Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otec může dceru vidět časteji, řekl soud

  14:17aktualizováno  14:17
Hradec Králové - Soud v Hradci Králové umožnil dvaačtyřicetiletému Richardu Haklovi scházet se s dvouletou dcerou na hodinu každé dva týdny. Soud tak v odvolacím řízení změnil rozhodnutí trutnovského okresního soudu, podle něhož se měl Hakl vídat s dcerou jen jednou měsíčně. Navíc ji mohl navštěvovat jen v trutnovském sociálním středisku v přítomnosti matky, sociální pracovnice a psychologa.

"Otec má právo vídat svoji dcerou jednu hodinu jednou za čtrnáct dnů za přítomnosti matky. Po dobu dvou měsíců bude kontakt probíhat v sociálním centru, poté v prostředí, které určí otec," uvedla v jednací síní soudkyně Dana Mazáková.

Otázku o stanovení výživného vrátil krajský soud k dopracování Okresnímu soudu v Trutnově. Matka, která častější kontakt mezi otcem a dcerou odmítá, se k soudu nedostavila. Zastupoval jí její advokát.

"S rozhodnutím krajského soudu nesouhlasíme. Soud prvního stupně všechny důkazy provedl a rozhodl správně. Navrhovali jsme, aby odvolací soud rozsudek trutnovského okresního soudu potvrdil," uvedl před jednací síní advokát matky Josef Bílek.

Otec rozhodnutí soudu uvítal, ale připustil, že bude dále usilovat o častější kontakt s dcerou. Na druhou stranu podle něho soud zdaleka nevyhověl všem jeho návrhům.

"Je to určitě posun. Hlavní je, že po dvou měsících budu moci být se svoji dcerou normálně venku a ne jen v sociálním středisku," uvedl otec a dodal, že postupně bude žádat o zvyšování počtu hodin až na jeden víkend za čtrnáct dnů.

Dítě žije od narození s matkou
Dvouapůlletá Martina Doležalová se narodila nesezdaným rodičům Marcele Doležalové a Richardu Haklovi.

Haklův právní zástupce tvrdí, že již tehdy matka o svého partnera nestála a sňatek s ním odmítla. Podle otce jde matce o to, aby mu zamezila v jakémkoliv kontaktu s dcerou. "Otec byl půl roku po narození dcery ženatý. Než se dcera narodila, jeho rodina to nevěděla. Na dítě jsem se musela připravit úplně sama," uvedla matka.

Trutnovský okresní soud předloni v květnu otci umožnil stýkat se s dcerou jedno odpoledne v týdnu, avšak letos v únoru omezil návštěvy na hodinu měsíčně, tedy na dvanáct hodin ročně. Soud rozhodl na základě posudku odborníka z oboru soudního lékařství, který říká, že nepřátelský stav otce vůči matce má špatný vliv na zdraví dítěte.

Případem se začalo zabývat sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Spravedlnost dětem, které rozhodnutí soudu hodnotí jako modelový příklad státem řízené destrukce rodinných vztahů.

"Rozhodnutí okresního soudu v Trutnově je nehoráznost. Podle platné právní úpravy má každý zločinec nárok strávit se svými blízkými tři hodiny měsíčně, tedy trojnásobně víc než neodsouzený pan Hakl," uvedl Patera a dodal, že něco jiného je, kdyby otec o dceru neměl zájem, přičemž v tomoto případě tomu tak není.

Sdružení si na rozhodnutí Okresního soudu v Trutnově stěžovalo prostřednictvím petice zaslané ministrovi práce a sociálních věcí, vládní radě pro lidská práva a veřejnému ochránci práv Otakaru Motejlovi.

Richard Hakl s fotografií své dcery před Krajským soudem v Hradci Králové. (25. července 2002)

Richard Hakl před jednací síní soudu v Hradci Králové, kde se pře o kontakt se svou dcerou. (25. července 2002)

Marcela Doležalová přichází do jednací síně soudu v Hradci Králové, kde se pře s Richardem Haklem o jeho styku s dcerou Martinou Doležalovou. (25. července 2002)

Richard Hakl (vlevo), který v Hradci Králové bojuje o kontakt se svou dcerou, a zmocněnec sdružení Spravedlnost dětem Luboš Patera odpovídají na dotazy během improvizované tiskové konference. (25. července 2002)

Soud v Hradci Králové umožnil dvaačtyřicetiletému Richardu Haklovi scházet se s dvouletou dcerou na hodinu každé dva týdny. Rozhodnutí Hakla potěšilo. (30.července 2002)

Soud v Hradci Králové umožnil dvaačtyřicetiletému Richardu Haklovi scházet se s dvouletou dcerou na hodinu každé dva týdny. Na snímku advokát matky dítěte hovoří s novináři. (30.července 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz