Francouzský prezident Jacques Chirac vyzval  k vytvoření Organizace Spojených národů pro životní prostředí, čeští zástupci souhlasili.

Francouzský prezident Jacques Chirac vyzval k vytvoření Organizace Spojených národů pro životní prostředí, čeští zástupci souhlasili. | foto: Reuters

Otepluje se. Horko poleje především politiky

  • 29
Dvacet tisíc žárovek symbolicky zhaslo minulý čtvrtek mezi 19.55 až 20.00 na Eiffelově věži v Paříži. Mělo to být připomenutí problému globálního oteplování, o němž vědci vydali poslední varující zprávu ve městě na Seině.

Možná je to jen náhoda, ale například právě Francie (podobně jako mnoho dalších zemí) je příkladem politické licoměrnosti v "boji" za lepší životní prostředí.

Vždyť před třemi lety nechali Francouzi nasvítit Eiffelovku do ruda na počest příjezdu čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa. Tehdy na šetření nikdo ani nepomyslel. Když jde o kšefty, musí vše stranou. Přitom Čína bez skrupulí ničí životní prostředí, nijak se netrápí jedy, které vypouští do vzduchu, a většina nejvíce znečištěných velkoměst je právě tam.

Svět v posledních letech chrlí investice do dalších a dalších továren v Číně. Že to může přispět ke globálnímu oteplení? Nikoho to nezajímá. Stejně jako na to berou malé ohledy v Rusku, Brazílii, Indii či Spojených státech.

Vědci hovoří o devadesáti procentech jistoty
Ale vědci teď po letech výzkumů přišli se zprávou, že velmi pravděpodobně (hovoří o devadesáti procentech jistoty) způsobuje globální oteplování činnost člověka.

Někdo považuje tuto informaci za naprosto neoddiskutovatelný fakt, ale jiný o ní pochybuje. Jak to v případě globálního oteplování či klimatických změn skutečně bude, ukáže čas. Poučeni historií víme, že mnohé "zaručené" zprávy vědců se nakonec nepotvrdily. Jenže velká část veřejnosti bere vědce stejně jako lékaře: jejich názory jsou "posvátné", normální člověk tomu přece nerozumí.

Po zveřejnění zprávy z Paříže se do medvědího sevření dostávají hlavně politici. Obrovský tlak je přinutí chránit budoucnost planety a současně musí z tribun hlásat zvyšování životní úrovně a prosperitu. Jenže ono to tak jednoduše dohromady nejde. Tedy jde, ale bude to hodně drahé.

K oteplování uslyšíme teatrální výzvy
Alternativní zdroje energie a různá tvrdá ekologická opatření prodraží v konečném důsledku náš život více, než si dnes dovedeme představit. Skutečně s tím půjde nějaký politik (pokud řekne pravdu) do voleb?

Nevěřím. Bude se hledat kompromis kompromisů. A jeden, dovolím si tvrdit, že nesmyslný, je už na světě. Na závěr jednání v Paříži jej přednesl francouzský prezident Jacques Chirac. Vyzval k vytvoření Organizace Spojených národů pro životní prostředí (a čeští zástupci souhlasili).

To je pouze cesta ke globálnímu oteplení peněženek tisíců úředníků a politiků. Nebude to cesta ke změně. V příštích týdnech uslyšíme ke globálnímu oteplování teatrální výzvy i přehnané protireakce. Bude horko. V tomto směru se skutečně oteplí. Ale jak problém vyřešit, neví přesně nikdo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video