Proruští separatisté v Luhansku již obsadili sídla tajné služby SBU, oblastní

Proruští separatisté v Luhansku již obsadili sídla tajné služby SBU, oblastní správy, prokuratury a televize (29. 4. 2014). | foto: AP

Proruští separatisté ovládli Luhansk. Obsadili sídla úřadů i policie

  • 560
Obklíčení policisté v Luhansku na východě Ukrajiny se dohodli s rebely, že vyklidí své velitelství výměnou za odvoz do bezpečí. Separatisté tak oblastní město fakticky ovládli. Již dříve totiž obsadili sídlo tajné služby SBU, oblastní správy a prokuratury.

Během úterý se v Luhansku stovky proruských separatistů zmocnily sídla regionální vlády. Separatisté do něho vnikli poté, co rozbili okna. Obsadili také místní prokuraturu a již od začátku dubna kontrolují sídlo tajné služby SBU.

V úterý večer po ústupu policistů obsadili také policejní velitelství a pod kontrolou tak již v podstatě mají všechny strategické budovy ve městě.

Obklíčení policisté se s rebely dohodli, že složí zbraně, a výměnou za to budou převezeni do bezpečí pod ochranou bývalých příslušníků rozpuštěné policejní jednotky Berkut. Oznámila to agentura Unian.

Ovládnutí Luhansku podle západních agentur může znamenat, že rebelové zakrátko po oblastním centru ovládnou celý region, podobně jako se děje v sousední Doněcké oblasti.

Obsazování úřadů provázely násilnosti

V úterý v Luhansku probíhalo obsazování budov provázené násilnostmi. "K sídlu prokuratury přišlo asi 700 lidí. Vrhali do oken kameny, vyrazili dveře a během deseti minut pronikli do budovy. Strhli ukrajinskou vlajku a spálili ji. Policisté na místě nebyli, pracovníci prokuratury uprchli hned na začátku útoku," vylíčila agentura Interfax.

Část davu se poté odebrala obsadit oblastní správu ministerstva vnitra. Asi tisícovka demonstrantů pak podle zpravodaje agentury AFP zaútočila na policejní velitelství, ale policisté odpověděli slzným plynem a ohlušujícími granáty. Padesátka ozbrojenců pak zamířila své automatické zbraně na budovu. "Čeká se na posily, dokonce na obrněnce," uvedl jeden z ozbrojenců. Policejní velitelství obklopil také dav, házející na budovu kameny.

Proruští separatisté vtrhli i do budovy místní televize, kterou chtěli původně také ovládnout, informuje BBC. Nakonec se však spokojili pouze s tím, že jim televize umožnila vystoupit v živém vysílání, píše BBC.

Policie na východě pomáhá teroristům, rozzlobil se Turčynov

Policie proruským ozbrojencům ve vniknutí do budovy nijak nebránila, uvedla agentura Reuters. Prozatímní prezident Turčynov policisty na východě ukrajiny kritizoval kvůli nečinnosti a zradě. "Drtivá většina pořádkových sil na východě není schopna plnit svou povinnost bránit naše občany," řekl Turčynov.

Turčynov současně apeloval, aby po výměně místních náčelníků SBU následovala čistka i mezi policejními veliteli. "Takzvaní strážci zákona, kteří zradili Ukrajinu a začali spolupracovat s teroristy, se zodpoví před soudem," varoval Turčynov podle agentury Interfax. Současně vybídl k náboru dobrovolníků, kteří by vystřídali váhající policisty na východě země.

V Luhansku v neděli večer proruští radikálové vyhlásili po vzoru sousední Doněcké oblasti "lidovou republiku". Chtějí zde 11. května uspořádat referendum, v němž mají místní obyvatelé odpovědět na otázku, zda "souhlasí se státní samostatností Luhanské lidové republiky".

Svrchovaná a nezávislá republika byla podle vzbouřenců vyhlášena s okamžitou platností a referendum má vznik nového státního útvaru prý jen potvrdit. Vůdci rebelů také přijali prohlášení, podle něhož požádají Rusko o vyslání "mírových sil" v případě, že bezpečnostní složky věrné kyjevské vládě proti povstalcům zakročí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue