Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oteplování je vážnější

  0:01aktualizováno  0:01
Špičkoví vědci OSN vyzývají k okamžité a zásadní akci, která by ochránila Zemi od dramatických klimatických změn. Globální oteplování naší planety jde ještě rychleji, než naznačovaly předchozí realistické vědecké odhady. Zpráva Mezivládního týmu o klimatických změnách (IPCC), který je vlivným orgánem OSN, uvádí, že globální teploty na Zemi stoupají téměř dvakrát rychleji, než se původně očekávalo.

Předseda mezivládního týmu Robert Watson v této souvislosti odmítl pochybnosti amerického prezidenta George Bushe o skutečné hrozbě globálního oteplování.

"Víme dost na to, abychom mohli říci, že klimatické změny jsou závažným problémem životního prostředí," uvedl Robert Watson. Množství předchozích studií předpovědělo, že globální oteplování planety bude mít pro životní prostředí katastrofální následky.

Další vědecké studie, ačkoli nejsou už tak početné, jsou ještě dál ve svých předpovědích o zásadních klimatických změnách - zdůrazňují především značné nejistoty, které kolem toho, co skutečně nastane, panují.

Mezivládní tým o klimatických změnách se opírá o znalosti a výzkum 3000 vědců včetně mnoha nejvýznamnějších odborníků v oblasti meteorologie a klimatu.

Nyní podpořili argument, že globální oteplování je skutečností a že navíc postupuje mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Jejich odhady, které jsou podloženy modely na počítačích, předpovídají, že teplota může koncem století stoupnout téměř o 6 stupňů Celsia.

Vědci zdůrazňují, že hlavní příčinou této krize je lidská činnost - průmyslové znečištění, především pak vliv skleníkových plynů.

Prezident USA zpochybňuje spojitost mezi vyššími teplotami a znečištěním. Avšak Robert Watson upozorňuje, že ačkoli existují kolem globálního oteplování určité nejasnosti, věda nemůže být důvodem pro nečinnost.

"Možná, že dopad lidských aktivit na klima planety přeháníme, avšak stejně tak ho můžeme i podceňovat," řekl Watson. Podle něho je nutné rozjet cenově efektivní technologie k omezení efektu skleníkových plynů.

Amerika dnes tvrdí, že není fér obviňovat USA a další průmyslové země z odpovědnosti za celý problém. Watson však upozorňuje, že většinu emisí skleníkových plynů má na svědomí právě průmyslový svět.

"I v budoucnu budou emise připadající na jednoho obyvatele Indie a Číny o hodně nižší než v USA a v Evropě," řekl vědec.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Zločinnost v Německu je na rekordním minimu, za rok klesla o deset procent

Ilustrační foto

V Německu je rekordně nízká kriminalita. Loni spolková republika zaznamenala nejnižší počet trestných činů za...

Bushe staršího převezli s infekcí do nemocnice. Den po pohřbu manželky

George Bush s manželkou Barbarou na snímku z roku 2002

Bývalý americký prezident George Bush starší je v nemocnici kvůli nespecifikované infekci, která se mu dostala do krve....

Jihokorejci vypnuli propagandu u hranic, chystají se na summit s Kimem

Jihokorejští vojáci odstraňují zvukovou aparaturu vysílající jihokorejskou...

Soul oznámil, že zastavil propagandistické vysílání, jež pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu....

Najdete na iDNES.cz