Sociální demokraté žádají prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval a vrátil zákony, k nimž má výhrady.

Sociální demokraté žádají prezidenta Václava Klause, aby nepodepisoval a vrátil zákony, k nimž má výhrady. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nepodepisujte penzijní reformu, žádá ČSSD spolu se seniory Klause

  • 83
Otevřeným dopisem apelují sociální demokraté na prezidenta Václava Klause, ať nepodepisuje zákony, které podle nich zhorší postavení seniorů v zemi, tedy nižší tempo valorizace penzí a důchodovou reformu. "Máme vážné obavy z narušení důstojného života seniorů," píše se v dopise, který podpořil místopředseda strany Jiří Dienstbier.

"Máme vážné obavy z takzvané důchodové reformy a zvedení druhého pilíře, který slouží jen pro vyvedení peněz důchodců do privátních penzijních fondů. Tyto chybné návrhy, které budou zásadně decimovat životy seniorů v naší zemi, schválili v Poslanecké sněmovně navzdory nesouhlasu většiny občanů i proti názoru opozice těsnou většinou poslanci vlády Petra Nečase," píše se v dopise seniorů, členů ČSSD (více o schválení penzijní reformy najdete zde).

Místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier označil za nemravný zákon, který také prošel parlamentem a podle nějž budou penze růst od příštího roku pomaleji, o třetinu růstu průměrné mzdy a o třetinu inflace. Prezident Klaus ho právě ve středu podepsal (více o zákonu zde).

"Vláda se chová k důchodcům nesolidně," řekl Dienstbier. Připomněl, že součástí balíčku s vyššími daněmi, který zatím parlamentem neprošel, protože se proti němu postavila i šestice poslanců ODS, je zrušení možnosti slevy na dani pro pracující důchodce.

Senioři ČSSD apelují na Klause také kvůli chystanému zvyšování DPH, které vláda prosazuje. "Jsme přesvědčeni o tom, že dopady tohoto záměru, tedy zvýšení cen potravin, léků a zdravotnických pomůcek i knih, bude mít na životy občanů i seniorů především ještě katastrofálnější dopad," píší v dopise.

Klaus vládní záměr zvyšovat daně označil za ekonomicky nesmyslný a škodlivý krok, zatímco premiér Nečas označil možnost ústupu od vládních záměrů zvýšit daně za něco, co by bylo na hranici politické a ekonomické "debility". Následně Klausovi poslal za tato slova omluvný dopis, který měl zůstat soukromý, ale unikl na veřejnost (více o tomto dopise najdete zde).

Za zhoubný považují senioři ČSSD i záměr vládní koalice schválit církevní restituce, v nichž jde o vydání majetku a finanční kompenzace ve výši 134 miliard korun. "Máme vážné obavy z toho, že tento záměr, který vyvolá řadu vážných otazníků a je spojen s reálným rizikem prolomení restituční hranice února 1948, je mimořádně nebezpečný pro veřejné rozpočty a budoucnost České republiky," napsali Klausovi členové sociální demokracie.

Možnost prolomení hranice 25. února 1948 vadí i Klausovi, který požádal premiéra i šéfy ostatních vládních stran o záruku, že se tak nestane. Nečas mu nakonec takový dopis napsal. "To je pečlivě a pozorně napsaný dopis, nicméně mé pochybnosti zůstávají," reagoval na něj Klaus v České televizi. Schvalování církevních restitucí je ale nyní "u ledu", podle koalice proto, že se čeká na to, až parlament napodruhé schválí vládní balíček s vyššími daněmi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video