Prezidentský kandidát Otto Chaloupka

Prezidentský kandidát Otto Chaloupka | foto: archiv VV

V páté Otázce zvítězil Chaloupka. Inspirují ho Masaryk, Churchill a Reagan

  • 98
Vítězem pátého kola projektu Otázka pro prezidenta se stal politik a podnikatel Otto Chaloupka. Inspiruje ho Masarykova schopnost sjednocovat, Churchillova vytrvalost a Reaganova politická nekorektnost. Druhé místo tentokrát patří Jiřímu Drahošovi, bronzová pozice pak Marku Hilšerovi.

Uchazečům o prezidentské křeslo, kteří na své kandidatuře viditelně pracují a na účast v projektu Otázka pro prezidenta kývli, položila redakce iDNES.cz od jeho startu už pět otázek. Čtenáři mají vždy přibližně dva dny na hlasování o odpovědích, aniž by věděli, komu ze zapojených která z nich patří.

Výsledky pátého kola Otázky pro prezidenta

Zatím v poslední otázce dostali zájemci o Hrad příležitost zaujmout potenciální voliče ztotožněním se s některým ze současných či dřívějších státníků. Ve stanoveném limitu 500 znaků měli popsat, koho z nich si obzvlášť váží a čím by je tento člověk ve funkci prezidenta inspiroval.

O odpovědích hlasovalo téměř 9 tisíc čtenářů, což je o oproti předchozímu srpnovému kolu více než dvojnásobek. Anonymní hlasování tentokrát vyšvihlo na špici Otto Chaloupku, který se „bednu“ probojoval vůbec poprvé.

Chaloupka ve své odpovědi jmenoval hned trojici státníků, kterých si považuje: T. G. Masaryka ocenil pro jeho schopnost spojovat i nositele protichůdných politických názorů, Winstona Churchilla pro jeho lidskost a vytrvalost a Ronalda Reagana pro jeho odvahu jednat politicky nekorektně.

„Nikdy nejednal jako politik, populismus a politická korektnost mu byly po celý jeho život cizí. Dostal i naši zemi ze spárů SSSR a tím nám dal šanci žít svobodně, bohužel naši politici ji zahodili a zašlapali do bláta,“ uvedl ve své odpovědi Chaloupka.

1. Otto Chaloupka

souhlasy: 72 %, nesouhlasy: 16 %, rozdíl 55 % (zaokr.)

Tomáš G. Masaryk – diplomat a člověk; v zájmu země a skutečné demokracie dokázal spojit i zástupce protichůdných politických směrů. Osobnost, jakou dnes naše země postrádá. Winston Churchill – lidský přístup a vytrvalost, nesmlouvavý postoj k nacismu a komunismu. Ronald Reagan – nikdy nejednal jako politik, populismus a politická korektnost mu byly po celý jeho život cizí. Dostal i naši zemi ze spárů SSSR a tím nám dal šanci žít svobodně, bohužel naši politici ji zahodili a zašlapali do bláta.

Pro pořadí účastníků je určující rozdíl mezi přidělenými souhlasy a nesouhlasy, čím vyšší je rozdíl, tím lepší je umístění. Otto Chaloupka zvítězil s náskokem šesti procentních bodů na stříbrného Drahoše, rozdíl mezi ním a třetím Hilšerem je pak devět procent.

K odpovědím (vyjma těch, které patří trojici nejlépe hodnocených kandidátů) byli tentokrát čtenáři poměrně kritičtí. Za první trojicí je výrazná, dokonce více než dvacetiprocentní, mezera. Jeden z uchazečů (Michal Horáček) dokonce skončil v minusu.

Druhý - bývalý ředitel Akademie věd ČR Jiří Drahoš ve své odpovědi vyzdvihl dvojici českých státníků T. G. Masaryka a Václava Havla. „Oba mě inspirovali k heslu: Nebát se, nelhat a před nikým se nehrbit!“ uvedl.

Dílčí otázku pro prezidenta Jiří Drahoš už jednou vyhrál, když zaujal svým postojem k řešení problémů migrace, teroru a uprchlických kvót (více čtěte zde).

2. Jiří Drahoš

souhlasy: 69 %, nesouhlasy: 20 %, rozdíl 49 % (zaokr.)

Vážím si celé řady státníků, kteří bojovali za správnou věc, bez ohledu na osobní rizika. Apelovali na lepší stránky člověka, i když to nebylo vždy populární. Pro příklad zůstanu doma. Vážím si T. G. Masaryka za to, že hájil pravdu proti přesile a jako prezident povýšil svobodu a demokracii na hlavní ideu státu. Václava Havla pak za to, jak tyto ideály oživoval v době totality i po listopadu 1989. K něčemu už mě oba inspirovali, a to k heslu: Nebát se, nelhat a před nikým se nehrbit!

Lékaři a aktivistovi Marku Hilšerovi, který je na tom nejlépe v průběžném hodnocení zohledňujícím výsledky všech uplynulých kol (první příčku obsadil již třikrát), skončil tentokrát na bronzovém stupni. 

