Vít Bárta a Jaroslav Škárka

Vít Bárta a Jaroslav Škárka | foto: 2x MF DNES - Jan Zátorský

PŘEHLEDNĚ: Šest otázek a odpovědí k rozsudku nad Bártou a Škárkou

  • 59
Zůstanou Vít Bárta a Jaroslav Škárka po vynesení rozsudku poslanci? A co bude se zabavenými Bártovými penězi? iDNES.cz přináší šest otázek a odpovědí k pátečnímu vynesení rozsudku nad dvěma politiky.

Zůstanou Bárta se Škárkou poslanci?
Jaroslav Škárka avizoval, že ze Sněmovny dobrovolně neodejde. "V tuto chvíli o vydání mandátu neuvažuji," napsal Škárka v SMS iDNES.cz. Škárkovi přitom výkon povolání poslance na deset let zakázal soud. Rozsudek ale zatím není pravomocný. Navíc někteří experti poukazují na to, že ústava takový zákaz neumožňuje. Soudce Jan Šott však tvrdí, že Škárkovi mandát rozhodnutím nezaniká, jde o zákaz činnosti.

Vít Bárta v pátek pozastavil své členství ve VV a rezignoval na post šéfa poslaneckého klubu. Působení ve Sněmovně nekomentoval. Už před rozsudkem ale avizoval, že pokud jej soud uzná vinným, stáhne se z vysoké politiky. Od některých jeho stranických kolegů, stejně jako koaličních partnerů včetně premiéra Petra Nečase zaznělo, že by mandát složit měl. Stejně tak Škárka. Poslanecký klub o tom, zda Bárta skončí jako poslanec, nerozhodl. Podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové bude záležet jen na jeho rozhodnutí.  (Více o konci dvou poslanců ve Sněmovně čtěte zde.)

Rozsudek nad Bártou a Škárkou

Co může přinést odvolání oběma odsouzeným?
Záleží na tom, zda se odvolá i státní zástupkyně. Ta přímo v jednací síni řekla, že si ponechává lhůtu na rozmyšlenou. Pokud by se neodvolala, znamená to, že tresty pro Víta Bártu a Jaroslava Škárku mohou být potvrzeny, sníženy nebo zrušeny. Pokud se státní zástupkyně odvolá, pak naopak mohou dostat vyšší tresty.

Bárta může za uplácení dostat až šest let vězení (prvoinstanční soud mu vyměřil 18 měsíců podmíněně se zkušební dobou na dva a půl roku). Jaroslavu Škárkovi za podvod hrozí až pět let vězení. Policie také nyní prověřuje, zda se spolu s Kristýnou Kočí nedopustil také trestného činu křivého obvinění. Za to by mu u soudu teoreticky mohl hrozit trest až osm let vězení.

Škárka však věří, že do vězení nepůjde. "Ten rozsudek zatím nenabyl právní moci. Já použiji veškeré dostupné nápravné nebo opravné prostředky k tomu, abych soud přesvědčil o tom, že tento rozsudek by se měl přehodnotit. Takže já nevěřím tomu, že pravomocně dopadne tento rozsudek takto," řekl Škárka Radiožurnálu.

Dočká se trestu také Kristýna Kočí?
To není vyloučeno. Ačkoliv Kočí vystupovala v procesu s Bártou a Škárkou jako poškozená, soudce při zdůvodnění rozsudku vyzval policii, aby se zabývala i Kristýnou Kočí. Podle něj se mohla dopustit podvodu a křivé výpovědi. Protikorupční policie už potvrdila, že se podnětem bude zabývat. Pokud by Kočí stanula před soudem, hrozilo by jí vězení v délce dva roky až osm let. Politička podezření z podvodu odmítá. (Více o hrozícím trestu pro Kristýnu Kočí čtěte zde.)

Co se stane se zabavenými penězi?
Součástí rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 je také rozhodnutí o propadnutí sumy 665 tisíc korun. Ty patřily Vítu Bártovi a on je pak ve dvou obálkách rozdělil mezi Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Politici posléze vše oznámili policii s tím, že je Bárta uplatil. Za čas se částka stane součástí státního rozpočtu. "Po pravomocném rozsudku zabavené peníze propadají státu a stávají se součástí státního rozpočtu," popsal postup advokát Jan Černý (více o osudu zabavených peněz čtěte zde).

Kdo se dostane do čela VV?
Nyní straně předsedá Radek John, funkci ale bude muset obhajovat už na konci května. Tehdy proběhne nominační volební konference, po níž on sám stejně jako někteří místopředsedové strany a její regiony volali.

O nominovaných kandidátech rozhodnou pomocí internetového hlasování příznivci strany. Jejich volbu potvrdí další konference na konci června. Ambici kandidovat na předsedkyni už ohlásila první místopředsedkyně VV, vicepremiérka Karolína Peake. (Více o situaci uvnitř VV čtete zde.)

Změní případ poměry na politické scéně?
Kartami může zamíchat v Poslanecké sněmovně. Pokud odejdou Bárta se Škárkou, do lavic místo nich usednou náhradníci - současný ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a plzeňský krajský tajemník VV Martin Ščepka.

Co se týká koaličního vládnutí, tak na politickou bouři to v nejbližších hodinách nevypadá. Opozice sice tradičně vyzvala vládu Petra Nečas k odchodu, koaliční lídři však takový scénář odmítají. "Koaliční program je založen na dohodě politických stran a rozsudek nad jedním představitelem jedné z koaličních stran jeho naplňování neohrožuje," stojí v prohlášení premiéra Petra Nečase. "Myslím, že věci jsou nyní zklidněny," řekl iDNES.cz ministr a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. (Politické ohlasy na rozsudek čtěte tady.)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video