Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otisky nestačí, Američané chtějí adresy

  17:09aktualizováno  17:09
Američané přichystali další kontroly na letištích. K focení cestujících a zaznamenávání jejich otisků prstů by mohla přibýt databáze se jmény, adresami, telefony a důvody cest. O plánovaném rozšíření bezpečnostních opatření napsal americký deník Washington Post.

Podle deníku je americká vláda odhodlaná program prosadit i přes odpor leteckých společností a právníků.

Washington Post tvrdí, že nařízení o zahájení nového bezpečnostního provozu by mohlo přijít v nejbližších týdnech.

Stávající kontroly jsou zastaralé
Všichni pasažéři by potom byli v první fázi na letištích "označeni" číslem a barvou, které budou výsledkem vyhodnocení jejich nebezpečí pro vzdušnou dopravu.

Podle Washington Post je už připravená i další část systému, nazvaná CAPPS 2. Právě v rámci těchto kontrol by imigrační úředníci shromažďovali jména, adresy, telefony a důvody cest turistů.

Americké úřady jsou přesvědčené, že stávající způsob vyhodnocování potenciálního nebezpečí je zastaralý. Vychází totiž z předpokladu, že podezřelým pasažérem je například ten, kdo platí v hotovosti nebo si kupuje pouze jednosměrnou letenku.

Značky by diskriminovaly
Barevné značkování by mělo být ve škále "červená-žlutá-zelená". Americký Úřad bezpečnosti v dopravě se údajně domnívá, že do nejrizikovější kategorie - červené - by se dostalo asi 5 procent cestujících.

Organizace kontrolující lidská práva s návrhem nesouhlasí. Jak uvedl Washington Post, je podle nich velice diskriminační.

Zdlouhavému vyplňování a postávání ve frontách by prý byly vystaveni pouze majitelé běžných letenek, zatímco bohatí obchodníci by si mohli zaplatit rychlejší kontroly díky tzv. "registrovanému cestování".

Adresám předcházely otisky
Program CAPPS 2 by navázal na nedávno zahájený projekt, v jehož rámci se musejí cestující ze zemí, které mají s USA vízovou povinnost, nechat vyfotit a musí poskytnout otisky prstů. - více zde

O budoucnosti systému, který Washington Post nastínil, rozhodne nejbližší budoucnost. Úřad už dokonce získal partnera pro zkušební provoz, společnost Delta Air Lines.

Když se ovšem objevila internetová stránka, která vyzývala zákazníky k bojkotu služeb leteckého přepravce, Delta Air Lines od spolupráce ustoupila.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Najdete na iDNES.cz