Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otevřený dopis panu ministrovi Špidlovi

  15:04aktualizováno  15:04
Vážený pane ministře, na základě zjištěné skutečnosti o vyplácení příspěvku "na bydlení" si Vám dovoluji položit otázku: „Jste ze svých výšin schopen sledovat (nebo Vámi pověření pracovníci), v jaké výši je vyplácen v současné době příspěvek na bydlení a komu?“ Pokud se domníváte, že ano, pak musím položit otázku ještě jednu. "Ztratili jste už všichni poslední zbytky "selského rozumu" (a zároveň schopnost pociťovat stud)?"

Pokládám  tyto otázky formou otevřeného dopisu, protože jsem přesvědčena, že by se k Vám moje informace normální cestou nedostala (chápajíc zároveň Vaši vytíženost).

Odpověď bych obdržela od Vašich podřízených s  nic neřešícími vysvětleními,  na která už nejsem zvědavá. Vlastně odpověď nežádám ani od Vás. Jenom doufám, že příspěvek někdo označí v novinách jako vhodný k tomu, abyste jej četl, a že se nad nesmyslností stavu pozastavíte i Vy.

Do roku 2000 bylo možno na sociálním odboru požádat o příspěvek na nájem (i vytápění) po předložení dokladu o výši zaplacení těchto položek a výši důchodu, což nepostrádalo jistou logiku. Kdo platil nájem hodně a měl malý důchod, dostal od státu příspěvek v úměrné, byť malé výši.

Po změně v letošním roce není třeba doklady o výši nájmu předkládat a příspěvek je pro každého odvozen od výše životního minima versus příjem (výše důchodu). T.zn., ať platí žadatel nájem malý nebo velký, dostane příspěvek zhruba stejný.
V případě mojí matky, která má důchod 5.840 Kč, nájem v GARSONIÉŘE platí 1.900 Kč, inkaso s telefonem 500 Kč, výdaje na léky činí měsíčně cca 200 Kč (ano, připlácí i na léky k životu nezbytné) a na celý měsíc jí zbývá něco přes  3.000 Kč,  činí měsíční příspěvek od státu na bydlení 51,- Kč (slovy PADESÁTJEDNA korun českých).

Tuto částku podle mne xkrát převyšují náklady na administrativní práci, počítačovou evidenci, čtvrtletní vyhotovení i rozeslání rozhodnutí o přidělené výši částky a měsíční (v případě slučování malých částek dvouměsíční) odesílání peněz poštou.

Přestože se částka nedá nazvat jinak než trapnou almužnou, nebudu rozvíjet výše zmíněnou otázku studu a nebudu se též rozepisovat o 51 korunách ve světle prošustrovaných miliard. 

Vážený pane ministře, vůbec nejde v tomto případě o mojí rodinu. Je nás dost a jsme schopni v případě potřeby "zafungovat", i když  jistě není zanedbatelné, že pro starého člověka je "velmi potupné", není-li schopen zaplatit základní výdaje ze svého.

Jde mi o to, abyste pochopil, že vy ani neumíte přidělit peníze, které z rozpočtu na sociální výdaje obdržíte. Nebylo by lepší  nemluvit o záchranné sociální síti (jistě ne účelově kvůli volbám) a přiznat si špatná rozhodnutí, která ve své podstatě přinášejí  větší výdaje na státní aparát než užitek potřebným? Třeba byste následně rozhodovali lépe.

Helena Horáčková   
secretar@cgu.cz    Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz