Ozbrojenci propustili rukojmí a vzdali se

  9:19aktualizováno  9:19
- Teroristé, kteří ve středu obsadili arménský parlament a zabili premiéra a předsedu parlamentu, propustili rukojmí a vzdali se. Oznámila to ruská agentura Interfax, jejíž informaci podle AFP posléze potvrdil mluvčí prezidenta Asnik Petrosjan. O něco později agentura Reuters sdělila, že od parlamentní budovy odjela kolona vozidel, včetně autobusu plného lidí, který doprovázela vozidla první pomoci. Podle zpravodaje této agentury šlo zřejmě o propuštěná rukojmí. Petrosjan uvedl, že teroristé již byli odzbrojeni a odvezeni na ministerstvo bezpečnosti k výslechu.

Průlom ve vyjednávání s útočníky, kteří při přepadu zákonodárného

Hodiny dramatu
(údaje jsou uváděny v místním čase)

S t ř e d a:

17.15 Ozbrojenci vtrhli do parlamentu. Televizní záběry ukazují, jak se poslanci ukrývají, když útočníci střílejí po debatujících ve sněmovně a pálí opakovaně na první řadu, kde seděli vedoucí představitelé.
18.00 Arménský ministerský předseda Vazgen Sarksjan byl několikrát označován za zabitého nebo zraněného spolu s ostatními představiteli. Ozbrojenci zadržují až 50 osob jako rukojmí v budově.
18.30 Zvláštní policejní oddíly uzavřely hlavní cestu vedoucí k parlamentu a obklíčily budovu. Zprávy uvádějí, že Sarksjan byl převezen do nemocnice.
20.00 Očitý svědek uvádí, že ozbrojenci křičeli, že provádějí státní převrat. Svědek říká, že poznal jednoho ozbrojence jako Nairiu Unanjana, předního nacionalistu a bývalého novináře. Úřední činitelé uvádějí, že ozbrojenci jsou "hrstka teroristů".
20.30 Oficiální zpráva oznamuje, že předseda parlamentu, místopředseda a jeden ministr jsou mezi mrtvými. Státní rozhlas hraje slavnostní klasickou hudbu a přerušuje normální vysílání.
22.00 Arménský prezident Robert Kočarjan zahájil jednání s ozbrojenci. Policie svírá obklíčení kolem parlamentu.
22.50 Těla Sarksjana, předsedy parlamentu Karena Demirčjana, místopředsedy parlamentu Jurije Bachšjana a ministra operativních záležitostí Leonarda Petrosjana jsou odvezena z parlamentu.

Č t v r t e k:

02.15 Ozbrojenec Nairiu Unanjan řekl místní televizi: "Nemáme žádné požadavky. Prostě chceme, aby se lidem žilo dobře."
10.00 Ozbrojenci vydávají prohlášení a říkají, že osobní bezpečnost je jejich klíčovým požadavkem. Prezident Kočarjan slibuje spravedlivý soud s ozbrojenci, jestliže propustí rukojmí.
10.30 Útočníci propouštějí rukojmí.
11.00 Ozbrojenci jsou odvezeni na ministerstvo bezpečnosti v autobuse doprovázeném obrněnými vozidly, která jedou rychle kolem davů shromážděných u řad policie a vojska obklopujících parlament.
sboru zastřelili arménského premiéra Vazgena Sarkisjana, předsedu parlamentu Karena Demirčjana a další čtyři poslance a na 50 členů parlamentu zadrželi jako rukojmí, nastal poté, co jim prezident Robert Kočarjan slíbil spravedlivý soud.

"Pokud složí zbraně a propustí rukojmí, garantuji ozbrojencům spravedlivý soud," uvedl prezident Kočarjan v prohlášení. Přislíbil zároveň, že v takovém případě nedojde k žádné násilnému zásahu.

Nedlouho před tím, než se pachatelé přepadu vzdali, státní televize odvysílala jejich nahrané prohlášení, což byla také součást dohody s arménskými úřady. Teroristé obvinili vládu, že provádí katastrofální státní a hospodářskou politiku a že Arménii zruinovala.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 81, pohřešují se stovky lidí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet pohřešovaných stoupl na 870....

Zavražděný Chášukdží lhal snoubence, na jaře se tajně oženil s jinou

Během vzpomínkové akce na zavražděného novináře Džamála Chášukdžího ve...

Chtěl se oženit, ale zabili ho na saúdském konzulátu v Istanbulu. Teď vyšlo najevo, že se oženil už pár měsíců předtím,...

Svět je nebezpečné místo, Saúdi jsou i nadále naši spojenci, rozhodl Trump

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci v Paříži přijal...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán o plánu zavraždit novináře Džamála Chášukdžího možná věděl, ale možná také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz