Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Otázka pro prezidenta: zájemců o Hrad se ptáme, jak by udělovali milosti

  12:07aktualizováno  12:07
Kolik prezidentských milostí za funkční období je tak akorát? A má institut milosti své místo v trestním řádu důvodně? Uchazečů o Hrad se ve třetím kole Otázky pro prezidenta ptáme na pravomoc hlavy státu, kolem níž se v uplynulých měsících točily debaty ve vesnických putykách i odborných kruzích.

Třetího kola Otázky pro prezidenta se účastní sedm uchazečů o Hrad. K původním pěti účastníkům přibyl Vratislav Kulhánek a Karel Štogl. | foto: koláž iDNES.cz

Podle některých odborníků jsou prezidentské milosti přežitek, podle jiných se bez nich demokratický stát naopak neobejde. Další zase navrhují, aby v budoucnu všechny milosti musel podepsat například i předseda vlády.

Všechny uvedené názory zazněly v červnu při debatě předních expertů na ústavu na půdě Poslanecké sněmovny a téma rezonovalo i laickou veřejností.

Právě z toho důvodu jsme jej zvolili pro třetí kolo projektu Otázka pro prezidenta.

Volba prezidenta

Účastníků projektu se v červencovém kole ptáme, co si o institutu prezidentské milosti myslí, jak často by ho využívali a v jakých případech.

K dosavadním pěti respondentům se ve třetím kole připojí také kandidát obnovené ODA Vratislav Kulhánek a Karel Štogl, který spoléhá na to, že mu účast v prezidentském klání zajistí podpisy desítka senátorů.

Projekt Otázka pro prezidenta dává čtenářům iDNES.cz jednou za měsíc příležitost hlasovat o názorech uchazečů o prezidentský úřad - samotný boj o Hrad pak vyvrcholí začátkem příštího roku.

Podstatou projektu je, že účastníci každý měsíc ve stanovené lhůtě zformulují odpověď na otázku předloženou redakcí. Čtenáři o nich následně hlasují, aniž by věděli, kdo je autorem té které odpovědi - hlasují tak výhradně o názoru samotném, nikoli o jeho nositeli. S jednotlivými odpověďmi mohou souhlasit či nesouhlasit, případně zaujmout neutrální postoj.

Výsledky hlasování a to, kdo nejlépe obstál při prezentaci svého názoru, následně zveřejníme po přibližně dvoudenním čtenářském hlasování.

Červencová otázka

Jaký postoj zaujímáte k institutu prezidentských milostí? Jak často byste ho využíval a v jakých případech?

Účastníci projektu mají šest dní na zformulování odpovědi. Čtenářské hlasování o jednotlivých odpovědích začne 25. července odpoledne.

Diskuze o institutu prezidentské milosti podnítilo především kontroverzní květnové omilostnění Jiřího Kajínka (psali jsme o tom zde), který byl teprve osmým v pořadí, kterému Miloš Zeman milost udělil. Pro využívání této pravomoci totiž stanovil velmi přísné podmínky.

Jeho předchůdce Václav Klaus sahal po nástroji výrazně častěji - za deset let udělil 412 pardonů, Václav Havel pak za třináct let ve funkci dokonce 1 848 individuálních milostí, z toho 601 pachatelů omilostnil ještě jako federální prezident.

V červnu u čtenářů nejvíce zabodoval Drahoš, v květnu Hilšer

V červnu, kdy uchazeči o post prezidenta přibližovali čtenářům iDNES.cz svoji představu o řešení migrační krize a názor na uprchlické kvóty, si u čtenářů nejlépe vedl akademik Jiří Drahoš (více zde). V květnovém prvním kole jsme se ptali na vládní krizi - tehdy svým postojem hlasující čtenáře nejvíce oslovil lékař a aktivista Marek Hilšer (psali jsme zde).

Obou kol se kromě obou výše jmenovaných účastnili také Michal Horáček a Igor Sládek. Ve druhém kole k nim přibyl Otto Chaloupka, který napoprvé nedodal odpověď v termínu.

Prezident Miloš Zeman se z účasti v projektu omluvil z časových důvodů. Republikán Miroslav Sládek hned na začátku podmínil svou účast požadavkem, že si sám zvolí fotografii, prostřednictvím které bude prezentován, na což redakce nepřistoupila.

Otázka pro prezidenta

 • Proč se projekt jmenuje právě takto?
  Budoucí prezident bude muset zaujímat postoje k různým problémům. Chceme podnítit přemýšlení: „Líbilo by se mi, kdyby tohle říkal prezident republiky?“
 • Podle čeho jsme oslovili účastníky?
  Rozhodli jsme se široké pole zájemců o Hrad omezit na uchazeče, kteří svou kandidaturu podle dostupných informací myslí vážně a podnikají pro ni alespoň nějaké reálné a viditelné kroky (pouhou deklaraci zájmu za ně nepokládáme).
 • Nepůjde anonymitu odpovědí obejít?
  Pravidla uchazečům zakazují veřejně naznačovat, která odpověď je jejich. Rovněž z odpovědi nemá být jednoduše odhadnutelné, čí daná odpověď je.
 • Proč je na odpověď šest dní?
  Doba umožňuje účastníkům si odpověď promyslet a řeší případnou krátkodobou nedostupnost, přičemž platí stejný časový rámec pro všechny. Na ničí odpověď nebudeme čekat po stanoveném termínu.

Zeman i Sládek, stejně jako další případní uchazeči o úřad prezidenta, se budou moci zapojit v dalších kolech projektu.

Pole účastníků může i prořídnout, pokud někdo odstoupí, případně hrubě či opakovaně poruší pravidla projektu.

Jak to celé funguje?

Otázku redakce iDNES.cz rozeslala všem uchazečům ve středu v poledne.

Na zaslání odpovědi skrze stránku s formulářem mají šest dnů, formulář se uzavře v úterý 25. července ve 12 hodin.

Účastníci anketního seriálu nemohou redakcí přijaté odpovědi editovat. Redakce iDNES.cz si vyhrazuje právo opravit případně gramatiku a interpunkci (obecně záležitosti, které nemění význam či tón odpovědi), nebo odpověď nepřijmout, pokud porušuje pravidla projektu.

V úterý nabídneme čtenářům hlasování o přijatých odpovědích v rámci speciálního anketního rozhraní, kde se zobrazí v náhodném pořadí a beze jmen autorů. Dokud čtenář nepotvrdí odeslání odpovědí, bude moci mezi jednotlivými odpověďmi listovat a případně změnit svůj „zakliknutý“ postoj k odpovědi (například pokud usoudí, že jiné odpovědi se mu líbí více).

Po zhruba osmačtyřicetihodinovém hlasování toto kolo projektu uzavřeme a vydáme článek, ve kterém odtajníme, komu která odpověď patřila a jak příznivě či nepříznivě ji čtenáři vnímali.

Součástí seriálu je i přehled již uplynulých anket včetně statistik a žebříčku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...Najdete na iDNES.cz