Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oxid unikl z chemičky kvůli chybě výroby

  10:44aktualizováno  10:44
Přerov - Za únikem plynu oxidu siřičitého, který způsobil potíže lidem v Přerově, je zřejmě chyba při výrobě v chemičce Precheza. "Zjistili jsme, že ne ve všech bodech byl dodržen postup najíždění zkušebního provozu nové výroby," uvedl hlavní inspektor České inspekce životního prostředí Karel Zima. Chemička měla inspekci podat vysvětlení, vyžádala si však ještě odklad.

"Výrobní chyba by mohla být příčinou úniku většího množství plynu. Nyní ale nehrozí žádné nebezpečí, takže počkáme," míní Zima. V pátek inspekce zamítla chemičce opětovné spuštění nového provozu. Dokud nebude únik vysvětlen, Precheza provoz neobnoví.

Inspektoři již probrali den po dni postup továrny, která se právě minulé úterý snažila podruhé rozjet výrobu kyseliny sírové novou technologií. Příčiny úniku zkoumali experti z olomouckého pracoviště České inspekce životního prostředí. Dráždivý plyn vznikl při spouštění zrekonstruovaného provozu Prechezy na výrobu kyseliny sírové. Jeho koncentrace v ovzduší se zvýšila zřejmě kvůli nepříznivým rozptylovým podmínkám.

"Do Prechezy ráno vyjela skupina našich specialistů, kteří šetří okolnosti úniku oxidu siřičitého. Precheze jsme stanovili podmínky, za kterých může výrobu kyseliny sírové zahájit, a nyní prověřovali jsme, zda byly opravdu dodrženy," řekl Karel Zima.

Jednou z podmínek podle Zimy bylo i to, že zkušební provoz výrobny kyseliny sírové může Precheza zahájit pouze za příznivých meteorologických podmínek. "Pokud zjistíme, že některá z podmínek byla Prechezou porušena, tak můžeme zahájit i správní řízení," dodal Zima.

Vedení Prechezy zvýšenou koncentraci oxidu siřičitého, který se uvolňuje při každém spouštění provozu technologie na výrobu kyseliny sírové, v úterním prohlášení připsalo nepříznivým klimatickým a rozptylovým podmínkám. Ubezpečilo, že zkušební výrobu kyseliny sírové obnoví, až se počasí zlepší.

Vedoucí referátu životního prostředí přerovského okresního úřadu Ivo Hubík v úterý řekl, že nelze stanovit, jak velké množství oxidu siřičitého z Prechezy do ovzduší uniklo. Jeho koncentrace ve vzduchu však podle Hubíka v úterý na několik minut překročila povolené limity.

Únik vyvolal mezi lidmi paniku
"K úniku došlo při spouštění nové technologie. Odborníci na místě odebrali vzorky a policie tento případ šetří. Závod zastavil v 10.20 hodin kvůli této události provoz," řekl operační důstojník přerovské policie.

Únik zapáchající látky vyvolal mezi některými obyvateli města paniku. Vzduch se totiž ve městě téměř nehnul, takže se unikající plyn nerozptýlil. Záchranáři museli lidi uklidňovat pomocí hlasových sirén. Informace vysílali také v místní kabelové televizi.

"Lidé nám stále z obavy volali, nestačili jsme ani brát telefony. Mnozí měli strach, že by to mohlo mít spojitost s teroristickými útoky," řekl operační důstojník přerovských hasičů.

Stanovisko vedení Prechezy a odborníků z životního prostředí, kteří událost na místě šetří, se zatím nepodařilo získat.

Podle záchranářů by se obyvatelé Přerova neměli zdržovat v licích, měli by si v domácnostech uzavřít okna a vyčkat, než se látka rozptýlí ve vzduchu.

Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Ředitelku školy prověřuje policie kvůli řízení v opilosti. Problémů má víc

(Ilustrační snímek)

Do komise, která bude vybírat nové ředitele škol v Ostravě-Jihu, poslali radní za zřizovatele Ludmilu Večerkovou,...

Muže obviněného z pořezání tenistky Kvitové poslal soud do vazby

Policie zveřejnila identikit muže, který napadl tenistku Petru Kvitovou.

Muže obviněného z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově poslal soud do vazby. Za...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz