Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | foto: Petr Topič, MAFRA

Zaorálek i opozice Schillerovou jako ministryni financí odmítají

  • 898
O možném řešení vládní krize debatovali v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce místopředsedové parlamentních stran. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nechce ve vládě Alenu Schillerovou. Tu hnutí ANO navrhuje jako nástupkyni ministra Andreje Babiše.

K Schillerové se kladně vyjádřil prezident Miloš Zeman, který je v současné době na oficiální návštěvě Číny (píšeme zde). Sociální demokraté mají ale proti současné náměstkyni rezortu financí výhrady. Zaorálkovi vadí to, že se prý vyjádřila, že dluhopisy se vyšetřovat nemohou.

„Je to jen snaha prodlužovat tu agónii, která tu je,“ reagoval na to v Otázkách Václava Moravce místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Doufá, že premiér Bohuslav Sobotka bude Schillerovou jako ministryni akceptovat.

Prezident Zeman by Schillerovou akceptoval

Schillerovou jako ministryni odmítli v pořadu i zástupci opozice ODS a KSČM.

„Odbornice je, resort by nějak dovedla do voleb, nic víc, nic míň,“ připustil. Zatím však prý podle něj nejsou žádné signály o tom, že by se dluhopisy nějak šetřily. „Pravděpodobně nic takového nedělala, a přitom o té kauze se ví, a to ne několik týdnů,“ uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

„Při vší úctě k této dámě se obávám, že by to byla jen loutka Andreje Babiše,“ myslí si o Schillerové místopředseda občanských demokratů Martin Kupka.

Vládní krize začala kvůli nařčení Andreje Babiše z daňových úniků. Před deseti dny ji ale rozdmýchaly zveřejněné nahrávky, na nichž se Babiš baví s nyní již bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem o možných článcích proti jeho politickým oponentům (o nahrávkách čtěte zde). Sněmovna odhlasovala usnesení, podle něho Babiš lhal (více zde). Za Babiše se ale postavil prezident Miloš Zeman, který se zdráhá ho na návrh premiéra Bohuslava Sobotky odvolat.

Podle průzkumu agentury Median ze soboty si 41 procent lidí myslí, že za vládní krizi mohou stejnou měrou Sobotka i Babiš. Podle 27 procent je viníkem výhradně Sobotka, podle 24 procent ministr financí. Ještě o 9 dnů dříve byla ale tato čísla pro Babiše příznivější, za vinu mu krizi dávalo jen 16 procent dotázaných, zatímco premiérovi 33 procent.

„Je tam jednoznačná dynamika v neprospěch Andreje Babiše,“ komentoval čísla analytik z Medianu Dan Prokop. Dodal, že Babiš ztrácí podporu vzdělanějších skupin z měst, a těžiště jeho příznivců se přesouvá spíše ke starším, konzervativnějším voličům, čímž se blíží Miloši Zemanovi.

Podporu ztrácí kvůli krizi ve vládě i prezident. Jeho postup vůči Sobotkovi a Babišovi se nelíbí 61 procentům lidí, naopak 32 procent jeho kroky schvaluje. 37 respondentů by bylo raději, kdyby ministra financí bez otálení odvolal, stejný počet lidí mu doporučuje vyčkat na stanovisko Ústavního soudu. Jak ale upozornil Prokop, výkyvy v hodnocení prezidenta zpravidla nevydrží déle než několik měsíců.

14.května 2017 v 15:30, příspěvek archivován: 14.května 2017 v 16:44

Jednání prezidenta v rámci vládní krize hodnotí negativně 61 %. Mimo jiné i 45 % voličů MZ z roku 2013. Sobotní @MEDIANCZ výzkum pro ČT. https://t.co/nEQe215mDU


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video