Ovčáček nechce odpovídat HN a Aktuálně.cz, syndikát se ohradil

  22:12aktualizováno  22:20
Syndikát novinářů České republiky se dnes ohradil proti rozhodnutí mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který deníku Hospodářské noviny (HN) a serveru Aktuálně.cz odmítl odpovědět na otázky k financování kampaně prezidenta Miloše Zemana a odkázal je na zákon o svobodném přístupu k informacím.

| foto: ČTK/Šimánek VítMediahub

Je to jasné omezení svobody získávat a šířit informace, uvedl syndikát na twitteru. Podle Ovčáčka vydavatelství Economia, které patří finančníkovi Zdeňku Bakalovi a mimo jiné vydává HN a provozuje server Aktuálně.cz, účelově a záměrně již delší dobu šíří dezinformace s cílem poškodit v očích veřejnosti prezidenta republiky.

"Ostře odsuzujeme @prezidentmluvci, který chce @Hospodarky a @Aktualnecz odpovídat pouze na základě zákona 106 o svobodném přístupu k informacím," napsal syndikát. Zákon ukládá státním orgánům, orgánům územní samosprávy a veřejným institucím povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti. Pokud nejsou dány důvody pro odmítnutí poskytnutí informací, musí je úřad poskytnout nejpozději ve lhůtě do 15 dnů ode dne přijetí žádosti.

Podle člena představenstva Economie a ředitele redakcí Vladimíra Piskáčka zvolil Ovčáček "bezprecedentní postup", který nemá v české demokratické společnosti obdoby. "Reportérovi oznámil, že Hospodářské noviny a Aktuálně.cz nejsou média, ale ´volební věštníky´, a proto na dotazy nebude odpovídat," uvedl Piskáček ve vyjádření zveřejněném na twitteru.

Prezidentův mluvčí v reakci zaslané ČTK poté uvedl, že "Bakalovo vydavatelství" šíří vyslovené dezinformace. "K tomu Syndikát novinářů celou dobu mlčí, ač už jsem na problém několikrát veřejně upozornil," napsal v SMS. Vydavatelství podle něj také vede nepokrytě volební kampaň ve prospěch konkrétního prezidentského kandidáta, kterého veřejně podpořilo, dodal.

Novináři HN a Aktuálně.cz se podle Piskáčka nenechají zastavit. Podobně "naivní a nesmyslné kroky" ze strany kanceláře nejvyššího ústavního činitele je podle Piskáčka motivují k další práci.

Práci novinářů kritizovali už loni v prosinci na celostátní konferenci SPD předseda hnutí Tomio Okamura a přidal se k němu i prezident Miloš Zeman, který byl hostem konference. Některá média na sjezd SPD nesměla. Dovnitř konferenčního centra se nedostali například novináři z Aktuálně.cz, Seznam Zprávy nebo pořadu 168 hodin České televize.

Autor:


S balonem do oblak: Překonají pasažéři svůj strach?

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Na rozpadu Murdochova mediálního impéria vydělají jeho děti

Rupert Murdoch opouští hlavní sídlo News International ve Wappingu na východě

Každý z šesti potomků mediálního magnáta Ruperta Murdocha získá dvě miliardy dolarů (44,5 miliardy korun) z prodeje...

Prezidenta předtáčet nebudeme, řekl v Rozstřelu šéf rozhlasu Zavoral

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral v diskusním pořadu iDNES.cz...

Prezidenta Zemana kvůli vulgaritám předtáčet nebudeme, řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral v...

Vysílací rada se bude zabývat vulgarismy prezidenta v Českém rozhlase

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela čtyři stížnosti na vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana v...Najdete na iDNES.cz