Po příjezdu do Česka museli dělníci nejprve odevzdat pasy. Ilustrační foto

Po příjezdu do Česka museli dělníci nejprve odevzdat pasy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

„Otrokáři“ brali dělníkům polovinu platu

  • 9
Tvářili se jako solidní firma s anglickým názvem a nabízeli zprostředkování práce v Česku. Když svému klientovi odebrali pas, rázem s ním začali jednat hodně tvrdě. Policie odhalila při operaci Enter gang "otrokářů" vedených Vasilem M. z Ukrajiny, který nutil k práci své krajany a Bulhary.

Je to vůbec první případ, kdy policie obvinila organizátory jiné nucené práce než prostituce. Zatkla tři lidi, kterým naletěly desítky jejich klientů.  - více zde

"Obětem například mělo přijít divné, že všechny úřady za ně oběhnou zprostředkovatelé a oni nikam nemusí," domnívá se detektiv, který případ vyšetřuje.

Skupinu zájemců o práci pak "zprostředkovatelé" naložili do mikrobusu a vezli je do Čech. Vzali jim pasy a nakázali, aby mezi sebou raději nemluvili. "První poplatek za zprostředkování práce činil 750 dolarů," uvedla mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.

V Česku je ubytovali a nabízeli v továrnách - mimo jiné v mlékárnách - v Mladé Boleslavi, Klatovech či v Benešově.

"Zprostředkovatelská firma brala cizincům polovinu platu, někdy i více," dodal policista. Bossové sice cizince nezamykali, ale jasně jim naznačili, že když vyjdou ven bez pasu, hned je zatkne policie. Podle Kosinové nebyly výjimkou výhrůžky fyzickými tresty za porušení pravidel.

České firmy, kde Ukrajinci pracovali, podle policisty zákon neporušily a nemusely o ničem vědět. Smlouvu totiž uzavíraly s prostředníky.

Část "otroků" si podle policisty brzy uvědomila, že s nimi jejich šéfové zacházejí protizákonně. Díky nim se na komplot přišlo a nyní budou i svědčit.

Podle detektiva chybí informační kampaň o možnosti práce pro Ukrajince. "Zahájili jsme proto činnost kontaktních center na Ukrajině. Pokud se osvědčí, rozšíříme jejich služby," slíbil včera mluvčí ministerstva práce Jiří Sezemský.

Navíc proces získání pracovního povolení v Česku je složitý. "Čeští zaměstnavatelé mají zprostředkovatelské firmy rádi, protože jim dovezou skupinu pracovníků, a tak se nemusí o nic starat," míní Lucie Ditrychová z Centra pro integraci cizinců.

Kvůli vyšetřování nucené práce vznikl v české policii speciální tým, protože šlo o dlouho opomíjený druh zločinu. Přitom Česko je pro cizince z Východu, kteří si chtějí vydělat, nejdosažitelnější "západní" zemí.


Video