Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ovládli jsme Zemi, stali se bohy... a udusili se pýchou

  0:01aktualizováno  0:01
My, tvůrci a šiřitelé civilizace, chodíme s růžovými brýlemi a slavíme velký pokrok. Likvidace životního prostředí však není dokonalá sebevražda, ale bolestivá smrt. Drahá planeto, miloval jsem tvou rozmanitost.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Les provoněný mízou stékající z borových stromů. Uhlazená cesta lemovaná kapradím vedla ke křišťálově čistému potůčku. Zdejší pramen pomalým tempem vtékal do jezírka, u kterého se scházely srny pro doušek chladné vody.

Keř nabízel temně fialové ostružiny plné chuti. Za lesem se zelenala louka posetá poupátky pestře barevných květin. Motýli vesele poletovali nad krajinou prozvučenou ptačím zpěvem. Obloha se zabarvila západem slunce, které se podobalo rozžhavenému zlatému kolu. V noci nebe pokryly hvězdy podobající se rozsypaným perlám a vévodící měsíc dával znamení konce dne.

Vše už patří minulosti. Dnes se bojím, abych si nerozřízl nohu o plechovku. Namísto lesa leží ohromná skládka a v potůčku tečou městské splašky. Černý smog zahaluje celou planetu a jen občasné skulinky dovolí slunečním paprskům osvítit nekonečný marast. Neexistuje rozdíl mezi dnem a nocí, protože kouř i zápach nepřetržitě dominují.

Z mohutných džunglí, kde tygři tiše vyčkávali na oběť, zbyly pusté mýtiny. Radioaktivita prostupuje celými oblastmi. Amazonský prales, největší továrna kyslíku na světě, cíleně devastují obchodníci se dřevem či pozemky.

Na mořském pobřeží, na kterém si děti stavěly hrady z jemného písku, dnes ekologové čistí zvířata od ropných skvrn. Korálové útesy, dříve skrývající svět barev a bohatství živočichů, jsou pouhými legendami. Motýly známe z encyklopedií a jeleny chodíme pozorovat do zoo.

V antice, kde se filozofové procházeli mezi sloupovím a diskutovali o nesmrtelnosti duše, se oceňoval rozum. Křesťanští mniši, modlící se v temných kobkách mohutných gotických chrámů, vyznávali jedině cit a víru. Naše civilizace přinesla lidem tvůrčí svobodu a sladila myšlení s lidskostí. Romantičtí hrdinové, bojující proti nespravedlnosti, překypovali soucitem a silou. Naproti tomu nám vědci předkládali koncepty o fungování světa.

Bibli nahradila Darwinova evoluce a my jsme se postupně z pouhých služebníků Kristových stávali vlastními pány. Později jsme ovládli naši planetu, což z nás učinilo bohy. Podle Nietzscheho jsme začali vytvářet „nadčlověka“. Poté jsme se chtěli zmocnit Měsíce a nekonečnosti vesmíru. Naše lodě putují po všech černé díry i malá tělesa. Umíme kouzla v genetice a podle chuti si naprogramovat potomka. Pomocí urychlovače částic zjišťujeme počátek světa.

Přesto jsme vyhořeli a zadávili se pýchou. My, tvůrci a šiřitelé civilizace, vyléváme mléko do kanálů, když denně zmírají hlady desetitisíce dětí. Stále chodíme s růžovými brýlemi a slavíme velký pokrok. Likvidace životního prostředí není dokonalá sebevražda, ale pomalá a bolestivá smrt.

Pokud ještě budeme schopni přivést na svět potomka přirozenou cestou, budememít na svědomí jeho živoření mezi globálními problémy, kterým jsme sami neuměli zabránit.

Šimon Plašil,
Centrum odborné přípravy technickohospodářské, Praha 9

Autor dostane od redakce knihu SŠZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...Najdete na iDNES.cz