Zájemci o Hrad řekli, jak rozeženou „blbou náladu“. Ohodnoťte odpovědi

  12:11aktualizováno  12:11
Co konkrétně by prezidentští kandidáti po svém zvolení do čela státu udělali pro zlepšení nálady ve společnosti? V závěrečném kole projektu Otázka pro prezidenta uchazeči o Hrad prozradili, jakými činy by záhy po nástupu do funkce nastartovali často skloňované „spojování společnosti“. Porovnejte odpovědi a ohodnoťte je.

Otázka pro prezidenta, projekt iDNES.cz | foto: koláž iDNES.cz

Projekt iDNES.cz Otázka pro prezidenta od svého zahájení přibližuje čtenářům názory uchazečů o prezidentské křeslo. Doposud účastníci vyjádřili svůj názor na šest různých témat počínaje květnovou vládní krizí až po představu o šíři spektra prezidentských pravomocí.

V závěrečném kole jsme se prezidentských kandidátů zeptali, co by udělali pro rozptýlení „blbé nálady“ ve společnosti. Otázka zněla takto:

„Co konkrétního byste bezprostředně po svém zvolení udělal, abyste zlepšil náladu ve společnosti?“

Vybírejte odpověď, která se vám líbí nejvíc

Hlasování vyhodnotíme ve čtvrtek odpoledne. V článku poté zveřejníme, komu která odpověď patřila a jakou míru souhlasu získala.

Anonymní odpovědi se čtenářům zobrazí prostřednictvím speciálního hlasovacího rozhraní. Jednotlivé názory můžete prolistovat, porovnat a následně přidělit souhlasné hlasy těm, s nimiž názorově souzníte nejvíc. Komu která odpověď patřila, odhalíme ve čtvrtek odpoledne v novém článku.

Na činy, kterými chtějí zlepšit náladu ve společnosti, se kandidátů ptáme, jelikož se většina z nich v předvolebních rozhovorech poměrně striktně vymezuje proti rozdmýchávání nevraživosti ve společnosti a jejímu rozdělování a ujišťuje, že chce působit přesně opačně.

Prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna, případné druhé kolo následně připadá na 26. a 27. ledna. Nynějším listopadovým kolem proto projekt Otázka pro prezidenta končí.

Volba prezidenta

Po vyhodnocení finální otázky uveřejníme ještě jeden sumarizující článek, ve kterém shrneme, jak dokázali jednotliví uchazeči o Hrad po několik měsíců při prezentaci svých názorů u čtenářů obstát a vyhodnotíme vítěze projektu.

Do cíle dorazilo sedm účastníků

Redakce iDNES.cz do projektu od jara zařazovala pouze vážné zájemce o Hrad, kteří na své kandidatuře prokazatelně pracovali. Postupně se zapojila desítka uchazečů, v závěrečném kole však zůstali jen ti, kteří dle zhodnocení ministerstva vnitra splnili pro účast v prezidentském klání zákonné podmínky.

Na listopadovou otázku odpovídalo sedm kandidátů. Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, skladatel a producent Petr Hannig, lékař a aktivista Marek Hilšer, textař a podnikatel Michal Horáček, manažer zbrojařů a člen strany Realisté Jiří Hynek a expředseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek. K nim se „v cílové rovince“ přidal diplomat a manažer Pavel Fischer.

Pravidla projektu

Podle čeho se projekt řídí, jak postupuje redakce a k čemu se zavázali účastníci.

Prezident Miloš Zeman již na začátku projektu účast odmítl z časových důvodů, devátý potvrzený kandidát Mirek Topolánek podle vyjádření své mluvčí už nechtěl do projektu vzhledem k jeho vyvrcholení naskakovat.

V šesti uplynulých kolech si nejlépe vedl lékař a aktivista Marek Hilšer, který zvítězil třikrát, naposledy v srpnovém kole. Po jednom dílčím vítězství mají Jiří Drahoš, Jiří Hynek a již vyřazený Otto Chaloupka. Ten zůstal po nesplnění podmínek kandidatury mimo hru stejně jako Igor Sládek a Karel Štogl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Kytky v koši, tisícihlavý dav z výšky. Nejlepší fotky z oslav 17. listopadu

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...

V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje...

Češi příští rok celostátně hlasují jen jednou. V eurovolbách koncem května

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek)

Volby do Evropského parlamentu v Česku se uskuteční 24. a 25. května příštího roku. Strany mají na sestavení...

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Ilustrační snímek

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz