Ovzduší ve městě se horší, lidé to netuší

Uherské Hradiště - Na telefonáty úředníkům nebo odborníkům z hydrometeorologického ústavu jsou odkázáni obyvatelé Uherského Hradiště, pokud chtějí zjistit okamžitou koncentraci ovzduší a stav zplodin ve vzduchu. Digitální tabule upozorňující na aktuální hodnoty městu chybí. Uherské Hradiště přitom patří mezi kriticky ohrožená města.

"Zatím jsme o něčem podobném vůbec nejednali, stav ovzduší ve městě nějak zásadně nehlídáme. Nemáme na to ani přístroje," sdělil vedoucí odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice Radim Šupka.

V případě nepříznivé situace, například při smogovém nebezpečí, odborníci ve městě počítají i s omezením automobilové dopravy. Potvrdil to vedoucí referátu životního prostředí tamního okresního úřadu Jaroslav Hrabec.

Stav ovzduší ve městě se podle něj mění k lepšímu i k horšímu. Výrazně se snížilo množství oxidu síry ve vzduchu, mnohem nižší je i prašnost. Může za to lepší údržba města, nové fasády, plynofikace i změna vytápění. Horší než dřív jsou ale naměřené hodnoty dusíku.

"Podíl na tom má přetížený průjezd městem. Nejvíc na to doplácejí lidé žijící v okolí Malinovského ulice, dusík se ovšem rozptyluje i jinde po městě," popisuje Hrabec.

Radim Šupka z uherskohradišťského městského úřadu konstatoval, že radnice nemá údaje z podobných měření k dispozici. "Pokud jsou ovšem výsledky skutečně takové, měly by se státní instituce dát dohromady, hledat řešení a informovat o aktuálním stavu ovzduší občany. My se tomu nebráníme. Tuto problematiku ale pořád musí řešit především státní instituce, okres a pak kraj," tvrdí Šupka.

Alan Urc z krajského referátu životního prostředí odhadl, že pořízení digitálních tabulí pro všechny okresy kraje by stálo tři čtvrtě milionu korun. Na takový nákup podle něj kromě peněz schází krajským úředníkům až do roku 2003 i kompetence.

"Zatím jsou k dispozici stabilní stanice, které měří okamžité a čtyřiadvacetihodinové koncentrace, ale jejich hodnoty veřejně nezobrazují. Že by lidé šli třeba po náměstí a přečetli si ty údaje na displeji, to teď asi nikde v kraji nehrozí," řekl Alan Urc.

Například obyvatelé Zlína mají ale podobné ukazatele už delší dobu k dispozici hned na několika místech ve městě. Vyčtou z nich mimojiné aktuální koncentraci dusíku i síry v ovzduší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video