Ota Filip: Minulost nás vždycky dožene - iDNES.cz

Ota Filip: Minulost nás vždycky dožene

  10:24
Český spisovatel žijící v Německu přiznává jednu svou velkou vinu a hovoří o tíze dějin a vztahů. Tento rozhovor publikovala MF DNES 5. února 2004. Přinášíme ho společně s jeho nejnovějším rozhovorem, který publikovala MF DNES v pátek 21. března 2008.

Spisovatel Ota Filip | foto: Monika TomáškováMF DNES

Když česko-německý spisovatel Ota Filip emigroval v roce 1974 do Německa, zažíval tam jeden literární a novinářský úspěch za druhým. Psal do prestižních novin Frankfurter Allgemeine Zeitung, vycházely mu knihy ve vysokých nákladech. Rychle jedoucí porsche jeho života (pan Porsche byl ostatně jeho krajan - taky český Němec) havarovalo v roce 1998, kdy bavorská televize přinesla dokument představující ostravského rodáka Filipa nejen jako vojáka tehdejších PTP (pomocných technických praporů, určených pro nespolehlivé "živly"), nýbrž také jako člověka, který prozradil připravovaný útěk na Západ, jejž plánoval s dalšími pěti spolubojovníky. Ti pak putovali do komunistického kriminálu.

"Dodnes se z toho nemůžeme s manželkou vzpamatovat. Oba jsme na to doplatili. Po tom filmu syn, profesor matematiky na univerzitě v Bochumi, spáchal sebevraždu," říká Filip. Román Sousedé a ti ostatní vyšel v brněnském nakladatelství Host před 4 lety a Filip v něm zužitkovává které své zkušenosti ze života v Německu.

Vy jste o této své minulosti nikomu neřekl, ani své rodině?
Ne. Ne že bych to zapíral, ale řeknu vám, že ze studu jsem o svém selhání nechtěl mluvit. Mám svůj podíl viny na té věci. Nesu za své selhání a za slabost velkou část odpovědnosti. Té se nezbavím a vlastně se jí ani zbavovat nechci. Vrátím se k ní i ve své další knize a budu se k ní vracet do konce života.

Vy jste si myslel, že se na tuto kapitolu vašeho života zapomene?
Na takové věci se nikdy nezapomíná. Ale myslel jsem si, že před minulostí člověk sice neuteče, nicméně vzdálí se jí - mimo jiné tím, že může ledacos zlého i sám odčinit. Dnes vím, že ani to nejde. Ale snažil jsem se. Pomáhal jsem českým emigrantům, převáděl jsem je z tehdejší Jugoslávie do Rakouska. Na to mám důkazy: od roku 1974 do podzimu 1989 jsem pomohl více než dvaceti českým knihám tehdy doma zakázaných autorů k publikacím v západoněmeckých nakladatelstvích; překládal jsem jejich texty, články, dokonce i básně a publikoval je Západě.

Takže minulost nás vždycky dožene?
Přesně tak. Dnes není důležité, jak to všechno přesně bylo, podstatné je, že jsem na počátku padesátých let zklamal, že jsem tlak, hrozby i násilí v samovazbě nevydržel. Nešel jsem komunistům přímo na ruku, ale selhal jsem. Takže když to na mě v roce 1998 vytáhli, nemohl jsem se obhajovat. Mohl jsem se pouze přiznat ke své vině.

Trochu to připomíná náš vztah ke komunistické minulosti, na kterou se zrovna teď také snažíme usilovně zapomenout...
Myslím si, že Česká republika je ve stejné fázi jako Spolková republika Německo před třiceti lety. Němci sice nezapomínali a nezapomněli na svou minulost z let 1933 až 1945, ale neměli chuť o ní mluvit. Nevím proč. Pro nás československé emigranty to bylo šokující. Přišli jsme do západního Německa a mysleli jsme si, že se dozvíme záplavu informací o zločinech německých otců. V novinách, v rozhlase ani v televizi však nic z toho nebylo. Na vás doma to také přijde, teď máte ještě jiné starosti, třeba s armádou, se vstupem do Evropské unie. Ale uvidíte, až se to zkonsoliduje, tak otázka bolševických zločinů a komunistické minulosti přijde znovu na přetřes. V České televizi, v novinách i v literatuře by se však už teď měla zachovávat svědectví na tu zlou dobu mezi rokem 1948 a 1989.

V Německu se pohled na historii mění?
Až tak do poloviny devadesátých let bylo rozpačité ticho. Mladá generace říkala, že minulost je problém tátů, ti byli nacisté, nám do toho nic není. A mladá generace intelektuálů, většinou levicových, se od této minulosti trošku zbaběle odpoutala a hledala svou budoucnost v socialismu s lidským ksichtem. Až asi od roku 1996 nastala renesance německého svědomí. Dnes - opožděně, ale přece - jsme zavaleni informacemi o tom, co ti němečtí tátové za vlády Hitlera napáchali. Nedávno například v jedné německé televizi běžel dokument o válečných zajatcích. To jsou svědectví, jež otřásají Německem. I generace, které za to nejsou odpovědné,si uvědomují, že jsou součástí německých dějin, že dějiny nelze lehce odhodit. To považuji za správné.

Po "starých pořádcích" v Německu nikdo neteskní?
Nikdo se v Německu neodváží, až na pár holohlavých hlupáků, dovolávat se Hitlera. Ale mnoho občanů v nových spolkových zemích znovu objevuje Německou demokratickou republiku. Pro nás bylo východní Německo perverzní stát. A dnes někteří mluví o sociálních vymoženostech NDR. Podobná skepse, či snad spíše nostalgie, se objevuje i u některých mých přátel v Česku.

Ve své nejnovější knize, v próze Sousedé a ti ostatní, píšete o vzpomínkách starší generace na Hitlerovu éru. A jejich vzpomínky nejsou jen špatné...
Žili jsme v Mnichově čtvrt století v krásném skleníku - novinářů a umělců, spisovatelů a básníků. Po těch pětadvaceti letech jsme chtěli vypadnout z města na venkov. Tak jsme si koupili řadový domek v malém městečku Murnau. A najednou jsme z toho skleníku spadli mezi skutečné Němce, které jsem předtím moc neznal. Přechod z toho skleníkového do normálního prostředí byl šok! A s tím šokem jsem se snažil vyrovnat v této knize. Ne že by naši sousedé byli zlí lidé, ale občas z nich vyhřezne skrytý antisemitismus, přehnaný nacionalismus i mně osobně protivná nostalgie. Není to nostalgie po Hitlerovi, ale po té době, kdy byli mladí, kdy nebyla v Německu kriminalita, kdy prý bylo všechno v pořádku, všichni měli práci. A mnozí sousedé srovnávají: teď je hrozný nepořádek a zmatek, lidi nemají práci, vzrůstá kriminalita.

To však nelze popřít.
Samozřejmě, že nezaměstnanost je dneska problém. Samozřejmě, že kriminalita "gastarbeitrů" a azylantů z celého světa je větší než kriminalita rodilých Němců. Ale to se dá přece vysvětlit pocitem vykořenění, to nelze odsuzovat jednoduchým způsobem a tvrzením, že za Hitlera panoval v Německu pořádek. Jeden soused, bavorský vlastenec, mne chtěl jako "cizince" například přetáhnout lopatou po hlavě. Ted už to všechno bereme s humorem, se sousedy se normálně stýkáme a oni mé stanovisko k jejich způsobu života znají, ba dokonce ho teď už i akceptují. Zvykli si na mě.

Sudetští Němci a Češi však jsou víc než sousedé, pocházejí z jednoho domu. Je to poznat?
Velice. To jsme s manželkou zjistili, když jsme se krátce po příchodu do Německa zúčastnili sjezdu sudetských Němců. Seděli jsme v sále, s podivem se rozhlíželi kolem a viděli jsme sudetoněmecké dědy a babičky v šátcích. Ježíšmarjá, vždyť to jsou vlastně Češi, kteří mluví německy! - došlo nám. Oni se vlastně ničím - až na řeč - od nás nelišili. Byli nám velice podobní a já s nimi soucítil, že je osud za jejich hříchy v době nacismu tak krutě potrestal.

Kdo jste vlastně vy? Sudetský Němec? Čech?
Můj tatínek byl Němec, spíše si však myslím, že se k Němcům dal. Jsem Čech, tedy Moravan jako poleno. To němectví na mě spadlo jako pohroma, neboť otec mě proti mé vůli zapsal do německé školy. Ale osud má někdy dokonce smysl pro ironii: když jsme se v roce 1974 museli z Československa nedobrovolně vystěhovat, odejít do exilu, i když jsme do ciziny nikdy nechtěli, tak jsme v Německu požádali o politický azyl. Protože však můj otec byl i po smrti v roce 1951 podle zákonů Spolkové republiky Německo německým státním příslušníkem, dostali jsme všichni - tedy i manželka a děti - během dvou let německé státní občanství. Ale i tak se skoro třicet let v Německu označuji jako "Ersatzteutone" nebo "Ersatzgermane" - tedy náhražkový Teuton nebo náhražkový Germán. Mám německý cestovní pas, ale dnes už to v Evropské unii stejně nehraje žádnou roli. Takže mohu říct, že jsem Moravák.

. Ota Filip

Publicista a spisovatel
* narodil se 9. března 1930 ve Slezské Ostravě
* vystudoval gymnázium a po maturitě nastoupil na místo redaktora do deníku Mladá fronta; v roce 1951 byl odveden k "černým baronům", kde se zapletl do připravovaného útěku, který nakonec vyzradil; od roku 1953 pak působil v několika okresních a podnikových novinách
* v letech 1956-1958 byl redaktorem Československého rozhlasu v Plzni
a zároveň dálkově studoval novinářsko-osvětovou střední školu v Praze
* od roku 1960 vystřídal řadu dělnických profesí: pracoval jako horník, pomocný dělník, brusič a později jako řidič; po uvolnění režimu v roce 1968 se stal redaktorem nakladatelství Profil v Ostravě; o rok později byl zadržen, protože zpracoval a zveřejnil tiskovinu, která "hrubým způsobem hanobila prezidenta republiky a socialistické zřízení", a odsouzen na 18 měsíců vězení
* po propuštění se živil opět jako dělník a byl vystaven neustálému tlaku
Státní tajné bezpečnosti
* od roku 1974 žije s rodinou v Mnichově; do roku 1994 pracoval jako lektor
nakladatelství Fischer Verlag
* napsal 11 románů (většina je jich v němčině) a překládá do němčiny českou prózu i básně (Mikulášek, Procházková, Rotrekl, Skácel, Vaculík)

Autor:
Rozstřel: Mojmír Hampl - include | (1:59) | video: iDNES.tv

Trump zasadil poslední hřebík do rakve globalizace, říká ekonom Hampl

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Ryan Gosling nastupuje do světa Star Wars. Starfighter přiletí do kin za dva roky

18. dubna 2025  12:47

Nadšenci světa Star Wars se dočkají nového filmového dobrodružství. Snímek Star Wars: Starfighter...

Pokud se do pár dní nepohneme, USA ukončí mírové snahy, varoval Rubio

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  12:32

Sledujeme online Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud během několika dní...

Československá reklama na sklo, rtěnku i avantgardu. Fred Kramer se dočkal výstavy

18. dubna 2025  12:17

Nejvýznamnější reklamní fotograf 50. až 80. let Fred Kramer má první retrospektivní výstavu. Fotil...

Hlavní sezona začíná. Šéfka památkářů radí, kam vyrazit na hrady a zámky

18. dubna 2025  12:03

Hrady a zámky se otevřely před dvěma týdny, skutečný nápor návštěvníků ale začne až na Velikonoce,...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si...

Dcera se narodila s atrofií, podstoupila genovou terapii, prozradil Jakub Štáfek

Herec Jakub Štáfek (34) je otcem dvou holčiček. Mladší Jasmína se narodila se spinální muskulární atrofií (SMA), při...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem....

Naďa Konvalinková se čtrnáct dní nemyla v naději, že se vyléčí

Říká, že co člověk do vesmíru pošle, to se mu vrátí. Proto myslí jenom pozitivně. Ale má i radu, jak zvrátit situaci,...