Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zájemci o Hrad řekli, jak rozeženou „blbou náladu“. Ohodnoťte odpovědi

  12:11aktualizováno  12:11
Co konkrétně by prezidentští kandidáti po svém zvolení do čela státu udělali pro zlepšení nálady ve společnosti? V závěrečném kole projektu Otázka pro prezidenta uchazeči o Hrad prozradili, jakými činy by záhy po nástupu do funkce nastartovali často skloňované „spojování společnosti“. Porovnejte odpovědi a ohodnoťte je.

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz | foto: koláž iDNES.cz

Projekt iDNES.cz Otázka pro prezidenta od svého zahájení přibližuje čtenářům názory uchazečů o prezidentské křeslo. Doposud účastníci vyjádřili svůj názor na šest různých témat počínaje květnovou vládní krizí až po představu o šíři spektra prezidentských pravomocí.

V závěrečném kole jsme se prezidentských kandidátů zeptali, co by udělali pro rozptýlení „blbé nálady“ ve společnosti. Otázka zněla takto:

„Co konkrétního byste bezprostředně po svém zvolení udělal, abyste zlepšil náladu ve společnosti?“

Vybírejte odpověď, která se vám líbí nejvíc

Hlasování vyhodnotíme ve čtvrtek odpoledne. V článku poté zveřejníme, komu která odpověď patřila a jakou míru souhlasu získala.

Anonymní odpovědi se čtenářům zobrazí prostřednictvím speciálního hlasovacího rozhraní. Jednotlivé názory můžete prolistovat, porovnat a následně přidělit souhlasné hlasy těm, s nimiž názorově souzníte nejvíc. Komu která odpověď patřila, odhalíme ve čtvrtek odpoledne v novém článku.

Na činy, kterými chtějí zlepšit náladu ve společnosti, se kandidátů ptáme, jelikož se většina z nich v předvolebních rozhovorech poměrně striktně vymezuje proti rozdmýchávání nevraživosti ve společnosti a jejímu rozdělování a ujišťuje, že chce působit přesně opačně.

Prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna, případné druhé kolo následně připadá na 26. a 27. ledna. Nynějším listopadovým kolem proto projekt Otázka pro prezidenta končí.

Volba prezidenta

Po vyhodnocení finální otázky uveřejníme ještě jeden sumarizující článek, ve kterém shrneme, jak dokázali jednotliví uchazeči o Hrad po několik měsíců při prezentaci svých názorů u čtenářů obstát a vyhodnotíme vítěze projektu.

Do cíle dorazilo sedm účastníků

Redakce iDNES.cz do projektu od jara zařazovala pouze vážné zájemce o Hrad, kteří na své kandidatuře prokazatelně pracovali. Postupně se zapojila desítka uchazečů, v závěrečném kole však zůstali jen ti, kteří dle zhodnocení ministerstva vnitra splnili pro účast v prezidentském klání zákonné podmínky.

Na listopadovou otázku odpovídalo sedm kandidátů. Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, skladatel a producent Petr Hannig, lékař a aktivista Marek Hilšer, textař a podnikatel Michal Horáček, manažer zbrojařů a člen strany Realisté Jiří Hynek a expředseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek. K nim se „v cílové rovince“ přidal diplomat a manažer Pavel Fischer.

Pravidla projektu

Podle čeho se projekt řídí, jak postupuje redakce a k čemu se zavázali účastníci.

Prezident Miloš Zeman již na začátku projektu účast odmítl z časových důvodů, devátý potvrzený kandidát Mirek Topolánek podle vyjádření své mluvčí už nechtěl do projektu vzhledem k jeho vyvrcholení naskakovat.

V šesti uplynulých kolech si nejlépe vedl lékař a aktivista Marek Hilšer, který zvítězil třikrát, naposledy v srpnovém kole. Po jednom dílčím vítězství mají Jiří Drahoš, Jiří Hynek a již vyřazený Otto Chaloupka. Ten zůstal po nesplnění podmínek kandidatury mimo hru stejně jako Igor Sládek a Karel Štogl.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

O křeslo v Senátu se uchází 236 kandidátů, největší konkurence je v Praze 8

Ilustrační snímek

O sedmadvacet senátorských křesel bude letos bojovat 236 kandidátů, kteří byli v pátek zaregistrováni k volbám do horní...

Na Slovensku ho z funkce sesadily davy v ulicích, teď Gašpar radí Hamáčkovi

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar radí od začátku srpna ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi v oblasti...

Praha bojuje proti smogu pitím piva, propagace projektu stála milion

Ilustrační snímek

Největším zdrojem znečištění ovzduší v Praze je automobilová doprava. Pražský magistrát se proti tomu rozhodl bojovat...Najdete na iDNES.cz