Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otec ODS Klaus se začal loučit

  0:01aktualizováno  0:01
Je to v pořadí třináctý kongres a ještě k tomu začal v pátek třináctého. Ve znamení smolných dat včera v luxusním prostředí Františkových Lázních zahájila ODS jednu z nejobtížnějších operací své historie: výměnu zakladatele strany a jediného předsedy v její téměř dvanáctileté historii, Václava Klause.

"Jsem přesvědčen, že se nenaplní zbožná přání našich politických soupeřů, kteří předvídají, že se ODS nedokáže sjednotit na novém silném lídrovi," prohlásil ve svém úvodním, zhruba jen desetiminutovém projevu Klaus, který tento kongres označil za "zřejmě nejdůležitější v historii ODS".

O tom, zda Václava Klause v čele ODS nahradí Mirek Toplánek, Petr Nečas, Jan Zahradil či Miroslava Němcová, se rozhodne až v neděli a všeobecně se očekává, že pro volbu nového předsedy bude klíčová dnešní politická diskuse. V ní se zásadním projevem hodlá vystoupit i Klaus.

Už v pátek během odpoledne se však v kuloárech objevovaly první spekulace, kdo z kandidátů je ochoten uzavírat pro své zvolení dohody se svými současnými soupeři. První krok k výměně ve svém čele už ODS včera učinila: do svých stanov zanesla funkci čestného předsedy, post, který by měl po zvolení svého nástupce Klaus už v neděli zaujmout.

Kdo nahradí Klause? Nervozita ODS stoupá
Přestože ODS zvolí nového předsedu až v neděli, klíčovým dnem kongresu bude už dnešek. Očekáván je zásadní projev Václava Klause a uchazečů o předsednictví. Téma: důvody neúspěchu strany a vize pro budoucnost.

Kdo bude novým předsedou ODS po Václavu Klausovi? Koho si delegáti vyberou z čtveřice Nečas, Topolánek, Němcová, Zahradil? Hledání odpovědi vnášelo už v pátek mezi členy nervozitu. Jako by se však zdálo, že nejvíce o nejdůležitější křeslo ve straně stojí čtvrtý jmenovaný - Jan Zahradil.

Jako jediný ze čtveřice adeptů se v pátek stačil věnovat své předvolební kampani. Svolal například novináře, aby jim rozdal Sborník z konference středopravicových stran a kromě toho ještě stačil sdělit, že když se nestane předsedou, chtěl by alespoň post místopředsedy. Nejlépe toho prvního.

To je totiž jedna ze dvou nových funkcí, kterou si strana včera odhlasovala. Post "rovnějšího" mezi rovnými místopředsedy neboli přímého zástupce šéfa pak doplnila funkce čestného předsedy strany. Ta bude po zítřejší volbě vyhrazena pro Václava Klause.

Ostatní kandidáti tak jako Zahradil vidět nebyli. Petr Nečas většinu času seděl v sále. Mirek Topolánek se procházel v kuloárech a Miroslava Němcová debatovala s bývalou televizní radní Janou Dědečkovou. Zdánlivý klid zbraní však nezamaskoval zřetelnou předvolební nervozitu.

Když se Topolánek zastavil v kuloárech a domlouval s jedním z delegátů večerní schůzku, hned se raději otočil k ostatním členům strany a k novinářům: "Já se s nikým nepaktuji, já jsem zásadně proti paktovacím aliancím".

Přesto se už odpoledne začaly kuloáry šířit první zaručené informace, kdo se s kým spojuje.

"Slyšel jsem, že jsem se prý spojil se Zahradilem a Nečas zase s někým jiným, ale to není pravda," říkal právě Topolánek.

Pro volbu nového předsedy bude zřejmě klíčová až dnešní politická debata, kde by měli kandidáti nastínit, kam vlastně chtějí ODS dovést. První den kongresu však ještě patřil odcházejícímu předsedovi Klausovi.

Uběhlo sotva čtvrt hodiny z jednání a Klaus se dočkal z úst karlovarského hejtmana Josefa Pavla prvního díku: "Chtěl bych poděkovat za vyčerpávající a těžko s něčím srovnatelnou práci našemu zakládajícímu a prvním předsedovi pane profesore, děkujeme," prohlásil Pavel.

Klaus si však ve Františkových Lázních neužíval jen poct a chvály. V pátek se musel v úvodním projevu vyrovnat s porážkou ODS v jarních volbách do sněmovny: "Nevyhráli jsme především proto, že jsme ze sebe nevydali vše, že jsme nebyli jednotní, že jsme podcenili populistickou strategii socialistů a komunistů," prohlásil Klaus.

Nikoho ze svých možných nástupců Klaus zřetelně nepodpořil, na dnešek však plánuje "zásadní politický projev", který může volbu nového předsedy ODS významně ovlivnit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz