Komunistický vyšetřovatel StB Alois Grebeníček

Komunistický vyšetřovatel StB Alois Grebeníček | foto: koláž iDNES.cz

Otec týral vězně, přiznal bývalý předseda KSČM Grebeníček

  • 913
Expředseda KSČM Miroslav Grebeníček poprvé veřejně přiznal, že jeho otec Alois, vyšetřovatel StB, týral v padesátých letech politické vězně. Podíl svého otce na nezákonných metodách StB Miroslav Grebeníček až dosud odmítal. Až ve čtvrtek komunistický poslanec při křtu své knihy Hradba vzdoru vinu otce přiznal.

"Pochopte – v červnu 1945 se vrátil z koncentračního tábora, kde si zkusil své. Když například zatýkali Pavla Hubačku (jeden z politických vězňů, pozn. red.), který byl školený v boji zblízka, tak svůj výcvik naplno uplatnil. No a jak to má policista, který ho má zklidnit, udělat?" ptá se Grebeníček.

Proč to vlastně neříct naplno? Alois Grebeníček se jednoduše nechal při výsleších politických vězňů strhnout metodami gestapa.

"Vím, co naznačujete. Ale není přece možné, aby se jen proto, že jsem politik, na mne hodilo vše, co se kdy v padesátých letech v StB či zvláštních službách stalo. A to mně velmi vadí," ohrazuje se poslanec Grebeníček.

"Z represí bychom se měli poučit"

Podíl svého otce na nezákonných metodách StB Miroslav Grebeníček až dosud odmítal. Jako vystudovaný historik se nevyjadřoval ani k masovým represím v padesátých letech, při nichž byly popraveny stovky lidí a další tisíce uvězněny.

Až ve čtvrtek mluvil komunistický poslanec při křtu své knihy Hradba vzdoru zcela jinak.

"Odmítám nepravosti, které se děly v padesátých letech. A pokud jde o Uherské Hradiště, kde sloužil můj otec, tak jsem při studiu pramenů zjistil, že tam byla jistá skupina příslušníků StB, kteří se pokoušeli vyšetřovat prostřednictvím elektrického proudu. Tohle odsuzuji. Z této doby bychom se měli poučit," řekl včera MF DNES Grebeníček.

Jako kdyby to na chvíli byl zcela jiný muž. A že až po tak dlouhé době, kdy už je jeho otec dávno mrtev a on je dnes řadovým komunistickým poslancem? Musel k tomuto odsudku vražd a zničených lidských osudů najít odvahu až při psaní své knihy?

Miroslav Grebeníček"Teď už jsem v roli pouhého historika. Předtím jsem byl především politik," vysvětluje poslanec.

Vyšetřovatel Alois Grebeníček obhajoval kdysi mlácení politických vězňů tím, že jeho agresivita souvisí s pobytem v koncentračním táboře.

Političtí vězni při popisování vyšetřovacích metod Grebeníčka jsou konkrétní, až to zamrazí. Například Jan Janků (88) vzpomíná, že dvojice Vyšenko – Grebeníček se na něm doslova vydováděla, takže při výsleších tekla vždycky krev.

"Hned při tom prvním mi Grebeníček vyrazil pěstí dva zuby. Dokonce už jsem seděl v cele smrti, ale nakonec jsem vyfasoval jen dvacet let," říká Janků.

"Jeho otec byl mlátička"

Petr Vymyslický (78) vzpomíná na Aloise Grebeníčka jako na mlátičku, před kterou se vězňové třásli. Zkušení muklové mu poradili, aby si při nakládačce kryl zejména hlavu. "Měli pravdu, jednou jsem se ale až moc předklonil a Vyšenko či Grebeníček mi silným kopancem do zadku rozdrtili varle," vzpomíná.

Když má Miroslav Grebeníček odpovědět na otázku, zda je mu to za otce alespoň líto, namítá, že nechce být jeho soudcem.

"Nacisté ho zavřeli v devatenácti letech a on po válce nechtěl, aby se vrátili," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video