Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otravy metylalkoholem stály zdravotnictví minimálně 50 milionů korun

  10:25aktualizováno  10:25
Léčba metanolových otrav stála české zdravotnictví podle propočtu ČTK zhruba 50 milionů korun. Další miliony bude stát léčba následků u těch, kteří přežili, a jejich dlouhodobé zdravotní sledování. Propočty potvrdil jako přiměřené náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Univerzitní laboratoř, výzkumná pracovnice Veronika Štěpánková připravuje test na metanol. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vedle výdajů zdravotních pojišťoven na léčení 124 hospitalizovaných zahrnují počty i platby ministerstva zdravotnictví na nákup léku Fomepizol za 806 tisíc korun a testování vzorků alkoholu za 7,5 milionu. Metanolová aféra si přitom vyžádala 42 obětí, přičemž první z nich zemřela před půl rokem.

Zdravotní pojišťovny zatím výdaje na léčbu nevyčíslily. Udělají to prý až v případě soudního procesu, ve kterém by požadovaly náhradu škody. Dohledaly by pak náklady na každého pacienta podle jeho rodného čísla. Náklady na léčbu neevidují ani nemocnice, část úhrad totiž mohou mít i v paušálech.

Pacienti s metanolovou otravou dostávali Fomepizol, případně etanol. Krev od jedovaté kyseliny mravenčí, což je zplodina metanolu, jim vyčistila hemodialýza akutní či chronická. Nejvážnější případy byly předávány  na ARO, méně vážné na JIP. Podle potřeby pak následoval pobyt na běžném lůžku. Po propuštění z nemocnice musejí pacienti docházet na kontroly.

Na léčení jednoho pacienta jsou potřeba dvě až 16 balení Fomepizolu, podle vážnosti stavu. Jedno balení stojí zhruba 10 tisíc korun. Pro jednoho pacienta tak vyšla léčba od 20 do 160 tisíc korun. Nemocnice dostaly léky z centrálních zásob, které nakoupilo ministerstvo zdravotnictví, část léků dostala Česká republika darem. Zdravotní pojišťovny tedy tyto léky neplatily.

Léčba jednoho pacienta mohla stát až půl milionu korun

Musely však uhradit ostatní léčbu. Za akutní dialýzu pro jednoho pacienta, která trvala v průměru osm hodin, 5 700 korun. Cyklů ale mohlo být víc a v celkové délce až 18 hodin, celkem tedy až 13 tisíc korun.

Za jeden den resuscitační péče na ARO hradí pojišťovny od 22 500 do 29 tisíc korun, za pět dní tedy 112 500 až 145 tisíc korun. Za jeden den intenzivní péče na JIP hradí od 4 800 do 10 600 korun. Desetidenní pobyt pacienta tak stál pojišťovny 48 až 106 tisíc korun. Vedle toho hradily režii, laboratorní vyšetření, náklady na zdravotnický materiál a další léky na komplikace provázející otravu metylalkoholem. To vyčísleno není.

Některým pacientům byl podáván etanol, tedy čistý alkohol. Je výrazně levnější než Fomepizol, který je určen pro pacienty s poruchou vědomí či pod vlivem tlumivých látek, těhotné ženy a děti.

Celkem tak léčba jednoho pacienta mohla vyjít zdravotní pojišťovny až na půl milionu korun. Ne každý ze 124 hospitalizovaných však potřeboval všechny procedury a v tom nejvyšším možném počtu, takže celkem za ně mohly dát pojišťovny 50 milionů, možná ale i o deset milionů víc.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Najdete na iDNES.cz