Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otec, který zastřelil své dcery, jen o vlásek unikl doživotí

  14:23aktualizováno  14:23
Chladnokrevně zastřelil své dvě dcery, osmnáctiletou Martinu a dvaadvacetiletou Veroniku, letos v dubnu v bytě na jabloneckém sídlišti Mšeno. Jejich matka stačila před masakrem utéci pryč. Když předseda senátu Krajského soudu v Liberci poslal za dvojnásobnou vraždu na čtyřiadvacet let podnikatele Leoše Tvrzníka do té nejpřísnější káznice, pětačtyřicetiletý muž v šedém mundúru nehnul ani brvou. Verdikt vyslechl bez jakékoli známky pohnutí či lítosti. Proti rozsudku se však okamžitě odvolal.

"Obžalovaný obě bezbranné dívky, které před jeho příchodem zřejmě spaly, úmyslně zastřelil ze vzdálenosti jednoho, dvou metrů," řekl předseda senátu Karel Kostelecký. "Na každou z nich vystřelil šestkrát za sebou. Mířil na hrudník, hlavu a břicho, tedy tam, kde jsou životně důležité orgány."

Jedna z dívek zemřela na místě, druhá podlehla těžkému krvácení po převozu do nemocnice. Tvrzník poté obrátil zbraň proti sobě, střela však sklouzla po lebeční kosti, aniž jej vážně zranila.

Tvrzník při procesu vypověděl, že do bytu přišel s nabitou zbraní proto, aby se před dětmi demonstrativně zastřelil. "Jeho přáním bylo, aby to dcery měly matce, s níž byl v rozvodovém řízení, za zlé a aby ji vinily z otcovy smrti," připomněl slova obžalovaného soudce. Když však měl Tvrzník při hlavním líčení popsat, jak se střelba strhla, tak uvedl, že si na nic nevzpomíná, neboť ztratil paměť. "Nevím, co se to se mnou dělo, ale asi jsem je zabil já," připustil.

Při rozhodování o výši trestu uvažoval senát na začátku procesu o tom, že uloží Tvrzníkovi doživotní trest. "Nebyly tu žádné polehčující okolnosti, jeho nenávist vůči manželce se stupňovala, avšak doplatily na to dcery," uvedl soudce. "Je to egoistický člověk, lituje jen sám sebe, lítost nad smrtí svých dcer však při hlavním líčení nedal najevo ani jednou. Opovrhuje morálkou a lidskými zásadami. To vše hovoří ve prospěch toho nejpřísnějšího trestu, jaký vůbec soud může uložit."

Jak Kostelecký dodal, je tu však jeden důvod, proč tomuto trestu Tvrzník unikl. "Podle znalců totiž nelze spolehlivě vyloučit, že se polepší," vysvětlil soudce. "Kvůli tomu ho tedy senát neposlal do žaláře na doživotí."

Psychiatři: Obžalovaný je zdráv
Obžalovaný, který se během hlavního léčení neubránil slzám, podle psychiatrů netrpí žádnou duševní chorobou.

Lékaři jej ale charakterizovali jako disharmonickou osobnost. V současné době si odpykává trest za to, že fyzicky napadl svou přítelkyni.

Pětačtyřicetiletý Leoš Tvrzník byl Krajským soudem v Liberci odsouzen za vraždu svých dvou dospělých dcer k čtyřiadvaceti letům nejpřísnějšího vězení se zvýšenou ostrahou (20. prosince 2000).

Pětačtyřicetiletý Leoš Tvrzník (vpravo), který byl Krajským soudem v Liberci odsouzen za vraždu svých dvou dospělých dcer k čtyřiadvaceti letům nejpřísnějšího vězení se zvýšenou ostrahou, hovoří se svým obhájcem po vynesení rozsudku (20. prosince 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při kácení stromu zemřel dřevorubec, do krku ho zasáhlo vymrštěné lano

Ilustrační snímek.

Při těžbě dřeva v lese nedaleko Poniklé na Semilsku zemřel ráno jednapadesátiletý dřevorubec. Do krku ho zasáhlo lano,...

Hasiči vyjížděli ke dvěma požárům. V obou případech hořelo kvůli topení

Hasiči museli zasahovat při požáru novostavby v Ostravě-Svinově.

Dvě novostavby hořely ve čtvrtek v Moravskoslezském kraji v souvislosti s topnou sezonou. V Kobeřicích na Opavsku může...

Žena obviněná z pokusu o vraždu manžela spáchala ve vazbě sebevraždu

Vazební věznice Hradec Králové

Na život si sáhla žena obviněná z pokusu o vraždu manžela v obci na Slovácku. Matka dvou dětí bodla v listopadu spícího...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz