Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřít okno? To ne! Na Rusko lehla smradlavá duchna z požárů

  9:06aktualizováno  13:32
Moskva (od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Větry přivály černý smog nad desetimilionovou Moskvu. Dým pochází ze stovek rašelinových a lesních požárů zuřících napříč Ruskem. Reportérka MF DNES popisuje, jak situaci čelí běžní lidé.

Jeden z těch rekordů, které tu teď padají jako na běžícím pásu, je i můj osobní. Nepamatuji si, že bych někdy tak rychle skrz naskrz propotila vše, co mám na sobě.

Vlak z Moskvy směr Rjazaň, kde zuří mnohé ze stovek požárů sužujících Rusko, je připraven k odjezdu. V kupé je neskutečné vedro, doslova jako v horkovzdušné troubě. Ale cestující se jen chytnou za hlavu, když chci otevřít okno. To ne! říkají, jen by sem ještě více pronikal ten smrad zvenčí.

Kde se bere to vychlazené pivo?

Snad jen jedna věc na moskevském vlakovém nádraží funguje dobře. Všude jsou stánky, kde lze zakoupit vodu. Potíž je v tom, že je nechutně teplá. Ledničky prý tu výheň neutáhnou, zní vysvětlení stánkařů.

Po chvíli zjišťuji, že to asi bude trochu jinak. Snad všichni chlapi kolem chodí s orosenými, to jest studenými lahvemi piva, zpravidla značky Baltika. Asi tedy má pivo v těchto dnech v lednicích přednostní právo.

Nešťastní obyvatelé vyhořelé vesnice Kadanok (3. srpna 2010)Zbytky shořelého lesa u vesnice Kadanok (3. srpna 2010)

Cesta do Rjazaně potrvá tři dlouhé hodiny. Ale pořád to je lepší než to, co čeká pana Vladimira, padesátiletého muže sedícího rovněž v kupé. Na svou cílovou stanici dorazí až za dvanáct hodin, tedy ve čtvrtek ráno. Je hodný, nalévá mi trochu vody ze své lahve. Vyjíždíme z nádraží, brzy je vidět jen jeho hnědá silueta.

Lehla na ně smradlavá duchna, říkám si v duchu o těch lidech ve vlaku i venku na ulicích. Výheň zvládají vlastně s překvapivým klidem. Nervozita, natož panika? Nic takového. Lidé trpí, ale co mají dělat!

KDE NA SVĚTĚ ZUŘÍ POŽÁRY?

Podívejte se na Google Earth, kde teď hoří

Suché větry sice už dříve přivály nad Moskvu dým z lesních a rašelinových požárů, které zuří daleko odsud. Ale tuto středu to je podle všech nejhorší, takový smog tu během tohoto pekelného léta ještě nebyl. Městské úřady dnes oznámily, že znečištění ve vzduchu dosáhlo kritických hodnot a stalo se nebezpečným i pro zdravé lidi.

Ale největší pozornost ruských médií je upřena na plameny zuřící v okolí oficiálně nepřístupného města Sarov, kde se nacházejí tajné ruské jaderné instituty. Právě zde se před desetiletími zrodil sovětský vojenský jaderný program. (čtěte zde)

Rázný prezident Medveděv

Do postižených oblastí přijel i premiér Vladimir PutinA ze zdejších laboratoří také pochází vzácná, prudce jedovatá látka polonium, kterou ruští tajní agenti nasypali v roce 2006 do čaje svému bývalému kolegovi, odpadlému agentovi Alexandrovi Litviněnkovi, když se s ním sešli v lobby jednoho londýnského hotelu. Aspoň to o původu polonia tvrdí Litviněnkovi někdejší londýnští advokáti.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv přerušil svoji dovolenou a vrátil se do hlavního města, aby osobně dohlédl na to, jak úřady zvládají hasičské a záchranné práce.

Ohně už pohltily životy osmačtyřiceti lidí. Demonstrativně také Medveděv udělil exemplární tresty. Zbavil funkcí několik vysokých důstojníků námořnictva, protože svou ledabylostí umožnili, aby požár minulý týden poničil námořní základnu nedaleko Moskvy.

Jak zjistila agentura Reuters, žár zničil například čtyři velmi drahé motory pro moderní stíhačky Suchoj 33. Prezident Medveděv si asi i proto neodpustil ironickou poznámku na adresu ozbrojených sil.

Rusko zachvátily požáry (31. července 2010)Rusko zachvátily požáry (31. července 2010)

"I když jsme požádali ministerstvo obrany o pomoc při hašení požárů, abychom ochránili civilní obyvatelstvo, ve většině případů ministerstvo ani není schopné ochránit samo sebe," řekl Medveděv podle agentury Reuters, když se objevil před novináři v Kremlu.

Je zřejmé, že neschopnost armády hbitě a účinně čelit požárům opět přiživí úvahy o tom, jak jsou ruské ozbrojené síly jen matným odleskem toho, čím byly v sovětských dobách – i když se Medveděv a jeho předchůdce Vladimir Putin, jenž je nyní premiérem, usilovně snaží vrátit vojsku jeho někdejší slávu.

POŽÁRY V RUSKU

Plocha lesů zasažených požárem se v Rusku od středy znovu rozšířila, počet požárů stoupl na 800. Z toho 370 vzniklo během posledních 24 hodin. Z jaderného střediska Sarov hasiči hlásí mírné zlepšení. Nejvíce postižená je i nadále Moskevská oblast.

Hlavní město postihla série požárů a havárií. V moskevské rafinerii ropy začal z poškozeného potrubí unikat vodík. V centru Moskvy hořel kostel sv. apoštolů Petra a Pavla, na západě města populární Filjovský park. V plamenech se ocitl nově budovaný terminál letiště Vnukovo, kde vzplály ubytovny stavbařů.

Podle meteorologů by vysoké teploty mohly ustoupit kolem 15. srpna. Do poloviny příštího týdne však v Rusku vysoké teploty nepochybně zůstanou. Ruské školy musí odložit začátek školního roku.

zdroj: ČTKHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Najdete na iDNES.cz