I on jako svůj politický vzor jmenoval v zářijovém kole T. G. Masaryka. Mimo jiné vyzdvihl jeho schopnost probouzet v lidech dobro a posilovat vzájemnou lidskost a úctu k člověku.

3. Marek Hilšer

souhlasy: 59 %, nesouhlasy: 19 %, rozdíl 40 % (zaokr.)

Úctyhodný a inspirativní politik je člověk úspěšně svádějící vnitřní boj s pokušením mamonem a opojením mocí. Naslouchá svědomí a nezradí, i kdyby měl zůstat sám a shořet na hranici. Na první místo klade myšlenku a službu lidem. S odvahou se staví lži a spravedlivě se zastane slabšího. Brání svobodu. V lidech probouzí odvahu a odhodlání. Motivuje dobro v nás, aby posílil vzájemnou lidskost a úctu k člověku. Každý dělá chyby, ale věřím, že takový byl T.G.M. Jsem rád, že se máme kým inspirovat.

Otázka pro prezidenta - vítězové anket

Čtvrtý nejlepší výsledek v září si od čtenářů vysloužil kandidát obnovené ODA Vratislav Kulhánek, který pro jejich obdivuhodné vlastnosti vyjmenoval hned pětici státníků. Jeho odstup na třetí místo je však výrazných 23 procent.

4. Vratislav Kulhánek

souhlasy: 49 %, nesouhlasy: 32 %, rozdíl 17 % (zaokr.)

Konrada Adenauera za urputnost, Ronalda Reagana za cílevědomost, Margaret Tatcherovou za nezlomnost, Aloise Rašína za statečnost. A mnoha dalších s podobnými vlastnostmi, kterými disponují jen opravdoví státníci. Přes některé výhrady mezi ně patří i Václav Havel.

Petr Hannig pak pro jeho schopnosti v oblasti financí vyzdvihl někdejšího ministra financí Aloise Rašína. Svou odpovědí si vysloužil pátou příčku, ačkoli dostal méně nesouhlasných hlasů než Vratislav Kulhánek. S jeho odpovědí se však také méně lidí ztotožnilo.

5. Petr Hannig

souhlasy: 38 %, nesouhlasy: 28 %, rozdíl 10 % (zaokr.)

Inspirující osobností je pro mne Alois Rašín. 18. října vzpomeneme 150. výročí jeho narození. Je autorem prvního zákona ČSR a byl jedním z mužů, kteří dne 28. října vyhlásili Československou republiku. Za Československou národní demokracii se stal prvním ministrem financí v Kramářově vládě. Stabilizoval finance a byl autorem odluky československé koruny od rakouské měny. Inspiroval tak i odluku české měny v roce 1993.

Karel Štogl považuje kromě českých státníků Karla IV., T. G. Masaryka a Václava Havla za inspirativní také „současnější“ americké prezidenty. Jmenoval třeba Billa Clintona a Baracka Obamu, kterých si váží pro jejich diplomatické schopnosti a přesvědčivé vystupování.

6. Karel Štogl

souhlasy: 47 %, nesouhlasy: 38 %, rozdíl 8 % (zaokr.)

Z českých státníků si obzvláště vážím Karla IV. pro jeho moudrost, diplomatické schopnosti, hospodářský a kulturní rozkvět českých zemí a Prahy. T. G. Masaryka pro jeho odvahu, široké vzdělání a úsilí o neustálé zdokonalování všech stránek člověka. Václava Havla pro jeho boj s totalitou a úsilí o vstup České republiky do EU a NATO. Ze zahraničních státníků Billa Clintona a Baracka Obamu za jejich diplomatické schopnosti a přesvědčivé a sympatické vystupování na veřejnosti.

Sedmé (poslední) místo, patří Michalu Horáčkovi, který si váží Jana Lucemburského, pro jeho odhodlání chránit slabé a zranitelné.

Na poslední pozici a v minusu se ocitl poprvé, dosud se zpravidla umisťoval mezi prvními třemi.

7. Michal Horáček

souhlasy: 34 %, nesouhlasy: 41 %, rozdíl - 7 % (zaokr.)

Jana Lucemburského. Protože si dal vepsat na korouhev: "Sloužím." Komu? V jeho dobách se říkávalo "vdovám a sirotkům". Ty se zavazoval chránit a zjednávat jim právo. Já to chci vztáhnout na všechny křehké, zranitelné a odstrkované. A ještě něčím mě král Jan inspiruje. Jak se traduje, prohlásil: "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal." Beru si z toho vzkaz: Bojuj nejen srdnatě, ale i vytrvale. Dotahuj věci do konce.

(Všechna procenta uvedená v jednotlivých rámečcích jsou zaokrouhlená. Dopočet do sta procent vedle souhlasů a nesouhlasů tvoří neutrální odpovědi.)

Otázka pro prezidenta - celkové průběžné výsledky

Výsledky pro vaši obec

Nejlepší videa na Revue