "nevychovaného, blbého, jednoduchého, prostě opici". Výsledkem prý bylo ponížení a zesměšnění celé rodiny.

Boty si rozkopávali kvůli hygieně
Učitelka ale úředníkům vylíčila zcela jiný příběh. O dívce prý mluvila hanlivě jen se svým žákem, když mu v soukromém rozhovoru vytkla, že se stýká s primitivními lidmi. To prý má negativní vliv na jeho prospěch a chování.

Dívka byla podle ní primitivní proto, že si domů vodila kamarády, kteří nastříkáním graffiti poničili dům za několik milionů.

Učitelka navíc neopomněla přiblížit i pozadí sousedské rozepře. Vypověděla, že jí někdo "neustále obtěžuje dlouhým zvoněním na zvonek, kdosi jí na poštovní schránku napsal hrubý vulgarismus a sama slečna na ni jednou zčásti obnažila své pozadí".

Chování celé rodiny ji a jejího manžela jednoduše pohoršovalo a obtěžovalo. A na námitku sousedky, že ji prý učitelčin manžel rozkopává přede dveřmi boty, jen uvedla, že to "dělá z hygienických důvodů, neboť nechce, aby se jeho boty dotýkaly bot pana D.".

Úřady: učitelka poškodila čest rodiny
Městský úřad vyřešil zapeklitý spor zdánlivě šalamounsky: správní řízení jednoduše zastavil.

Podle něj totiž nedošlo ke spáchání přestupku tak, jak byl uveden v návrhu. Přesto připustil, že učitelka se mohla svým tvrzením dopustit jiné urážky na cti.

Rozhodnutí ale neuspokojilo ani jednu stranu. A tak se odvolaly ke krajskému úřadu. Ten rozhodnutí městského úřadu změnil pouze ve věci týkající se náhrady nákladů řízení. Ostatní části výroku nechal beze změny.

Soudy: učitelka je nevinná
Učitelka se ale rozhodla své jméno zcela očistit a podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Ten nakonec vrátil celou kauzu krajskému úřadu k dalšímu řízení. Podle soudců se totiž žena přestupku nedopustila a mělo tudíž dojít k zastavení řízení.

Krajský úřad ale svůj podíl viny odmítl a podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Soudci nakonec dali zapravdu svým kolegům a vydal definitivní verdikt: učitelka přestupek nespáchala.

Citově zabarvená slova prý děti vychovávají
Pikantní na celé lapálii bylo i vysvětlení soudců. Podle nich nelze pedagožce vyčítat užití negativně citově zabarveného slova. "Výchovné působení vyžaduje určitou citovou angažovanost," stojí ve zdůvodnění.

Učitelka tím, že dívku nazvala primitivem, jednoduše splnila jednu ze svých úloh, které jsou jí ve škole svěřeny. Pedagogové podle soudců musí mluvit přiměřeně tomu, v jaké situaci hovoří a před jakými žáky stojí.

"Jiný přístup je jistě třeba zvolit vůči žákům prvních tříd základní školy, kteří jsou ze své povahy značně ovlivnitelní, ale i zranitelní, a jiný k žákům blížícím se plnoletosti, kteří jsou již více schopni hájit svá práva i práva jiných," uzavřeli spor.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz